Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Bir Genç Adama Ders ...


clock11-13-2009, 03:19 PM
Yorum: #1
Bu konu en son: 01-12-2010 tarihinde, saat: 03:33 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Miimoza
Bir Genç Adama Ders

Lee Whang(1501-1570) Kore tarihindeki en seçkin alimlerden biridir.O sadece dine dayalı (skolastik) başarıları için değil, aynı zamanda erdemliliği ve bilgeliliği için de tanınırdı.
Birgün genc bir alim Lee Whang ın okulunda özel eğitim almak için yola cıktı.Köprüsüz bir dereye geldi.Aksilik bu ya derede üstüne basıp gecilecek taşlar bile yoktu.Dereyi gecebılmek için coraplarını ayakkabılarını cıkardı ve pantolonunu katladı.O böyle bir seyin bir Yang Ban içim onursuzca oldugunu düşündü.(Yang Ban elit sınıftan bir insan)


Çevresine bakındı.Yanında yaşlı bir adam yakacak ağaç dalları topluyordu.Bu genç alim yaşlı adamı yanına cagırdı ve ''sen benim gibi bir Yang Ban ın ayakkabılarını ve çoraplarını çıkarıp ıslanmasını bekleyemezsin. Beni sırtında derenin diğer tarafına götür.'' dedi.
Yaşlı adam memnuniyetle kabul etti.Sırtına binmesine izin verdi ve dereyi geçmeye başladı. Genç alim yaşlı adama '' Do San Suwon a giden yolu biliyormusun? diye sordu.(Bu Lee Whang ın özel okulu )Yaşlı adam ''evet'' diye cevap verdi.

''Ozaman Lee Whang ı da biliyorsundur?''
''Elbette , çok iyi bilirim. ''
Genç alim '' nerden biliyorsun ? diye sormaya devam etti.Yaşlı adam kırışık yüzündeki sevinçle parlayan gülümsemeyle cevapladı.'' Ben Lee Whang ım '' dedi

Bu genç alimin ne hissettiğini düşünebiliyormusun? Yıldırım çarpmış gibi hissetti.Okadar utandı ki ne diyeceğini bilemedi.Genç adam sırtından inmek için Lee Whang a yalvardı.Ama Lee Whang '' dereyi geçene kadar sırtımda kalabilirsin'' diyerek sakince dereyi geçmeye devam etti.Onu derenin diğer kıyısına taşıdı.
Koreliler Lee Whang gibi akıllı insanları en yüksek değeri verirler.
clock09-16-2010, 09:33 PM
Yorum: #2
çok başarılı alçakgönüllülük gerçek bilgeliktir
clock10-06-2010, 02:04 AM
Yorum: #3
emeğine sağlık deryacım çok beğendim
clock09-23-2011, 06:12 PM
Yorum: #4
gülistan
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)