Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Ebeveynleri Anlama Klavuzu


clock11-05-2010, 02:20 AM
Yorum: #1
Bu konu en son: 11-05-2010 tarihinde, saat: 02:29 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Asi Hyun
Başlıkta belirttiğim ve sizlerin de anlayacağı gibi konumuz ebeveynler efenim. Hayatımızı hiç bitmeyecek şekilde işgal altına almış anne babalar. Hatta öyle bir işgal ki bu ne zaman başladığını fark etmeniz mümkün değildir. Bebeklik, çocukluk, ergenlik derken yetişkinliğe eriştiğinizde, bir bakarsınız ebeveynlerin işgali altında geçirilen yılların ürünü olmuşsunuz. Ebeveynlerinizi eleştirseniz de, kızsanız da, davranışlarını tasvip etmeseniz de onların ürünü olduğunuz gerçeği değişmez. Yıllar geçtikçe onların kopyası olma yolunda ilerlersiniz.

Her bireyin anne babasını algılama şekli farklıdır. Kimisi için sadece anne babadır. Kendisinin dünyaya gelmesine vesile olan iki insandır. O kadar sorgulamaktan uzaktır ki, ne kızar ne de yeterince sever. Aslında en huzurlu, en sağlıklı bireyler bu düşüncede olan kişilerden çıkar. Kimisi için anne baba oksijenden daha kıymetlidir. Onlar olmadan nefes bile alamazlar. Abartılmış, bireye zararı dokunacak bir sevgi beslerler ailelerine karşı. Bu kişilerde özgüven eksikliği sık görülen bir durumdur. Kimisi için de anne babasından meydana gelmiş olmak hayatı boyunca taşıdığı bir yüktür. Onları beğenmez, sürekli eleştirir ve ergenlik psikolojisinden ömrü boyunca arınamaz.

Netice itibariyle kişi hangi düşüncede olursa olsun, anne babasını değişitirme gibi bir lüksü yoktur. En katı kalplerde bile, dünyaya geldiği ilk andan itibaren anne babasına karşı engel olamayacağı bir sevgi hasıl olur.

Gelelim bu yazıyı yazmamın amacına. Anne ve babaları anlamak imkansızdır. Hangi yaşta olursanız olun, son nefese dek onları anlamanız mümkün değildir. Klişe haline gelmiş bir anne deyimi vardır; "anne ol o zaman anlarsın" Emin olun anne ya da baba olsanız da kendi annenizi anlayamayacaksınız. Ebeveyn olduktan sonra anladığınız tek şey, çocuğunuza karşı hissedeceğiniz endişe ve merhamet duygusudur.

Anne babayı anlamaya çalışmak yerine onlarla birlikte yaşamanın yollarını bulmaya çalışmak daha doğru olacaktır. Birazdan bahsedeceğim örneklerde de göreceksiniz ki anne ve babalar anlaşılmaz canlılardır.

Örnek 1: BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI

Saat gece yarısını göstermektedir. Yetişkin ve mağdur genç kız bilgisayarın başındadır. Çeşitli hastalıklar nedeniyle (şeker, tansiyon vs) gergin bir yapıya sahip olan baba gece sık sık lavaboyu ziyaret etmektedir. Gergin peder pusuya yatmış tilki edasıyla genç kızın odasına yaklaşır. Bir süre durur ve kapı altından sızan ışığı fark eder.

Gergin Baba: Kızım sen hala yatmadın mı?
Mağdur genç kız: Baba saat daha erken hem uykum yok ki.
Gergin Baba: Gece yatmazsın sabah kalkmazsın (klasik baba sözü) Baykuş gibi sabaha kadar oturuyorsun cık cık (kınama sesi)
Mağdur genç kız: Tamam baba internetten çıkayım yatağıma oturup yoga yapayım uygun mudur?
Gergin Baba: Bak bir de haklı gibi cevap veriyor. Bu saatte nete girilir mi? Gece gece ne işin var ki nette?
Mağdur genç kız: Babacım internet televizyon gibi değil. Gece yarısı girilecek sitelere gündüz de ulaşılabiliyor. Yani şu an her ne yapıyorsam gündüz de yapabilirim.
Gergin Baba: Siz duruuun (hemen çoğullaştık toplu ceza geliyor) ben o interneti kapatayım da görün.
Mağdur genç kız: Peki baba. İç ses : Ne olduuu cevap veremedin diimiiii ne oldu hee ne olduuu. Hemen tehdit hemen baskı. Demokrasi istiyorum uleen.

