Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Kore Başbakanı Hwang Özbekistan'da


clock05-23-2016, 01:14 PM
Yorum: #1
Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, resmi ziyaret dolaysıyla Özbekistan'a gelen Güney Kore Başbakanı Hwang Kyo-ahn'ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşme sırasında Kerimov, bu ziyaretin iki ülke arasındaki süreklilik arz eden üst düzey diyaloğun devamı olduğunu ve ticari-ekonomik, yatırım, teknoloji, finans, sosyal-kültürel alanlarda işbirliğinin daha da gelişmesine hizmet edeceğini belirtti.

Görüşme sırasında, petrol-gaz, ulaşım ve altyapı, bilişim ve telekomünikasyon sektörünün geliştirilmesine yönelik ortak yatırım projelerinin hazırlanması ve hayata geçirilmesine yönelik meseleler detaylı olarak ele alındı.

Taraflar kimya, gıda, eczacılık, makine sanayi ve diğer alanlarda yeni işletmelerin kurulması, Özbekistan'daki devlet işletmelerin ve devlete ait hisselerin özelleştirilmesi sürecinde Güney Koreli iş adamlarının yer alması konularını da gözden geçirdi.

Hwang, samimi kabul için Kerimov'a teşekkür ederken, ülkesinin Özbekistan ile karşılıklı menfaatlere dayalı ticari-ekonomik, yatırım, teknolojik ve finansal işbirliğini daha da geliştirmek ve pekiştirmekten yana olduğunu vurguladı.

Ayrıca Başbakan Şevket Mirziyoyev ile Hwang'ın bir araya geldiği görüşmede, taraflar arasındaki işbirliğinin durumu ve perspektifleri gündeme gelirken, iki ülke arasındaki ticari-ekonomik ve yatırım alanındaki işbirliğinin genişletilmesi konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

Hwang, iki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli olarak gelişmekte olduğunu ve ülkesinin Özbekistan ile ilişkilerini geliştirmeye öncelikli yönlerden biri olarak gördüğünü dile getirdi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin üst düzeye çıkarılması, iki ülke iş adamları arasındaki diyaloğun artırılması ve ortak projelerin hayata geçirilmesinin her iki ülke için de faydalı olacağına işaret edildi.

Daha sonra Taşkent'te inşaatı başlatılan Kore Kültür ve Sanat Evi'nin temel atma törenine katılan Mirziyoyev ve Hwang, ardından Müstakillik Meydanı'nı ziyaret ederek, Müstakillik ve İyilik Anıtı'na çelenk sundu. Hwang, ayrıca Timurlular Tarihi Devlet Müzesi'ni de gezerek Emir Timur devleti tarihi ve hayatına ilişkin eşyaları inceledi.


Hwang Kyo-ahn, ülkedeki temasları çerçevesinde Üstyurt bölgesinde kurulan Üstyurt Gaz-Kimya Rafinerisi'nin resmi açılış törenine katılması öngörülüyor.

Kaynak:
Sondakika
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)