Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Gumiho (구미호)


clock08-03-2010, 01:40 PM
Yorum: #1
[Resim: 00001f5-45.jpg]

Gumiho(genelde 9 kuyruklu tilki diye bilinir) Kore'de ağızdan ağıza dolasan hikayelerde yaratık sanılan ve Avrupa'daki perilerle akrabası oldugu varsayılan bir yaratıkdır.Hikayelere göre Gumiho bin yıl kadar yasamıs bir tilki ve sonradan yaratık olmustur.Tıpkı Japonya ve Cinde oldugu varsayılan yaratıklar gibi.Her türlü canlıya dönüsme yetenegine ve güzel bir kadın gibi görühüp bir erkegi bastan cıkarabilme özelligini rahatlıkla kullanabilir.Gumiho hakkında sayısız hikaye vardır.Bu hikayelerden birkacı Compendium of Korean Oral Literature (한국 구비문학 대계) ansiklopedisinde bulunabilir.

DÖNÜSÜM

Efsaneye göre,dönüsüm gecirebilen yetenekli bir yaratık ve tilki görünümü alabilir.Gumiho'nun Dönüsümü hikayesine göre istedigi takdirde dügündeki bir gelin görünümünü bile alabilir.Gelinin annesi bile aradaki farkı söylüyemez.Gumiho sadece kıyafetleri olmadığı zaman farkedilebilir.Bakh Mun-su ve Gumiho'nun kayıtlarına göre Park Munsu adındaki genc kız agaclık alanlarda tek basına yasar ve bir tilki görünüme sahiptir.The Maiden who Discovered a Kumiho through a Chinese Poem;Cin siirlerine göre Gumiho bir köpegin koku ve saldırısına karsı tedbirli bir yapıdadır.

Bir kadın olarak Gumiho;insan görünümde olabiliyor.Cin siirlerine göre bakire olarak erkekleri kandırmak icin kılıktan kılıga girebilir.Bazen erkek kılıgına girdigi bile söylenmektedir.


HIKAYE

Korelilerin ilkbasta Gumiho'ya bakıs acısı katıksız iyi bir yaratıktı.İnsan kılıgan girip insanlara yardım ettigini düsünmekteydiler.Bazı metinlerdede Gumiho'nun insanlara kötülük yaptıgı düsünülsede hala saf kabul edilmekteydiler.

Gumiho mitolojosine göre insan hayatlarını daha fazla yasamak icin kullanıyorlardı.Daha sonra tilki olarak tasvir edilmeye baslandı.Gecelikleri mezarlıklarda dolasan yarı tilki yarı kadın olarak anılmaya baslandı.Mezarları kazıp insan kalplerini aldıkları söylenmektedir.

Yokwe adındaki yaratıkta kendisiyle aynı yıllarda oldugu söylenmekte,ondan insan olma dersleri hakkında bilgi almıstır.İkisi birlikte insan kılıgına girip insanları kandırıp daha sonra kalplerini tüketmek icin almıslardır.

Gumiho'nun diger bir türü ise yasam yiyicisidir.İnsanların yasamlarını enerji almak icin tüketir ve böylece yasaması icin dahada güclenmis olur.

Yarı insan yarı yaratık seklinde var olan Gumiho Kore Mitolojisine tamamen yerlesmistir. Dangun Mitolojisindede buna benzer yarı ayı-yarı kadın görünümle bir yaratık vardır.


ceviri:VIP-Lady
kaynak:wikipedia
clock08-03-2010, 03:06 PM
Yorum: #2
kızların kılığına girebilmesi biraz ürküttü beniBig Grin
bilgi için teşekkürlerWink
clock08-04-2010, 11:58 AM
Yorum: #3
konu daha önce açıldığı için çöpe gönderilmiştir.Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)