Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Dae Heummu Wang 대흠무 / (Balhae)


clock08-05-2010, 04:29 PM
Yorum: #1
Bu konu en son: 08-05-2010 tarihinde, saat: 04:30 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Chin Ho
İmparator Dae Heummu (diğer adıyla İmparator Mun) (Hükümranlığı: 737-793)
Balhae devletinde en uzun hüküm süren hükümdardır.

Onun hükümdarlığında Konfüçyanizm ve Budizmin Balhae'de büyümesi ile , Balhaeden pek çok bilim adamı Tang İmparatorluğuna gönderildi. Tang İmparatorluğu ile bağlar güçlendirildi. Güneyindeki Silla Krallığı ile ilişkileri güçlendirdi ve Silla-do ticaret yolu kuruldu. Bununla beraber Japonya ile de diplomatik ve ticari bağlar güçlendirildi.

Merkezi gücün güçlenmesine bağlı olarak bir kaç kez başkenti değiştirdi. (Sanggyeong ve Donggyeong şehirleri) Tang İmparatorluğundaki Ulusal Akademiye benzer tabanlı Jujagam (주자감, 胄子監) akademisni kurdu. Aynı zamanda Çin onun Krallığını tamamıyla tanıdı, Balhae'de ise "Cennetin Oğlu" ve "İmparator" ilan edildi.

Kaynak: en.wikipedia.org/wiki/Dae_Heummu
Çeviri & Derleme: Ertuğrul Gazi Kızılok (Gukseon Munno) - Tarafımca Koreanturk.com forumları için çevrilmiştir. Lütfen izinsiz kullanmayınız.


______________________________________________________________

ENGLISH


Emperor Mun (r. 737-793) was the personal name of Dae Heummu, the third and longest-reigning ruler of the Balhae, the successor state to Goguryeo. He succeeded his father King Mu, upon his death in 737.

During Dae Heummu's reign, diplomatic ties with Tang Dynasty China were established, and many scholars went to China to study, extending the influence of Buddhism and Confucianism in Balhae's governance. He also strengthened relations with Silla, which unified the Korean peninsula to the south of Balhae, overseeing the development of the trade route called Silla-do. Balhae also increased diplomacy and trade with Japan.

Dae Heummu moved the capital of Balhae several times(Sanggyeong and Donggyeong), stabilizing and strengthening central rule over various ethnic tribes in his realm, which was expanded temporarily. He also authorized the creation of the Jujagam (주자감, 胄子監), the national academy, based on the national academy of Tang. Although China recognized him as a king, Balhae itself referred to him as the posterity of heaven and an emperor.


Resource: en.wikipedia.org/wiki/Dae_Heummu
clock12-20-2010, 07:08 PM
Yorum: #2
vay vay diplomatik kral eline sağlık
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)