Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Lee Chang-ho


clock09-08-2009, 02:46 AM
Yorum: #1
[Resim: lee-changho3.jpg]
Koreli 9-dan profesyonel go oyuncusu. 29 Temmuz 1975 doğumlu olan Lee Changho dünyanın en iyi oyuncusu olarak gösterilmektedir. Uluslararası bütün turnuvaları en az birkez kazanmıştır. Kendisinden önce dünyanın bir numaralı oyuncusu olarak gösterilen yine Koreli Cho HunHyeon'un öğrencisidir.

11 yaşında profesyonel go oyuncusu olmuş ve 15 yaşından itibaren de bütün ünvanları ele geçirmeye başlamıştır.

Lee Changho'ya yakıştırılan isimlerden biriside "taştan buda" dır. Bunun sebebi oyun süresince yüz ifadesinde neredeyse hiçbir değişiklik olmamasıdır.

Oyun tarzı oldukça sadedir, karmaşık savaşlar, sonu belli olmayan mücadelelerdense zorluk çıkarmayan hamleleri tercih eder. Lee Changho'nun bu oyun tarzı onun bir süre diğer oyuncular tarafından farkedilmemesine bile neden olmuştur. Onun gücü çok derin okuyabilme yeteneğinden kaynaklanmaktadır.

Cho Hun-hyeon'un Lee Changho'nun oyun tarzını anlatırken, "Yi, sabırlı bir şekilde karşınızda oturarak sizi bilinmezliğin derinliklerinde bekler, derinlerde ne sakladığını anlamak için beklersiniz, beklersiniz, beklersiniz... Nihayet sabrınızı kaybedip bilinmezliğe atladığınızda şüphesiz kendinizi derinlerde kapana kıstırılmış olarak bulursunuz" demiştir.

Hatta bir dünya şampiyonasındaki 3 maçlık bir seride, uzun bir dönem boyu go dünyasının en iyilerinden biri olan profesyonel go oyuncusu Cho Chikun şaka ile karışık maçlarda önce gazetecilere Lee'ye go dersi vereceğini beyan etmiş ama nasıl olduğunu anlayamadığı bir şekilde 3 oyunuda üst üste kaybetmiştir.

Çin'in en güçlü profesyonel oyuncularından 9 dan pro Chang Hao, "Lee'nin ne kadar güçlü olduğunu ancak onunla oynadığınız zaman anlayabilirsiniz." demiştir.

Lee Sedol, Choi Cheolhan gibi yeni nesil go oyuncuları tarafından son zamanlarda tahtı sarsılmaya başlamasıyla Lee Changho'da oyun tarzını değiştirmeye başlamıştır. Hocası Cho HunHyeon'un tespitine göre Lee Changho tahtını terk etmemiştir ama nihayet kendine uygun rakiplerle karşılaşma fırsatını yakalamıştır ve önümüzdeki 5 sene içerisinde kimin gerçekten en iyi olacağı ortaya çıkacaktır.
clock04-18-2010, 06:55 PM
Yorum: #2
Bayağı iyi bir sporcu olduğu belli Smile
ama ben go sporunu bilmiyorum o yüzden tam anlamadım Big Grin Neyse teşekkür ederim Smile
clock12-01-2010, 03:06 AM
Yorum: #3
ellerine sağlık SmileYararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)