Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Biyografi: Horace Newton Allen


clock08-05-2010, 05:44 PM
Yorum: #1
Horace Newton Allen

Horace N.Allen (1858-1932) Joseon Hanedanlığı sırasında Amerika ve Kore arasındaki ilişkiyi sağlayan diplomat ve Protestan tıbbı misyonerdir.

[Resim: horaceallen.jpg]
Jejoongwon dizisinde Horace N.Allen'ı canlandıran oyuncu Sean Richard

Hayatı

23 Nisan 1858'de Delaware,Ohio'da doğdu.1881'de Ohio Wesleyan Üniversitesine kabul edildi ve 1883'te Miami Tıp Okulu'ndan mezun oldu.Kendi isteği üzerine,Çin'de bir misyona atandı.Bir yıl sonra Amerika adına Kore'de doktor olarak çalışmaya gönderildi.Kısa bir süre sonra ailesi ile birlikte Kore'ye geldi.(20 Eylül 1884)Daha sonra Gapsinjeongbyeon ile ilgilenmeye başladı.Kraliyet ailesinin bir üyesi olan Min Young Ik(Kraliçe Min'in yeğeni) yaralandı ve Allen onu tedavi etti.Alman diplomat Paul Georg von Möllendorff bir saldırı sırasında ondan tıbbı yardım istedi.Kore'de modern tıbbın bilinmediği zamanlarda onun tedavisi ile Min Young Ik üç ay içinde iyileşti.Sonuç olarak Allen,Kral Gojong'la bağlantıya geçti ve Kore Halkı Batı tıbbına ilgi göstermeye başladı.Olanları iyi bir şeyler kazanmak için kullandı ve Seul'den finans desteği alarak Gwanghyewon'u kurdu. Gwanghyewon Kore'nin ilk modern hastanesi oldu.Kısa bir süre sonra Kral Gojong tarafından ismi Jejoongwon olarak değiştirildi.Bugün Jejoongwon Severance Hospital olarak geçmektedir.Anti-Hrıstıyanlara karşı İncil'i öğretmek için izin aldı.Ve Hermit Krallığı'nda okul ve batı tıbbını uygulayan başka hastaneler kurdu.

Kore'deki bağlantıları ona bir diplomat rolü sağladı.1887'de Kore ile Washington arasındaki ilk elçiliği kurdu.1890'da Amerika elçiliğinde sekreter oldu.1897'de Amerika vekili ve başkonsolosluğuna getirildi.Kral Gojong ile olan yakın ilişkisi ve yüksek hükümet yetkilileri ile de düzenlenen toplantılar sonucu Kore'de ilk elektrik ve su çalışmalarını Amerika firmalarının yapmasına karar verildi.Rusya-Japonya savaşı sırasında açıkça Amerika Non-interventionism'e karşı çıktı.Taft-Katsura Anlaşması içindeki uyum ve bu durum Amerika hükümeti tarafından hoş karşılanmadı.1905'te geri çağrıldı ve 11 Aralık 1932'de Ohio'da öldü.

Çeviri:ezzgi
Koreanturk.com için çevrilmiştir-İzinsiz kullanmayınız.
Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Horace_N._Allen

English

Horace Newton Allen (1858–1932) was a Protestant medical missionary and a diplomat from the United States to Korea at the end of the Joseon Dynasty.

Biography

He was born in Delaware, Ohio in April 23, 1858. He received his B.S. at Ohio Wesleyan University, in 1881 and subsequently graduated from Miami Medical School in Cincinnati, Ohio, in 1883.

At his own request, he was appointed on a mission to China by the Board of Foreign Missions of the Presbyterian Church and a year later he was sent to work at the United States Legation to Korea as physician. Soon after his arrival with his family on September 20, 1884, he was involved in the aftermath of Gapsinjeongbyeon, during which a royal relative Min Young Ik was stabbed and injured. The German diplomat Paul Georg von Möllendorff was present at the massacre and quickly requested Allen's medical care. Under his modern medical treatment unknown to Korea at the time, Min Young Ik recovered in three months. Consequently, this initiated for Allen a close connection with Gojong, and demonstrated the benefit of western medicine to the Korean public. With this auspicious turn of events Allen was able to establish Gwanghyewon (廣惠院, House of Extended Grace) under royal finance and support in Seoul. Gwanghyewon was the first modern medical facility in Korea. The Gwanghyewon was soon renamed by Gojong to Che Chung Won (the House of Civilized Virtue) and evolved to become the current Severance Hospital and Yonsei University College of Medicine in Seoul, Korea. He was instrumental to lift the nation's anti-Christianity policy to allow the influx of missionaries to evangelize, build schools and other western hospitals in the Hermit Kingdom.

His connections in Korea enabled him to act in the role of a diplomat. In 1887 he accompanied the first Korean legation to Washington, D.C.. In 1890, became secretary to the American legation in Seoul. By 1897 he was US minister and consul general. With close relationship with Gojong and high government officials he arranged American business firms to build nation's first electric and water works, trolley and railway systems. He was outspoken against US noninterventionism during the Russo-Japanese War, but this was not well-received by the US government whose policy was in accord with the Taft-Katsura Agreement. He was recalled in 1905 and died in Toledo, Ohio on December 11, 1932.

clock08-05-2010, 05:49 PM
Yorum: #2
emeğine sağlık canım
çok iyi bir insanmış allah rahmet etsinAngel
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)