Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Kore'de Yönetim El Değiştirdi


clock04-15-2016, 12:35 PM
Yorum: #1
Güney Kore’de yapılan 20'inci Genel Seçimler sonucunda liberaller mecliste çoğunluğu ele geçirdi.

Güney Kore’de dün yapılan 13 Nisan seçimlerinin sonuçları herkesi şaşırttı. Seçim Yönetim Konseyi resmi sonuçları duyurmasa da, 20'inci dönem milletvekilleri belirlenmiş durumda. Medyada yer alan ortak sonuçlara göre, liberaller mecliste çoğunluğu ele geçirdi. Güney Kore kurulduğundan beri mecliste çoğunluk hep muhafazakarlardayken, sadece 2000 yılında bir dönemliğine liberaller mecliste salt çoğunluğu ele geçirmişti. Böylelikle Güney Kore’de 2'inci kez liberal meclis dönemi başlamış oldu.

Seçim sonuçlarına göre, ana muhalefetteki Birlikte Demokrasi Partisi 123, iktidardaki Saenuri Partisi 122, Halkın Partisi 38, Adalet Partisi 6 koltuk kazandı. 300 koltuklu meclise ayrıca, 11 bağımsız aday da girmeyi başardı.

SEÇİMİ KAYBEDİNCE PARTİ BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Sonuçlar iktidardaki Saenuri Partisi için tamamiyle bir fiyasko olarak değerlendirdi. Başta Parti Genel Başkanı Kim Moo-sung olmak üzere Üst Yönetim Kurulu üyeleri söz konusu başarısızlığın sorumluluğunu üstüne alarak, parti yönetimin istifa etti.

26 OY İLE KAZANDI

Seçimde birçok bölgede kıyasıya bir mücadele yaşandı. İncheon’daki bir seçim bölgesinde Seanuri Partili aday, sadece 26 oy ile meclise girmeye hak kazandı. Böylelikle bir oyun bile ne kadar önemli olduğu tekrar gündem oldu.

MECLİS İSE DEVLET BAŞKANLIK SARAYI ARASINDA UYUŞMAZLIK ÇIKABİLİR

Meclis yapısının değişmesinin en çok yasama ile yürütme arasındaki ilişkiyi etkilemesi bekleniyor. Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin kendi partisi Saenuri’nin mecliste azınlığa düşmesi parlamento ve devlet başkanlık sarayı arasında uyuşmazlıklara neden olacağı öngörülüyor.

Seanuri Partisi’nin meclisteki salt çoğunluğu kaybetmiş olması, parti içindeki hizip çatışmalarına bağlanıyor. Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin taraftarı olarak bilinen Parkçı grup, aday listelerinde bir kendilerine yakın isimlere öncelik vermesi parti tabanında rahatsızlığa neden olmuştu. Bağımsız olarak seçimleri kazananların çoğu, Saenuri’den istifa eden vekiller. Partinin kendi kalesi olarak kabul edilen birçok şehirde bağımsızlara karşı seçimi kaybetmesi büyük dikkat çekti.

Seçime 20 adayla giren çiçeği burnunda Halkın Partisi ise koltuk sayısını 38 taşıması büyük başarı olarak kabul edildi. Öte yandan merkeze yakın parti Saenuri tabanından da oy çalarak Birlikte Demokrasi Partisi’nin önünü açmış oldu. Gelecek yıl yapılacak olan devlet başkanlığı seçimlerinde Halkın Partisi Genel Başkanı Ahn Cheol-soo’nun en güçlü aday olarak sahneye çıkması bekleniyor.

Seçimde en büyük şaşkınlığı ise ana muhalefetteki Birlikte Demokrasi Partisi yaşadı. Seçim sonuçlarında 70 ile 100 kadar vekil çıkarmayı bekleyen parti sonuçlardan çok memnun. Merkez solu temsil eden partinin son anda sağdan isimleri yanına çekmesinin de seçimde pozitif etki oluşturduğu belirtiliyor.

Seçim sonuçlarına bakıldığında partilerin ideolojilerden öte yerel teşkilatlanmalardan daha çok etkilendiği göze çarptı. İktidar Gyeongsan Bölgesi, Chungcheong Bölgesi ve Kuzey Kore sınırındaki Gangwon Bölgesi’nde güçlüyken, ana muhalefet Başkent Seul ve etrafındaki Gyeongi Bölgesi’nde Halkın Partisi ise Jeolla Bölgesi'nde liderliği göğüsledi.

Kaynak:
Sondakika
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)