Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Myeongseong Hwang-hu / (Joseon)


clock09-08-2009, 12:34 AM
Yorum: #1
Bu konu en son: 01-13-2010 tarihinde, saat: 02:31 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Miimoza
Myeongseong Hwang-hu / (Joseon)

[Resim: myeongseonghwanghu1.jpg]

İmparatoriçe Myeongseong 19 Ekim 1851 de doğdu . Kendisi Joseon Hanedanı (Yi ailesi) 26. Kralı, Kral Gojong'un eşiydi. Esas ismi Kraliçe Min,dir. Vefatından sonra 1897’de ‘İmparatoriçe Myeogseong’ ünvanı almıştır.Kraliçe Min Daewon-gun’u ( yaniDaewon-gun Kral Gojong babası) alt ederek akrabalarıyla birlikte ülkeyi yönetmeye başladı ve dışarıya açık bir siyaset takip etti.

Japonlar, onu denizaşırı ülkelere doğru genişleme politikasına karşı bir engel olarak gördü. Heungseon Daewongun başarısız isyanlar çıkararak imparatoriçeyi bir hayli zorladı.

1882’de Daewon-gun darbe girişminde bulunduysa da Kore’de konumlanan Çin ordusu’nun komutanı Yuan Shikai’nin yardımıyla savaşı
Kraliçe Min kazandı ve Kral Gojong yakalanarak Çin’e götürüldü. Bu olaydan sonra Kraliçe Min Japonya’dan uzaklaşarak Çin’le yakınlaştı.

İlk Sino-Japon savaşında İmparatoriçe yenildi ve zafer Japonlar'ın oldu.
Kraliçe Min, Japonları engelemek için Rusya'dan yardım istedi. Ama Japonların Daewon-gun desteklemesi üzerine Rusya'dan yardım alamadı. .

8 Ekim 1895 sabahı, Miura Goro'nun (Japon Komutan) emri altında ki kılıçlı suikastiçler Gyeongbok sarayına girdi ve İmparatoriçe Myeongseong olabileceği düşünülen 3 kişiyi öldürdüler. Onlardan birinin İmparatoriçe olduğunu doğruladığı zaman sarayın Okhulu kompleksinin önünde çam ormanında cesedi yakıldı ve külleri savruldu. İmparatoriçe, öldüğünde henüz 43 yaşındaydı. (8 Ekim 1895)

10 Ekim'de Kral Gojong,
Kraliçe Min'in asilzadeliğini elinden aldı ve onun rütbesini kraliyet emri ile sıradan bir kimse olarak kaydettirdi. Fransa tahtının varisinin dilekçesi ile Kraliçe Min'e asilzadeliği geri verildi.

[Resim: myeongseonghwanghu2.jpg]
clock09-08-2009, 12:41 AM
Yorum: #2
Birisi geldi aklıma ama ... Big Grin . Çok kötü bir kadınmış
clock12-20-2010, 06:35 PM
Yorum: #3
entrikacı kraliçeYararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)