Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Guhyeong Wang / 구형왕 (Geumgwan Gaya)


clock08-03-2010, 07:34 PM
Yorum: #1
Kral Guhyeong (Korece: 구형왕 , Eski Korece: 仇衡王) - (Hükümranlığı: 521-532)
Korenin antik krallığı Geumgwan Gaya'nın 10. ve sonuncu hükümdarıdır. Krali Gyeomji ve Kraliçe Suk'un oğullarıdır. Suijil rütbesindeki Bunjil'in kızı Krlaiçe Gyehwa ile evlenmiştir. Daha sonra "Gakgan (bizdeki Kağana benzer)" yani general olacak 3 oğulları olmuştur. Sejong, Mudo ve Muduk .

Karşısında Kral Bopheung'un yönetiminde güçlü bir Silla bulan Guhyeong, savaşmadan teslim olmuş ve tüm malvarlığını Silla'ya taşımıştır. Burada törenlerle karşılanmış ve ailesine Silla'nın kemik sınıflandırma sistemindeki ikinci en yüksek derece olan"Gerçek Kemik" ünvanı verilmitşir. Kral Guhyeong'a sangdeung ünvanı verilmiş ve sigeup derecesiyle kendi topraklarına derebey olmuştur.

Kaynak: en.wikipedia.org/wiki/Guhyeong_of_Geumgwan_Gaya
Çeviri: Ertuğrul Kızılok (Gukseon Munno)

________________________________________________________

ENGLISH


Guhyeong of Geumgwan Gaya, also often Guhae (r. 521-532)[1] was the tenth and final ruler of Geumgwan Gaya, a Gaya state of ancient Korea. He was the son of King Gyeomji and Queen Suk. He married Queen Gyehwa, who was the daughter of the suijil Bunjil. They had three sons, each of whom later became a gakgan, or general: Sejong, Mudo and Muduk.

Faced with an onslaught of Silla forces under King Beopheung, King Guhyeong chose to surrender freely, and brought his family and his treasures to Silla. He was received with ceremony and his family were admitted to the second-highest rank of the Silla bone rank system, the "true bone." The king was given the rank of sangdeung, and permitted to keep his former territory as sigeup stipend land.

Resource: en.wikipedia.org/wiki/Guhyeong_of_Geumgwan_Gaya
clock12-20-2010, 07:15 PM
Yorum: #2
kendi topraklarında derebey olmak da enteresan
clock12-26-2015, 11:49 AM
Yorum: #3
Bu konu en son: 12-26-2015 tarihinde, saat: 11:52 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: koreli tugce
İkinci paragraftan anladığım kadarı ile Muhteşem Kraliçe dizisindeki Yushin ve babasının gerçek tarihteki karşılıkları oluyor sanırım bu iki belirtilen isim. Yenik olan Gaya'nın son hükümdarı Guhyeong, Silla topraklarında kutsal kemik soyuna dahil edilip; sarayda yer alıyor. Kendi topraklarına derebey oluyor.
Tesadüfen rastladım konuya ama benim için çok faydalı bir bilgiydi. Tarihi dramaları bitirdikten sonra bende etki bırakanların gerçek hayattaki eşleştirmelerini bulmak için araştırma yapmak arzusundaydım yıllardır. Bu da benim için ufak bir bilgi de olsa aydınlatıcı oldu. Konuyu açmış olan üyeye teşekkür ediyorum kendi adıma, elinize sağlık.
(Daha uzun olsaydı zevkle okurdum. Eğer Gaya hükümdarlığı hakkında ek bilgi varsa profilime mesaj bırakın lütfen, kesinlikle okumak/ilgilenmek isterim.)
clock12-26-2015, 12:26 PM
Yorum: #4
Angelgünaydın tarih kesin benim de ilgimi çekiyor..tarihin çogunu dizilere göre biliyoruz..fakat hepsi sanırım gerçek tarihten diziler..ilk kurulan ülke Goguryo..benim bildigim 4 kabile boylanın birleşmesiyle Jumong tarafından kurulmuş,Şilla,Bekçe.Goguryo yıkılmasıyla ..joseon kurulmuş ben buraya gerçek kaynakları da eklemek isterim elbette okumakta..nasıl yapacagımı bilmiyorum sadece..eger klasör,wikipedia,youtube direk balansaydı belki benim için hepsi daha kolay olurdu.HuhHuh
clock12-26-2015, 12:34 PM
Yorum: #5
(12-26-2015 12:26 PM)halmoni sarayatta Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Angelgünaydın tarih kesin benim de ilgimi çekiyor..tarihin çogunu dizilere göre biliyoruz..fakat hepsi sanırım gerçek tarihten diziler..ilk kurulan ülke Goguryo..benim bildigim 4 kabile boylanın birleşmesiyle Jumong tarafından kurulmuş,Şilla,Bekçe.Goguryo yıkılmasıyla ..joseon kurulmuş ben buraya gerçek kaynakları da eklemek isterim elbette okumakta..nasıl yapacagımı bilmiyorum sadece..eger klasör,wikipedia,youtube direk balansaydı belki benim için hepsi daha kolay olurdu.HuhHuh

Eğer ciddi anlamda ilginiz varsa birlikte araştırıp, derleyebiliriz isterseniz. Çünkü bu konuda detaylı bir araştırma yapmak niyetindeyim.
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)