Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
G.kore'den Dev Proje..


clock10-26-2010, 02:44 AM
Yorum: #1
Pekin - Güney Kore'nin Tünellerle Japonya ve Çin'e Bağlanmasını Öngören 100 Yıllık Fikir Hayata Geçebilir.
[Resim: gkoredendevprojeo.jpg]

PEKİN - Güney Kore'nin tünellerle Japonya ve Çin’e bağlanmasını öngören 100 yıllık fikir hayata geçebilir.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung Bak'ın Japonya ve Çin'e açılacak tüneller için fizibilite raporu hazırlanmasını istediği öne sürüldü. Ekonomik entegrasyonu hızlandıracağı düşünülen tünellerin maliyetinin 51.2 milyar sterlini bulabileceği belirtildi. Japonya’nın Kyushu adasına açılacak tünelin 128, Çin’in Shandong eyaletine bağlanacak tünelin ise 370 kilometre uzunluğunda olması bekleniyor.

Güney Kore, geçen yıl bu konuda çalışmaları yürütecek bir komite kurmuştu. Tünel Komitesi Başkanı Huh Moon-Doy, tünellerin ekonomik faydalarının yanında, işbirliği ve dostluğu simgeleyeceğini bildirirken, Korelilerin Japonya'ya karşı duyduğu derin güvensizliğin oluşturduğu engellere değindi.

Kore yarımadası, 1910 ve 1945 yılları arasında Japonya’nın işgali altında kaldı. Japon ordusunda, 1917 yılında Kore’yi Japonya’ya bağlayacak bir tünel fikrinin tartışıldığı biliniyor.

Pekin’de geçen ay bir araya gelen Güney Kore Devlet Başkanı ile Japonya ve Çin Başbakanları, Uzakdoğu’da Avrupa Birliği benzeri bir serbest ticaret bölgesi yaratma fikrini dile getirmişlerdi. Japonya’nın yeni başbakanı Yukio Hatoyama ise birlik fikrinin en sesli savunucusu konumunda bulunuyor.

HABERLER.COM
(Doğan Haber Ajansı) 05.12.2009
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)