Görüldüğü gibi burdaki gergin babaya ne açıklarsanız açıklayın tatmin olmayacaktır. Zira kendisi zararlı sitelere gece ulaşılabileceğini düşünmektedir ve amuda kalkıp halay da çekseniz fikri değişmeyecektir.

ÖRNEK 2: ERGEN KARDEŞ VE TUVALET SORUNU

Ergen kardeşiniz (ayıptır söylemesi. Niye ayıpsa artık) tuvalettedir. İçinde bulunduğu dönemin tehlikelerinden dolayı evin babası ona her konuda müdahale etme hakkına sahip olduğunu düşünmektedir. Çıkan şekerini yemek yiyerek normal düzeye ulaştırmayı başarmış olan baba oturma odasına geçerek çay içme niyetindedir. Kahretsin ki oturma odasına giden yol tuvaletin güzergahındadır.

Tok baba: Sen yine ayakta mı yapıyorsun?
Ergen kardeş:...
Tok baba: Kaç kere uyardım. Pis çocuk ayakta yapılmaz! Kesin temizlenmiyorsundur sen.
Ergen kardeş:... (çocuk meşgul ne yapsın)
Tok baba: Yokk bu çocuk kafasının dikine gidecek illa. Ders çalışmaz, bilgisayarın başından kalkmaz. Kapatıcam o interneti. (haydaa tuvaletten buraya nasıl geldik. Garip adamsın vesselam)

Ergen çocuk tuvaletten çıkar. Ergenlere has, kadir inanır bakışını fırlatır ve bir şey söylemeden yardım merkezine (anne) yönelir.

Ergen çocuk: Yoaaa annee deli olcaam yoaa. Tuvaletime bile karışıyor yoaa.
Yardım Merkezi: Yavrum babanın şekeri var ondan böyle sinirli. Hoş gör boşver.
Ergen çocuk. Yoaa (Bu tepki biçimi de ergenlere hastır. Sesli harfleri harmanlayıp öyle çıkarırlar ağızdan) üniversiteyi kazanıp gidicem burdoaan. Görürsünüz.
Yardım Merkezi: Zıkkımın dibine kadar ki gideydin. Adam ne dedi birşey mi dedi. Şu surata bak şu şekle bak.
Ergen çocuk: Bırak anne yoaa. İşaaalllah ölürüm de görürsünüz. İşaallahh kaza geçiririm yarın.
Yardım Merkezi. Tövbe dee. İyice sapıttın sen. Oy tansiyonum çıktı ben ne yapayım kaldım aranızda. Allah canımı alsın da kurtarayım. (demin tövbe de diyordun noooollllduuu)

Baba ve çocuk arasında kalan anne her daim babayı destekler. Bu değişmez bir gerçektir. Ama şimdi annenin babanın yanına gittikten sonraki diyaloglarına bakalım...

Anne: Çayı getiriyorum şimdi biraz ısınsın.
Tok baba: Bak o çocuğu kaç kere uyardım yine kafasının dikine gidiyor. Ne güzellikle söylemeyi anlıyor ne başka bir şeyi. (başka birşey?)
Anne: (olağanca tiz sesiyle) Gitme çocuğun üstüne artık. Herşeyine karışıyorsun. Onun kötü çağı şimdi. Daraltma artık yeter! (hobaaa ne oluyor yahu. Az önce ne diyordun?)
Tok Baba: Sen bunları bu hale getirdin. Sen şımarttın zaten. (İşte tam bu nokta tartışmanın alevlendiği noktadır. Anlamaya çalışmayın terkedin mekanı. Gidin ve ismail yk şarkısı eşliğinde apaçi dansı yapın. Evet.)

