Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Cinsel İlişki Kölesi Olarak Kullanılan Kadınlar Tazminatı Kabul Etmedi


clock01-27-2016, 04:21 PM
Yorum: #1
Savaş yıllarında Japon ordusu tarafından cinsel ilişki kölesi olarak kullanılan Güney Koreli kadınlar, 8 milyon dolar tazminatı kabul etmedi.

Japon ordusu tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında cinsel ilişki kölesi olarak kullanılan Güney Koreli kadınlar, tazminat almayı reddederek Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin kendilerinden yüz yüze özür dilemesini istedi.

''DİZ ÇÖKÜP ÖZÜR DİLEMELİ''

Güney Koreli iki mağdur kadın Lee Ok-sun ve Kang Il-chul, düzenledikleri basın toplantısında, iki ülke arasında aralık ayında yapılan ve Japonya'nın köle olarak kullanılan kadınlara 8,3 milyon dolar tazminat ödemesini öngören anlaşmayı kabul etmediklerini açıkladı."Abe ne yapıyor?" diye soran Kang, "O bizim önümüzde diz çöküp özür dilemeli." ifadesini kullandı.

[Resim: cinsel-iliski-kolesi-olarak-kullanilan-k...7602_m.jpg]


''PARA HUZURUMUZU SATIN ALAMAZ''

Şu an 80'li yaşlarında olan Lee ve Kang paranın huzurlarını satın alamayacağını vurgulayarak nihai çözümün kendilerine danışılmadan sonuca bağlandığını belirtti.
Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida'nın Güney Kore'ye aralık ayındaki ziyareti sırasında varılan anlaşmada, Japonya Başbakanı Abe'nin köle olarak kullanılan kadınlardan genel olarak özür dilemesi ve Japonya'nın mağdurlara 8,3 milyon dolar tazminat ödemesi öngörülmüştü.

[Resim: cinsel-iliski-kolesi-olarak-kullanilan-k...4063_m.jpg]

CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEYE ZORLANDILAR

Kore, Filipinler, Tayvan ve diğer Asya ülkelerinden yaklaşık 200 bin kadın, 1910-1945 yılları arasında Kore Yarımadası'nı işgal eden Japon askerleriyle cinsel ilişkiye girmeye zorlanmıştı. Savaş yıllarında Japon askerleri tarafından köle olarak kullanılan Güney Koreli kadınlardan sadece 50'si şu an hayatta. Mağduriyetlerinin hala devam ettiğini belirten kadınlar, her hafta Japonya'nın Seul Büyükelçiliği önünde protesto düzenliyor.

[Resim: cinsel-iliski-kolesi-olarak-kullanilan-k...5535_m.jpg]

SORUNLARIN ÇÖZÜLDÜĞÜNÜ İLERİ SÜRÜYOR

Eski Japonya Başbakanı Tomiçi Murayama, 1990'larda iktidarda bulunduğu dönemde İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşananlar için özür dilemişti. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye da özür dilenmesi ve tazminat ödenmesi için Japon yetkililere çağrıda bulunmuştu. Japonya, 1965'te imzalanan anlaşmayla Kore'yi işgal ettiği dönemle ilgili tüm tazminat konularının çözüldüğünü ileri sürüyor. Güney Kore ise bazı vatandaşlarının cinsel ilişki kölesi olarak kullanılması da dahil işlenen savaş suçlarının yeniden ele alınması gerektiğini savunuyor. Güney Kore'de, Abe ve bazı sağ görüşlü Japon siyasetçilerin Japonya'nın emperyalist geçmişindeki zorbalıklarını kabul etmediği düşünülüyor.

Kaynak:
Sondakika
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)