Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Dae Inseon Wang / 대인선 (Balhae)


clock08-04-2010, 01:56 AM
Yorum: #1
Bu konu en son: 08-04-2010 tarihinde, saat: 01:57 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Chin Ho
Dae Inseon (대인선) - (Hükümranlığı: 906-926) Balhae Krallığının sonuncu hükümdarıdır. O ve ordusu Kitanlar tarafından yok edilmiştir.

Onun hükümdarlığı güç dengelerinin değiştiği bir dönemdi. Sillalıların başlattığı kargaşaların sonucu olarak, hiç bir memur üstünün emrine uymaz duruma gelmiş, toprakların tamamında da isyancılar baş göstermişti. Ek olarak Tang İmparatorluğu da An Lu Shan ve vatandaşlarının çıkardığı büyük bir krizle uğraşmaktaydı.

Dae Inseon, ortaya çıkacak süpergüçlere karşu savunmayı güçlendirmeye uğraşıyordu. Bu sırada Goryeo Krallığıyla da kardeşlik bağları kurulmuştu. (Goryeo daha sonra tüm Kore Yarımadasını ele geçirecek ve Çosan Hanedanı başa geçene kadar ülkeyi yönetecektir.)
Ama savunmayı her ne kadar güçlendirse de asiller taht kavgasından başka bir şey yapmıyorlardı.

Ama asıl sorun Mançurya'da güçlenmekte olan Kitanlardı. Kitanlar Liao Hanedanı adı altında bir devlet kurmuşlardı. 925 yılında Kitanlar sonunda burunlarını Balhae'ye sokmuşlar, 10 günde Holhan kalesi ve koruduğu 5 şehri ele geçirmişlerdi. Balhae mahvolmuştu.

Kısa bir sürede tüm Balhae'yi ele geçiren Kitanlar , Burada Dongdan Krallığı adıyla kukla bir krallık yarattılar. Halk Kitanlı liderlerini kabullenemiyordu ama mücadele yüz yıl kadar sürecekti. Mücadelenin ilk tohumu da "Sonraki Balhae Krallığı"nın kurulmasıyla atıldı.

Kaynak: en.wikipedia.org/wiki/Dae_Inseon
Çeviri: Ertuğrul Kızılok (Gukseon Munno)

_______________________________________________________

ENGLISH

Dae Inseon was king of Balhae, (906 – 926) a kingdom in northeast Asia occupying parts of Manchuria, northern Korea, and the Russian Far East. Dae Inseon was also the last king of Balhae. He and his armies were pushed back and eventually defeated by the Khitan.
His times lied in the rapid point of changing. In case of Silla, lots of nobles started to refusing to follow superiors' and rebels gathered all over the territories. Additionally, Tang faced serious crisis which was caused by An Lushan and several peasants. Then, Zhu Wen took the foremost position and established Later Liang Dynasty.

Dae Inseon concentrated all the way for enhancing desfensive strength against new superpowers and came to urge new brotherhood - Goryeo Dynasty. However, the outcome was not strong because of continuous conflict among the nobles who just looked for the next thrones eagerly.

But the real matter was the Khitans growing numerous power of Manchuria. The Khitans established state called Liao Dynasty, which cleared off past namadism and minor peoples' status. Finally, Liao invaded Balhae in 925 and Holhan fortress which had been 5 most important cities during those eras was taken away just after 10 days. In 926, Balhae was collapsed.

Balhae was fully taken over by the Khitan, who established the Dongdan Kingdom. The people of Balhae rose together to oppose their new Khitan rulers, and numerous revival movements occurred over a period of a hundred years. The first of these revival movements was Later Balhae, which was founded by the Balhae Royal Family.

Resource: en.wikipedia.org/wiki/Dae_Inseon
clock08-04-2010, 02:01 AM
Yorum: #2
krallarını ve hanedanlarını özlemiştim ertuğrul Big Grin Eline emeğine sağlık.. Cool
clock08-04-2010, 02:01 AM
Yorum: #3
ertuğrul bu nedirSmile)
oku oku bitmiyor kardeş.ben birazdan devam ediyim XD
clock08-04-2010, 02:13 AM
Yorum: #4
Kitanlar sonunda burunlarını Balhae'ye sokmuşlar Smile) erturul süper bir çeviriSmileçok güldüm ya.eline sağlık.
clock08-04-2010, 12:09 PM
Yorum: #5
Bu konu en son: 08-04-2010 tarihinde, saat: 12:21 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: MeRi Hyun Oppa
ellerine sağlık arkadaşım çok güzel bir çeviri olmuş her zamanki gibi... Big Grin
clock12-20-2010, 07:12 PM
Yorum: #6
yüzyıl savaşları heryerde var yahu
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)