Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Kore'de, Rüşvet Alan Kamu Görevlisi İşten Hemen Atılabilecek


clock12-30-2015, 11:22 AM
Yorum: #1
Güney Kore hükümeti, rüşvet alan herhangi bir kamu görevlisinin hemen işten atılmasını öngören kanun tasarısını onayladı.

Bugünden itibaren yürürlüğe gireceği bildirilen ve Personel Yönetimi Bakanlığı tarafından yeni revize olunmuş tasarıya göre, 1 milyon Won (yaklaşık 856 dolar) miktarında rüşvet alan kamu görevlisinin hemen işten atılabileceği belirtildi.

Ayrıca söz konusu tasarıya göre, rüşvet aldığından dolayı görevinden uzaklaştırılan kamu görevlisi 5 sene içerisinde tekrar devlette çalışamıyor. Rüşvet alan kamu görevlisinin emeklilik ödeneklerinin ise yarıya indirilmesi öngörülüyor.

Öte yandan vazifesini suistimal ederek ve baskı yaparak rüşvet almışsa, bu durumda alınan rüşvetin miktarı gözetilmeksizin kamu görevlisi işten atılabilecek.

Güney Kore hükümetinin alınan rüşvetin miktarına göre ceza derecesini öngören tasarıyı ilk kez hazırladığı kaydedildi. Şimdiye kadar ise kamu görevlilerin rüşvet alması gibi konularda Yolsuzluk ile Mücadele ve Sivil Haklar Komisyonu tarafından hazırlanan kurallara uyuluyordu.

Kaynak:
Sondakika
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)