Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Kore'de Falcılık


clock12-08-2012, 04:42 AM
Yorum: #1
[Resim: opendeck.jpg]


Güney Kore'de Falcılık

Geçmişte olduğu kadar dikkate alınmasa da modern hayatta falcılık Kore’de sadece yaşılar arasında değil aynı zamanda gençler arasında da yaygın bir uygulamadır. Yıl boyunca özellikle yeni yılın başlarında sokakta oturan önlerinde Çince harflerle dolu açık bir kitap olan yaşlılar görebilirsiniz. Bazıları da geçmişi, geleceği ve şimdiki zamanı tahmin edeceği özel bir sopa kullanarak sizi bekler. Eskiden falcılık körler için yaygın bir meslekti ve şimdilerde halen devam ediyor.

Fal bakmak için kullanılan araçlar Kore’de büyük ölçüde farklılık gösterir. En yaygın olanlarında biri kişinin adını fırça ile Çince karakterler kullanarak yazmaktır. Falcı bunun için uzun şeritli kağıtlar kullanır ve renkli mürekkeplere batırılmış bir tüy ile fırça kullanır. Sonuç olarak gökkuşağı renkleriyle dolu bir şerit ortaya çıkar. Yazarken yapılan vuruşlar müşterinin evlatları, geleceği ya da kaderi hakkında bilgileri gösterir.

Whatoo kartları falcılık için yaygın başka bir araçtır. Bunun yanında nadir de olsa I-Ching gibi eski Çin klasikleri de kullanılır.

1990 yılında Asya ekonomik krizi sırasında insanların umutsuzlukla falcılara yönelimleri artmıştır. Ayrıca seçim zamanlarında Kore falcıları için çok uygundur. Seçimi kazanma şansları için falcılara başvurular ve gazetelerde de nadiren bu işi yapan falcılar vardır. Anneler genellikle çocuklarının hayatlarındaki önemli bir olaydan önce Örneğin üniversite giriş sınavı veya yurtdışında eğitim ya da iş için bir falcı danışır. Aynı zamanda evlilik için de gideler bulunur.

Seul’de Shinchon ve Miari bölgelerinin yanı sıra Seul İstasyonu, Dongdaemun ve Namdaemun’da bir çok falcı mevkileri bulabilirsiniz. Ayrıca günümüzde internet üzerinden de Kore’de falcılık başlamıştır.

Kaynak:koreafor
Çeviri:Storm


[Resim: sajutent21.jpg]

[Resim: fortunetellingbooth2071.jpg]

[Resim: hyunamthefortuneteller.jpg]
clock12-08-2012, 05:16 AM
Yorum: #2
ay çok merak ettim şimdi zaten meraklıyımdır da Smile birgün kore falı baktırmak kısmet olur umarım Smile

konu için teşekkürler
clock12-08-2012, 06:08 AM
Yorum: #3
bende baktırmak istiyorum faitihde falcının dedği çıkmıştı ertesi gün geldi kızın nasibi geçmiştenBig Grin
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)