Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Kore'nin Yeni Milli Sporu: "Hiçbir Şey Yapmamak"


clock06-23-2016, 12:08 PM
Yorum: #1
[Resim: 576a4f5e67b0a918bc090c21.jpg]

İnsan hiçbir şey yapmadığında kendini kaygıdan, geç kalmışlık, işe yaramazlık hissinden alamaz. Peki ya, aynı anda hepimiz hiçbir şey yapmasak nasıl olur?

Birkaç hafta önce bir Pazar günü 70 civarında insan, Seul’deki Ichon Hangang parkında hiçbir şey yapmamak için toplandı. Ellerinde ne mesajlaşacak ne de selfie çekecekleri bir akıllı telefon olmadan ya da bir yere yetişmek için acele etmeden öylece durmak için.

Kalabalık, Güney Kore’nin geleneksel sporu haline gelen ve tek kuralın en uzun süre odaklanarak boş boş bakmak olan “Hiçbir şey yapmama” oyununu oynadı. 2014 yılında oyunu yaratmış olan sanatçı WoopsYang’ın dediğine göre; oyun, en uzun süre hiçbir şey yapmadan ve beynini çalıştırmadan öylece durmaya odaklanmayı amaçlıyor.

Sanatçı hislerini, “Uzun süredir tükenmişlik sendromundan dolayı büyük acı çekiyordum, hiçbir şey yapmadan, herhangi bir üretimde bulunmadan geçirdiğim zamanlarda korkunç kaygılar içinde buluyordum kendimi” diye açıklıyor. Bir süre sonra yalnız olmadığını fark etmiş, “Kendime dedim ki, hepimiz hep birlikte hiçbir şey yapmadan durursak kendimizi çok daha iyi hissederiz.”

Kontrol etmek zorunda kalınan telefonlar, gözünüzün takıldığı saatler, cevap yetiştirilmesi gereken mesajların olmadığı yarışmalara 2000’den fazla kişinin katıldığı yarışmalarda 70 ayrı kategoride adaylar belirlenmiş ve İlk yarışmanın üzerinden tam iki yıl geçmiş.

Benzer duyguları paylaşan insanların dünya üzerinde bir hayli fazla olduğu düşünülürse, Güney Kore’nin bu yeni nesil milli sporu; ülke sınırlarını kısa sürede aşacağa benziyor.

Kaynak:
Hürriyet
clock06-26-2016, 10:47 PM
Yorum: #2
Sonra vay efendim niye Kore fanısın?
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)