Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Kore Mitoloji Sözlüğü


clock09-05-2009, 11:32 PM
Yorum: #1
Bu konu en son: 01-12-2010 tarihinde, saat: 04:20 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Miimoza
Areong
Shilla'nın ilk kraliçesi. Pak Hyeokkeose doğduğunda, yaşlılar uygun bir eşin bulunması gerektiğine karar verdiler.O gün, Saryang kasabasında tavuk ve ejderha melezi garip bir yaratık ortaya çıktı (Korece: kyeryong). Sol tarafından bir kız doğdu. O kız güzel bir çocuktu ancak bir tavuğun gagasına sahipti. Kızı yıkamak için aldıklarında nasıl olduysa gaga düştü. Cocuk ismini doğduğu yerin yakınındaki Aerong kuyusundan aldı, ve kız 13 yaşına geldiğinde Pak Hyeokkeose ile evlendi.

Areong Jong

Kore Mitolojisi'nde yağmurlar tanrıçası.


Chiha Yo Changgun


Bir kasaba koruyucusu ve yeraltı dünyasının generallerinden biri

Chumong

Koguryeo Krallığı'nın kurucusu (İ.Ö. 37), Hameosu ve Yuhwa(Su tanrıçası Habaek'in en büyük kızı)'nın oğlu.

Dalnim


Kore Mitolojisinde ay, güneş Haenim'in kızkardeşi.

Ejder-Sazan
Kore Mitolojisinde, fakir bir balıkçı bir seferinde devasa büyüklükte bir sazan yakalamış ama balık merhamet için yalvarınca onu serbest bırakmış. Daha sonra balık Ejderha-Kral'ın oğluna dönüşmüş, okyanusun hükümdarına, balıkçıyı cömertçe ödüllendirmiş.

Sazan balığı Kore'de gençlik, cesaret, azim, güç ve kişisel korumanın sembolü olarak gözükür; Tüm bu özellikler çok beğenilir, özellikle savaşçılar arasında. Koreliler aynı zamanda bereket sembolü olarak da kullanırlar. Ejderha-Sazan bin yıl yaşarmış.


Habaek

Yalu Nehri'nde yaşamış su tanrısı. Üç kızı vardır -- Yuhwa, Hweonhwa ve Wuihwa.


Hameosu

Chumong'un babası, cennet tanrısının oğlu olan güneş tanrısı.

Haenim


Kore Mitoljisindeki güneş.

Hananim

Antik Kore'nin en yüce ve en güçlü tanrısı. Kainatın yöneticisi olarak yıldızları hareket ettirir.Hananim Kötü olanları cezalandırır ve iyiyi ödüllendirir.
hana: bir, tek; nim: tanrı


Hanlnim

Kore Mitolojisi'ndeki Gökyüzü Tanrısıdır.

Ha-nl: Gök; Nim: Tanrı.


Heo Hwangok

Kaya'nın ilk Kraliçesi. Efsaneye göre, Hwangok Ayuta(Orta Hindistan)'da prensesken Kral Suro'yu rüyasında görmüş. Rüyasında Suro'nun hala bir kraliçe bulmadığını ve her iki ebebeyninin de gidip Suro'nun gelini olmasını kabul ettiğini görür. Kaya'ya kırmızı yelkenleri ve kırmızı flaması olan hazine ve hediye yüklü bir gemiyle varır. Kral'ın huzuruna çıkarıldığında rüyasını anlatır ve o anda Kral onun Gökteki Tanrı tarafından seçilen gelini olduğunu anlar. Hemen evenirler ve kraliçe tebaası tarafından çok sevilir.


Hwanin

Cennet ve toprağın Imparator Tanrısı. Bu sözcük orijin olarak Budist el yazmalarında geçer ve anlamı "Cennet'in Lordu"dur. Oğlu Hwanung'a dünyaya girmesi ve T'aebaek Dağı'nda bir şehir bulmasını sözler. (Bugünki P'yeongyang yakınlarında)

Hwanung

(Korece: seo-ja, ikinci veya daha alt seviyedeki oğul) Hwanin'in oğlu, Cennet'ten T'aebaek Dağı'na inmiş ve kutsal bir ağacın altına Tanrıların Kenti'ni kurmuştur. Bu şehirden insanları yönetti ve onlara ziraati, otacılığı, hukuku ve daha başka pekçok şeyi öğretti.Insanlar onu "Cennet'in Kralı" olarak selamladılar.
İki hayvan, bir ayı ve bir kaplan, insan olmayı arzulamışlar, bu amaçla her gün Hwanung'a tapınmışlar. Hwanung dualarını duymuş ve onlara görünmüş. Onları bir mağarada sadece sarımsak ve pelin otu yiyerek yüz gün kalmaları konusunda yönlendirmiş. Kaplan sabırsızmış ve testte başarısız olmuş ancak ayı azimliymiş ve güzel bir kadına dönüşmüş. Hwanung onunla evlenmiş, ve kadın ona bir çocuk, daha sonra ilk Kore İmparatorluğu'nu kuracak olan Tangun Wanggeom'u vermiş.


