Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
GÜNEY KORE İKLİMİ


clock09-01-2009, 03:56 AM
Yorum: #1
İKLİM

Kore'de 4 mevsin de görülür. İlkbahar va sonbahar kısa, yaz sıcak ve nemli, kış ise soğuk ve kurudur, oldukça da kar yağar. Kore'de sıcaklıklar bölgelere gore değişir.


Genelde ülkede 6C0 ve 16C0 ortalama sıcaklık vardır. Ağustos ayı ki yılın en sıcak ayıdır ortalama sıcaklık 19C0 ile 27C0 arasında değişir. Yılın en soğuk ayı olan ocak ayında ise -8C0 ve 7C0 arsında değişen bir sıcaklık görülür.

İlkbaharın başında değişken bir havaya sahip olan bölgede bu dönemde bol yağış ve Kuzen Çin'in çöllerinden "sarı toz" taşıyan rüzgarlar görülür. Fakat nisan ayının ortalarına doğru dağların, tarlaların yeşermesi renkli yaban çiçelerinin açmasıyla birlikte yumuşak bir hava yaşanır. Çiftçiler bu dönemde pirinç üretmek için tohumlarını hazırlar.

Sonbahar, mavi gökyüzü ve serin havasıyla Korelilerin en sevdiği mevsimdir. Kırlar bu mevsimde renk cümbüşüyleayrı bir şenlenir, Ürünlerin alındığı bu dönemde bir çok festival ve şenlikler yapılır.


Güney Kore’nin iklimi, kışın karalardan esen soğuk rüzgarların etkisindedir. Kışın ülkede kar nadiren yağarken yağmur görülmez. Güneşli ve açık bir hava olmasına karşın ayaz nedeniyle hava sıcaklığı çok düşer.

Ülke yazları Pasifik’ten esen sıcak ve nemli muson rüzgarlarının etkisi altına girer. Yıllık yağış ortalaması 1270 mm’dir. Güneyde Eylül ayında ülke genelinde ise Temmuz ayında sık sık tayfunlar görülür. Temmuz ayı bütün ülkede çok yağışlı geçer.

Ülkenin yüzey şekilleri iklimi etkiler. Muson rüzgarları sayesinde bitki örtüsü arasında tropikal bitkiler de yer alır. Ülkede en düşük sıcaklık ortalaması -25°C, en yüksek sıcaklık ise 38°C’dir. Ülkede tüm yıl boyunca gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkları çok düşüktür.
clock09-01-2009, 03:57 AM
Yorum: #2
[Resim: climate01.jpg]

İlkbahar
İlkbahar Mart’ın sonlarından Mayıs’a kadar sürer ve sıcaktır. Bu süreçte dağlar ve araziler çiçeklerle renklenir.

[Resim: climate02.jpg]

Yaz
Yaz Haziran’dan Eylül başlarına kadar sürer. Yılın en sıcak ve nemli zamanıdır

[Resim: climate03.jpg]

Sonbahar
Sonbahar Eylül’den Kasım’a kadar sürer ve ılıman bir hava vardır. Kore’yi ziyaret etmek için en uygun zamandır.

[Resim: climate04.jpg]

Kış
Kış Aralık’tan Mart ortalarına kadar sürer. Sibirya hava akımlarının etkisine göre çok sert geçebilir. Kuzey ve Doğu kesimlerindeki ağır kar yağışı kayak için favori bir ortam yaratır.
clock09-23-2009, 10:46 PM
Yorum: #3
Koredeki iklim şartlarıda bizimkine yakınmış ancak Türkiye gibisi yok teşekkürler paylaşımlar için :.)Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)