Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Dol Hareubang (yaşlı büyük baba heykeli)


clock09-15-2009, 01:36 AM
Yorum: #1
Bu konu en son: 02-28-2010 tarihinde, saat: 02:33 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Chin Ho
Dol Hareubang (돌 하르방)

[Resim: dolhaerubang3235.jpg]

Dol Hareubang’lar (diğer adları: tol harubang, hareubang veya harubang) Kore’nin güneyindeki Jeju Adası'nda bulunan mantara benzeyen büyük taş heykellerdir.Dol hareubang’lar, koruma amaçlı ve verimliliği artırıcı öge olarak düşünülmüş ve tanrı gibi görülmüştür. Kötü ruhlardan korunmak için kapıların önüne dikilmiştir.

Dol Hareubang iki kelimeden oluşmaktadır. (dol 돌) "taş", hareubang (하르방) "büyükbaba" anlamına gelmektedir ve bu isim 20.yüzyılın ortalarında verilmiştir. Daha önce Beoksumeori, Museongmok, Useongmok gibi isimlerle biliniyordu. Beoksumeori “şaman başı” demekti ve bu isimle Jeongui Hyeon İlçesi'nde bilinirdi. Museongmok, Daejeong Hyeon ve Jeongui Hyeon’da ve Useongmok ise sadece Jeju Hyeon’da bilinen isimleriydi. Historically the Tamna tarih kitabında ise ongjungseok (옹중석) olarak geçmektedir ancak bu isim günümüzde bilinmemektedir.

Dol Hareubang’ların kaynağı için üç türlü bilgi vardır. Birincisi, Dol Hareubang’ların Jangseung adı verilen köy koruyucularına çok benzer olduğu, denizden gelen ziyaretçilerin Kore ile Dol Hareubang’ları tanıştırdığı, üçüncüsü ise, şamanist mantar kültüründen oluştuğudur. Jangseung’lar, Güney Kore'de beoksu ve beoksumeori olarak da bilinir. İkinci ve üçüncü bilgiler daha çok bu isimlerin benzerliğine dayanır.

Çin edebiyatında Halla San, "Sam Shin San" (삼신산) veya üç ruh dağından biri olarak adlandırılmıştır. Bu dağların her biri ruhlar aleminin bir kapısı olarak düşünülmüş ve bolluk ve bereket getiren Amanita’ya (bir tür mantar) sahiptiler. Bu mantar Sibiryalılar tarafından biliniyordu ve “büyükbaba taş” larının kaynağının burası olduğu da düşünülmektedir.

Bu mantara benzeyen heykelleri eski taç giyme törenlerinde, cenaze törenlerinde görmek mümkündü. Dol Hareubang’lar tarihte zaman zaman siyasi propaganda araçları da olmuş, şaman gücünü temsil eden dinsel ögelerdir.

Günümüzde Dol Hareubang’lar Jeju’nun sembollerinden biri olmuştur ve turistlerin son derece fazla ilgisini çekmektedir. Bu heykellerin küçükleri halen süren bir inanış göstergesi olarak verimliliği artırmak için satılır. Hatta çocuğu olmayan bayanlara bu küçük heykellerden alınır böylece çocuk sahibi olabileceği düşünülür. Hatta bu amaçla Jeju Adası'na balayına gelen çiftler bile vardır...
clock09-15-2009, 01:36 AM
Yorum: #2
Bu konu en son: 02-28-2010 tarihinde, saat: 02:33 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Chin Ho
[Resim: dolhaerubang323.jpg]
clock01-04-2010, 02:14 AM
Yorum: #3
paylaşım için teşekkürler...
clock07-13-2010, 11:03 PM
Yorum: #4
Jeju Adasında bulunan Dol Hareubang (kelimenin tam anlamıyla "Eski Büyükbaba" taş heykellerin ana sembolü) çok yaygın bir semboldur.Tarihsel belgelerin eksikliği insanlar arasında heykelin gerçek anlayışı engelliyordu.
Bukchon Dol Harbang Parkı yaklaşık olarak 48 tane dol hareubang içerir.
Estetik ve bilimsel ziyaretçilere önemi yanı sıra gelecek kuşaklara ışık tutuyor. Bu anlamda, park sadece bir turistik merkez değil, aynı zamanda çocuk ve yetişkinler için bir öğrenme merkezidir. Bir gezinti, barış teması, geleneksel bir yerel bahçe odaklanarak Dol Hareubang yeniden yorumlama ve öğrenme merkezi oluşur.
Bu heykellerin kökeniyle ilgili teoriler şunlardır: ilk teori denizden gelen ziyaretçiler tarafından getirilmiş olduğudur.Diğeri şaman rahiplerin kültürlerini yaymak amacıyla yapılmıştır .
Dol hareunbanglar bazalt kayadan yapılmış olup 3 metre yükseliğindedir.
Dolhareubangs Jeju Adası ve çeşitli büyüklüklerde kopyaları sembolü turistik hediyelik eşya olarak satılmaktadır olmuştur. Heykellerin bazen bereket kaynağı olarak satılmakta ve küçük kopyaları bazen kadınlara doğurganlık sorunları ile verilmektedir. Hatta bu sebeple jeju adası belkide bu nedenle balayı adası olmuş olabilir.
[Resim: image00006weddingduckar.jpg]
[Resim: image00002weddingduckar.jpg]
clock07-13-2010, 11:04 PM
Yorum: #5
[Resim: image00004weddingduckar.th.jpg]
clock07-13-2010, 11:06 PM
Yorum: #6
eline sağlık arzucum Smile güzel paylaşım Smile
clock07-13-2010, 11:07 PM
Yorum: #7
[Resim: image00001dolhareun.jpg]
clock07-13-2010, 11:09 PM
Yorum: #8
teşekkürler canım
clock07-14-2010, 12:05 PM
Yorum: #9
koreliler taşlara,heykelere sonra efsanelere baya ilgilenmişler ...konu için teşekkürler
clock08-10-2010, 05:34 PM
Yorum: #10
hahhaahSmile) bu nedir YARABBBİM..
rezillk ya.çok tipsiz.önemli bişey bide..
eline sağlık arsum Wink
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)