Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
G.Kore'den Türkiyeye Teşekkür..


clock10-30-2010, 01:31 AM
Yorum: #1
Bu konu en son: 10-30-2010 tarihinde, saat: 05:00 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: cnnt hoon
İBB ve Beykoz Belediyesi’nin katkılarıyla Kore Savaşı'nın 60. yıl dönümünde Küçüksu Kasrı’nda ''Teşekkürler Türkiye'' etkinliği yapıldı.

[Resim: koreresim1.jpg]

Kore Savaşının 60.yıldönümü dolayısıyla Güney Kore Belediyeler Birliği ve Güney Kore'nin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından “Teşekkürler Türkiye” adı altında düzenlenen etkinlik vesilesiyle Beykoz'dan tüm Türkiye'ye teşekkür edildi.

Küçüksu Kasrı’nda düzenlenen etkinliğe Güney Kore Cumhuriyeti Vatanseverler ve Gazi İşleri Bakanı Yang Kim, Güney Kore'nin İstanbul Başkonsolosu Jing-Kyoung Hong, İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan, İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Numan Güzey, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Başkan yardımcıları katıldı.

“Teşekkürler Türkiye” adı altında düzenlenen etkinlikte konuşan Güney Kore Cumhuriyeti Vatanseverler ve Gazi İşleri Bakanı Yang Kim, 60 yıl önce kardeş ülke Türkiye'den BM çatısı altında demokrasiyi kurmak adına 15 bin askerin savaşmaya geldiğini belirterek, bu sırada 3 bin askerin can verdiğini, birçok askerin de gazi olduğunu hatırlattı.

Türkiye ve diğer ülkelerin savaş için gelmemeleri halinde bugün huzur, refah ve barış içinde yaşamayı hayal bile edemeyeceklerini dile getiren Yang, Kore'de savaşta şehit olanların ailelerine başsağlığı diledi, gazilere de minnetlerini sundu.

Yang, ''Güney Kore Cumhuriyeti sizlerin fedakarlıklarını boşa çıkarmamak için 60 yıl boyunca çalıştı. Savaşın hasarlarını tamir edip, dünyanın en çabuk gelişen ülkeleri arasında yerini aldı'' dedi.

Savaşın etkilerinin çoktan geçtiğini ancak kendileriyle aynı safta yer alan Türkiye ve diğer ülkelerin gösterdiği fedakarlık ve çabaların nesilden nesile aktarılacağını kaydeden Yang, ''Bizim payımıza düşen, sizlerin attığı barış ve özgürlük tohumlarını büyütmektir. Güney Kore Cumhuriyeti sizleri asla unutmayacaktır'' diye konuştu.

Güney Kore'nin İstanbul Başkonsolosu Jing-Kyoung Hong da Türkiye'nin ve Türk askerlerinin cesurca savaştığı için Kore halkının yüreğinde yer ettiğini dile getirerek, ''Biz sizleri daima kan kardeşi olarak bileceğiz'' dedi.

İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan da bugün Kore'de yapılan bir savaşın iki ülke halkını Bir araya getirdiğini kaydederek, ''Bu ebedi dostluğa imza atan aziz şehitleri rahmetle anıyor, bu güzelliğin mimarlarından gazilere de uzun ömürler diliyorum'' diye konuştu.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Numan Güzey de iki ülke halkının birbirini çok sevdiğini ifade etti.

Etkinlikte, Güney Kore Cumhurbaşkanı Myung-Bak Lee'nin teşekkür mesajı da videodan izlendi.

Daha sonra konuk Bakan Yang tarafından emekli General Sabri Kirişoğlu'na teşekkür plaketi sunuldu. Ayrıca gazilere de teşekkür madalyası ile bir Güney Kore medikal firması tarafından hediyeleri verildi.

-KORELİ AYLA'NIN GÖZYAŞLARI-

Etkinlikte, gazi Süleyman Dilbirliği, savaş sırasında 5 yaşlarında bulup ''Ayla'' adını verip bir süre baktığı yetim Eunja Ayla Kim ile bir araya geldi. Ayla Eunja Kim ile Kore Gazisi Dilbirliği, bir süre birbirlerine sarılarak ağladı.

Ayla Kim, ''Beni babamın ülkesine davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Yaşamım boyunca Süleyman babamla yaşamak istiyorum'' dedi.

Dilbirliği de yaşadığı onuru dile getirerek, bu onurun Türk halkına ve askeri personele ait olduğunu söyledi.

Etkinlikte, ayrıca Seul Geleneksel Gençlik Orkestrası da konser verdi.
clock10-30-2010, 01:54 AM
Yorum: #2
muhteşem bir etkinlikmiş bu. hiç tv de de vermediler ya da ben görmedim.
ellerine sağlık cennetcim Angel
bu kardeşlik her daim sürer, ilişkiler artarak devam eder inşallahhh!!!
clock10-30-2010, 03:11 AM
Yorum: #3
emeğine sağlık canım
clock10-30-2010, 03:14 AM
Yorum: #4
bencede elif abla hep böle güzel devam eder işallah Angel
bende hiç duymadım süper bi etkinlik lol
emeğine sağlık canımmmmSmile
clock10-30-2010, 03:15 AM
Yorum: #5
ellerine sağlık cennet Smile
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)