İkinci örnekte herhangi bir bireyi anlayabildiniz mi? Cevap hayır mı? Doğru yoldasınız, nirvanaya az kaldı ebeveynim nerde lililili.

Örnek 3: EVDEKİ BULUNAMAYAN EŞYALAR

Anne, çocuğundan bir şey getirmesini isteyecektir. Lakin ne hikmetse o şeyin yerini asla tam manasıyla tarif etmez. Çünkü anne şuurunu elindeki gazetenin satırları arasında kaybetmiştir.

Anne: Kızımmm içerden gözlüğümü getirseneee.
Küçük bir kız çocuğu tek başına ne yapar: Nerde annee.
Anne: İçerde iştee.
Küçük bir kız çocuğu tek başına ne yapar: Hangi içerde yaa.
Anne: Bir şeyi de sormadan bul. Bulamaz ki tabi. Evde durduğun mu var ki. Durmazsın tabi işten kaçacaksın ya. Kaçarsın tabi anne yapıyor nasılsa. Yapar tabi köle ya anne. Köle tabi bla bla bla....(bitmez bu tabiler)
Küçük bir kız çocuğu tek başına ne yapar: Anne sadece gözlüğün yerini söyle arada nefes al ama!
Anne: çekmecenin üstünde! (evde yaklaşık 6 adet çekmece vardır. Bu işkence artık bitmelidir!)
Küçük bir kız çocuğu tek başına ne yapar: Hangi çekmece anne!
Anne: Cehennemin dibindeki çekmece. (haydaa benim sinirlenmem gerek yaa)
Küçük bir kız çocuğu tek başına ne yapar: Hepsine baktım anne yok!
Anne: Ben gelip bulursam yapacağımı bilirim ama.
Küçük bir kız çocuğu tek başına ne yapar: Tamam gel bul da yap.

Anne gelir eliyle koymuş gibi bulur ki zaten eliyle koymuştur. Ama küçük bir kız çocuğu ne yapsın? Bir türlü gerçekleşemeyen yer tarifi ve yediği azarlar sonucunda gözleri yarı kör olmuştur. Göremez! Hatta gün boyunca beynini kullanamaz. Bre anne o kadar konuşana kadar kalkıp alsan ya gözlüğü. Ama yookk o laf sayılacaktır ve gözlük bahanedir. Netice itibariyle gözlüğü bulan anne elinde terlikle çocuğu kovalar. Kikirdemeler eşliğinde annesinden kaçan eşek kadar kız ve onu kovalayan anne sahnesi paha biçilemez bir sahnedir.

ÖRNEK 4: HASTALIK VE GEZME ÇAKIŞMASI

Evin yetişkin çocuğu yaşı ne olursa olsun dışarıya çıkarken izin almalıdır. Bu alışılmış ve artık çocuğu çok etkilemeyen bir durumdur. Ancak çocuk hastalanmışsa durumlar değişir...

Titiz Anne: Kızım ütüler ne zamandır birikti hadi yap bi onları.
Tembel velet: Yaaa annee hastayımmm elimi kıpırdatmaya halim yok.
Titiz anne: Aaa ateşin de var senin tamam yat dinlen sonra yaparız. (yaparız burda teselli kelimesidir sadece. İşin doğrusu "yaparsın" dır.)

Bu diyalogtan kısa bir süre sonra dinlenmiş ve ilaç almış olan veledin bünyesi daha sağlıklı hale gelmiştir. Tesadüf bu ya telefonu çalar ve kızın yakın bir arkadaşı sinemaya gitme teklifinde bulunur. Buyrun şimdiii.