Kim Alji

Shilla'nın Kim Ailesi'nin ilki.(Kim Kore'nin en yaygın üç soyadından biridir, diğerleri Pak ve Lee). Efsanede anlatılanlara göre beyaz bir horozun doldurduğu bir ağaç kovuğundaki altın bir sandığın içinde bulunmuştur (bu yüzden de soy adları "Kim"dir ve Korece de "Altın" anlamına gelir). Kral bunu duyduğu zaman oraya gitmiş ve kutuyu açmış kutunun içinden bir erkek çocuğu çıkmış. Bu mistik keşif Pak Hyeokkeose'yi hatırlatmış ve bu nedenle kral onun veliaht prens olduğun ilan etmiş. Yeni Kralın Taht'a çıkma zamanı geldiğinde Alji gene de Pasa'ya boyun eğmiş. Efsane Pasa'nın kim olduğunu tam olarak açıklamaz ancak Pasa büyük ihtimalle kraliyt ailesinin bir bireyidir. Alji'nin beş nesil sonraki torunu (torununun torununun... torunu),Mich'U daha sonra Shilla'nın kralı olmuştur.


Kim Suro

Kaya krallığının ilk yüzyıldaki kurucusu.

Koeulla
Samseong Efsanesinde adı geçen üç Yarı-Tanrı kardeşin ortanca olanı.

Kud

Korede karanlık ve kötülüğün kişileştirilmiş hali. Palk'ın düşmanı.


Kujiga

Kral olmadığı zamanlarda Kaya'yı yöneten dokuz yaşlı bilgenin Kral Suro'yu çağırmak için söyledikleri Şarkı. Şarkının adı söylendiği mekandan gelir, ancak bir başka anlamda da kuji "lezzetli kağlumbağa" anlamına gelir.

Kumiho
Kumiho kelime anlamı olarak dokuz kuyruklu tilki demektir. Kelime kelime çevirisinde ise Donga renk dünyası ansiklopedisi ve Dusan büyük dünya ansiklopedisi anlamlarının her ikisini de karşılar.

Mago
1- Kore Mitolojsinde dünyanın yaratılışında adı geçen Tanrıça.

2-Cheju adasına dönüşen Kore Mitolojisindeki meşhur dev.

Şekil değiştirme Büyüleri

Kore Mitolojisinde tanrı ve tanrıçalar Batı kültüründeki gibi yıldırımlar, savaşçılar ya da fırtınalar ile değil şekil değiştirme büyüleriyle savaşırlardı. Genelde güçlü olan diğerinin avcısı ya da en güçlü rakibi olarak karşılarına ıkarlardı ve bu şekil değiştirme iki taraftan biri vaz geçene kadar devam ederdi.


Oryonggeo

"Beş Ejderhalı Savaş Arabası", Haemosu'nun dünyaya inerken ve cennete çıkarken kullandığı aracı. İsminden de anlaşıldığı üzere bu savaş arabası beş ejderha tarafından çekiliordu ve söylentilere göre rüzgar ve bulutların sırtında gidiyordu. Araba yolcusunu istediği her yere neredeyse rüzgar hızında götürürdü.


Pak Hyeokkeose

Shilla'nın ilk kralı. Shilla'nın olmadığı ve altı şehir devletinden oluşan Ch'inhan günlerinde halkların eşit olması ve kuralların kein olarak belirlenebilmesi için altı şehir devletinin lideri bir araya gelip bir kral seçmeye karar verirler. O esnada güneyde cennetten çakan bir yıldırım görürler. Oraya gittilerinde beyaz bir at bir yumurtanın etrafında yay çizmektedir. Adamların yaklaştığını görünce yüksek sesle kişner ve cennete geri uçar. Yumurtadan bir oğlan çıkar ki bu oğlan Pak Hyeokkeose'dir. Kuşlar ve hayvanlar dans ederler o yumurtasından çıktığında. Pak Hyeokkeose 61 yıl boyunca ülkeyi yönettikten sonra cennete yükselir.


Palk

Eski Kore'de güneş tanrısı ve Işık diyarının Kurucusudur.Işık, iyilik ve zerafetin kişileştirilmiş halidir. Kud'un düşmanıdır.
Koreliler kendilerini Palk'ın çocukları olarak görürler.


Pueulla

Samseong efsanesindeki üç yarı tanrı kardeşin en küçük olanı.
clock05-28-2010, 01:41 AM
Yorum: #2
ilginç gerçktnde efsane inanlması zor şeylerWink
clock09-11-2010, 05:32 PM
Yorum: #3
Pak Hyeokkeose
bana çok ilginç geldi Huh
clock09-16-2010, 09:12 PM
Yorum: #4
şahane bir çalışma eline sağlık
clock10-06-2010, 02:08 AM
Yorum: #5
emeğine sağlıkYararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)