Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Atatürk - Yürüyen Köşk


clock09-09-2009, 01:45 AM
Yorum: #1
YÜRÜYEN KÖŞK

[Resim: YALOVA-YURUYEN-KOSK-68-YILLIK-CEVRE-ABID...1862_0.jpg]

Atatürk, Yalova'ya geldiğinde, önceleri satın aldığı Baltacı Çiftliği'nde çadırda kalmış, bir süre sonra da Termal Oteli'nin karşısında bir köşk yapılmasını istemiştir. Yalova’ya 1936 yılındaki gelişinde Millet Çiftliği’ndeki köşkün pencerelerini zarar vereceği için yanındaki çınarın dalını kesileceğini öğrenir. Ağacın bir dalının bile kesilmesini istemeyen Atatürk köşkün ağaçtan uzaklaştırılmasını ister. Görev İstanbul Belediyesi Fen İşleri Yollar-Köprüler Şubesi’ne verilir. Sorumlu baş mühendis Ali Nuri (ALNAR) binanın temellerini açtırır. Temellerin altına zor ve çok yavaş ta olsa raylar döşenir. Bina rayların üzerinde doğuya doğru 4 m kaydırılır. 11 Ağustos 1936 günü yapılan bu işlemi yanında bulunan kız kardeşi Makbule (ATADAN) Hanım, Afet (İNAN) Hanım, Yunus Nadi (ABALIOĞLU), Muhafız K. İsmail Hakkı (TEKÇE), Yaver B.N.B. Nasuhi Bey ve diğer ilgililerle baştan sona izler. Atatürk 11 Haziran 1937’de şahsına ait bütün taşınamaz mallar gibi bu Köşkü de Türk Milletine bağışlar. Diğer tüm köşkler gibi ‘Yürüyen Köşk’de halen müze olarak korunmaktadır.

Alt katta geniş bir salon, üst katta Atatürk'e ait yatak odası vardır. İki ay içinde bitirilen Köşk'e kaplıca yolu yapılmış ve yol her iki tarafa dikilen çınar ağaçlarıyla süslenmiştir.


İNSANLIĞIN HAFIZASINA KAZINAN OLAY:
Dünyamızda yaşam şartlarının giderek kötüleşmesi insanlığın üzerine bir kabus gibi çökmektedir.
Atatürk sadece ülkemiz açısından değil yaşadığımız gezegen dünya açısından ağacın, yeşilliğin genel olarak doğal çevre şartlarının önemine yıllar önce dikkat çekmişti. Yürüyen Köşk olayı işte bu nedenle çok önemlidir.
O, büyük dahi insan, dalı kestirmemiş binanın yürütülmesiyle çok önemli bir mesaj vermiştir.
Ağaca önem verilmesi gerektiğini insanlığın hafızasına adeta kazımıştır.
Sadece Yürüyen Köşk olayı bile Atatürk’ün nasıl ileri görüşlü olduğunun en açık kanıtıdır.
Bir ağacın gölgesinde dinlenen her insanın Atatürk’ün verdiği bu mesajı iyi algılaması ve gelecek kuşaklara aktarması bir insanlık borcudur.
clock10-31-2010, 03:27 PM
Yorum: #2
Öğrencilerim bu köşkün hikayesini ezbere biliyorlar Smile
paylaşım için teşekkürler SmileYararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)