Tembel velet: Anne tripnaz beni sinemaya çağırdı gideyim mi?
Titiz anne: Hani hastaydın sen? Tabiii gezme olunca iyileşirsin. İşe gelince hastayım anne. Ben senin yaşındayken iki çocuk büyütüyordum. Bir iş yaptığın yok. Ahh ahh annemin ahını da almadım ki senin gibi bi kızım oldu. Neyse bu da imtihan. İsyan etmiyorum rabbbimmm.
Tembel velet: Anne allasen sus ne olur sus. İstersen ömür boyu ütü yaparım ne olur sus. (burda kızın gözleri dolar. Zira hasta olan bünyeler ziyadesiyle hassastır. Sürekli ilgi ister ve ağlama modundadır)
Titiz anne: Git nereye istersen ben karışmıyorum.
Tembel velet: peki!

Çocuk sinemaya gider. Gelir. Geldiğinde hastalığı ilerlemiştir. Zira iyileşmeden dışarı çıkmıştır. İşte bu saatten sonra annenin çenesinde evin bütün pillerini takmışcasına bir hareketlilik gerçekleşir. Asla susmaz. İşin garibi hastalığınız bitene kadar sizinle ilgilenir. Ama öyle bir ilgilenir ki verdiği nane limon ve ilacı her getirdiğinde yarım saat konuşur. Hastalık sona erdiğinde çocuğun beyni pelteleşmiştir. Akıl hastanesine yatacak duruma gelmiştir. Söylediği tek cümle "dureydim evde beyle. Gitmeyeydim sinemaya. Konuşmazdı o vakiiit. Burnumdan akanlar akmayeydiiii. Kırılası ellerim ütü yapeeyydiiii" olur.

Efenim aslında ebeveyn konusu ve verilecek örnekler tükenmez. Yazının sonunda sizden istediğim şey bu başlık konusunu devam ettirmenizdir. Yani bu başlığın altına anne ve babanızla yaşadığınız garip diyalogları yazmanızı istirham ediyorum. Böylelikle hem eğlenceli bir kaç diyalog okuruz hem de yeni bir konumuz olur. Haydi zihniniz açık, diyaloğunuz bol olsun.
clock11-06-2010, 12:46 AM
Yorum: #2

Örnek 1: BİLGİSAYAR VE İNTERNET KULLANIMI

Saat gece yarısını göstermektedir. Yetişkin ve mağdur genç kız bilgisayarın başındadır. Çeşitli hastalıklar nedeniyle (şeker, tansiyon vs) gergin bir yapıya sahip olan baba gece sık sık lavaboyu ziyaret etmektedir. Gergin peder pusuya yatmış tilki edasıyla genç kızın odasına yaklaşır. Bir süre durur ve kapı altından sızan ışığı fark eder.

Gergin Baba: Kızım sen hala yatmadın mı?
Mağdur genç kız: Baba saat daha erken hem uykum yok ki.
Gergin Baba: Gece yatmazsın sabah kalkmazsın (klasik baba sözü) Baykuş gibi sabaha kadar oturuyorsun cık cık (kınama sesi)
Mağdur genç kız: Tamam baba internetten çıkayım yatağıma oturup yoga yapayım uygun mudur?
Gergin Baba: Bak bir de haklı gibi cevap veriyor. Bu saatte nete girilir mi? Gece gece ne işin var ki nette?
Mağdur genç kız: Babacım internet televizyon gibi değil. Gece yarısı girilecek sitelere gündüz de ulaşılabiliyor. Yani şu an her ne yapıyorsam gündüz de yapabilirim.
Gergin Baba: Siz duruuun (hemen çoğullaştık toplu ceza geliyor) ben o interneti kapatayım da görün.
Mağdur genç kız: Peki baba. İç ses : Ne olduuu cevap veremedin diimiiii ne oldu hee ne olduuu. Hemen tehdit hemen baskı. Demokrasi istiyorum uleen.

