Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Dae Jang-geum / 대장금


clock09-07-2009, 02:43 AM
Yorum: #1
Bu konu en son: 09-07-2009 tarihinde, saat: 02:44 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: usagi-chan
Jang Geum (Hangul: 장금, Hanja: 長今, Jang-geum, Changgeum, d. 16. yüzyılın başları), rivayete göre Kore tarihinin ilk bayan Kraliyet Hekimi'dir.

Her ne kadar ayrıntıları belirsiz ve yüzeysel olsa da Joseon Hanedanı'nın Vakayinamesi 'nde yedi kez bahsedilmektedir. Bununla beraber, Kral Jungjong'un Jang Geum'nın tıbbi bilgisinden memnun kaldığı ve ona, kraliyet ailesinin üyelerinin bakımını verecek kadar güvendiği bilinmektedir. Bundan sonra, Jang Geum, sarayın üçüncü en yüksek rütbeli memuru haline gelmiştir ve isminin önüne eklenen (Korece'de "büyük" anlamına gelen) Dae ünvanını almıştır.

Alimler bugün hala, Jang Geum'nın gerçek bir insan mı yoksa tarihte kökenleri kaybolmuş bazı insanlar için kullanılmış genel bir isim mi olduğu konusunda tartışmaktadırlar. Eğer Jang Geum gerçek bir insan ise, oldukça kayda değerdir ki hiçbir Kore lideri o zamandan beri, hatta bugün bile, kişisel bir bayan hekime sahip olmamıştır.

MBC kanalında 2003 yılında ilk bayan kraliyet hekimi olan Jang Geum'un yaşamını konu alan dizi de çekimiştir.

Çeviri:usagi-chan

Not:Başka sitelerdede görebilirsiniz.
clock09-08-2009, 12:57 AM
Yorum: #2
Güzel paylaşım... Dae Jang Geum çok iyi bir doktormuş demek ki..
clock09-08-2009, 01:05 AM
Yorum: #3
Saraydaki Mücevher adlı dizide bu konuyu konu alıyor. Dizide de süper bi doktorluk becerisi var Dae Jeum'un... paylaşım için teşekkürler.
clock09-16-2009, 04:11 PM
Yorum: #4
(09-08-2009 07:42 AM)KOREYOLCUSU Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Gerçek hayatta gerçekten dae jang geum die biri varmı ben mi yanlış okudum Confused

Dae Jang Geum yok denilmiyor. sadece gerçekten varlığı bilinmiyor. "Yani gerçekten bir insan mıydı, yoksa sadece özel kişilere verilen eski bir isim miydi bilinmiyor?" deniyor. Smile ama tarih sayfaların 4 defa yer alan bir isim.Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)