Görüldüğü gibi burdaki gergin babaya ne açıklarsanız açıklayın tatmin olmayacaktır. Zira kendisi zararlı sitelere gece ulaşılabileceğini düşünmektedir ve amuda kalkıp halay da çekseniz fikri değişmeyecektir.


işte nefret ettiğim anne baba profili.ki birkaç günde bir bu ruh haliykle bizzat karrşılaşıyordum bi araa.
buna birdce annemin korku bilgisayarı Allah ala.
babamın: şeytan diyoır alayım o bilgisayarı.balkondan atayımm.sizde kurtulun bende.biraz sosyal olunn.gezinb eğlenin. (ki burdaki gezmekten kasıt:annane babanne ziyareti.eğlenmede :misafire hizmettir.hatta gerekli görüldüğü yerde yani gidilen evdeki bayanların yaşına göre o evdede hizmet etmektir.-ne kadannn huzur verici.eminim bu budistler bu huzura erişsellerdi budaya ulaşmak için uğraşmazlardı)
clock11-06-2010, 12:51 AM
Yorum: #3
Dünya tersine döönse..tipik anne-baba modeli değişmez..!!ConfusedConfused
clock11-06-2010, 12:52 AM
Yorum: #4
HahahaBig Grin
Çok hoşuma gitti kullanabilirmiyim?Big Grin
clock11-06-2010, 01:04 AM
Yorum: #5
Örnek-5
Anne çocuğuna her seferinde "kendi eşyalarını topla,hep benden istiyorsun,git kendin al vb." şeyleri söylemesine rağmen sıra çocuğa geldiğinde "ben hertarafı topluyorum biraz da sen topla." En berbat örneklerden birisiyse şudur:
Anne o sırada TV izlemektedir Küçük Emrah tiplemelerindeki genç ise bilgisayar başındadır.
Anne-Çocuuuumm gelsene az.(odadan seslenmek çoğu annenin huyudur.)
Genç-Noldu anneeeeeeeeeee?(Anneye gıcıklığına anırırcasına bağırmaksa çocuğun huyudur)
Anne-Gel dedim sanaaaaaa(Sonlardaki uzatmalar daha uzundur aslında burda siniri belli eder anne)
Zavallım genç süklüm püklüm kalkar o muhteşem-ötesi-icatın yanından ve annesinin yanına gider.
Anne-Sana gel dediğimde geliceksin.boşunamı bağırıyorum ben ordan?(Bağırma o zaman ev içi hat taktır ben napim demek gelir insanın içinden)
Genç-tamam anne noldu?
Anne-Lafımı kesmesene sen?!
Genç-Haydaaa kestimmi şimdi yaaağğ?
Anne-Ayy konuşmaya bak iyice bozuldun sen yok yok bundan sonra sana arkadaş yasak TV yasak insanı bozuyor yahu bu(E her sabah Müge Anlıyı izleyen benim ya ondan ben bozuldum)
Genç-Aneee niye çağırdınnn?
Anne-Şu ışığı söndür dicektim.
Genç-korkuşok
Evet sadece ışık söndürmek için gittiği odadan TV ve arkadaş yasaklanarak çıkmıştır o yavrucak...
clock11-06-2010, 01:08 AM
Yorum: #6
cansu muhteşem yaa gülmekten kırıldım yaşadığın bir şey mi Big Grin
clock11-06-2010, 01:10 AM
Yorum: #7
Bu konu en son: 11-06-2010 tarihinde, saat: 01:48 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: hee young
vah yavrucak vah aynı beni anlatıyo yaaaaaaa üzüldüm kendime ama benim yasaklar lafta kalıyo nedense hahahahaha XD
ve annemle diğil babamla oluyo bu kavgalar
süper miş parem emeğine sağlık XD
clock11-06-2010, 03:04 AM
Yorum: #8
Aslında hiçbirini yaşamadım ama okumaktan son derece keyif aldım Smile Teşekkürler
clock11-06-2010, 03:27 PM
Yorum: #9
Bi dakka bi dakkaBig Grin
Sadece son örnek benimBig Grin
Diğerleri AsiHyun'nunBig Grin
Karıştırmayalım yaniBig Grin
Ve evet anlattığımı haftada 3 öğün yaşayan insanımBig Grin
clock11-06-2010, 06:44 PM
Yorum: #10
o ışık söndürme ve gece yarısı internet muhabbetlerini hergün bende yaşıyorum ya buna bide "odanı topla biri gelse böyle mi karşılayacaksın, ayıp" sözünü eklemek lazım bakınız hergün duyduğum bir söz bu Big Grin
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)