Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Kore'ye Konuşlandırılacak Thaad Sistemi


clock08-02-2016, 03:55 PM
Yorum: #1
Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore tehdidine karşı ABD'nin Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füzelerinin mevzilendirilmesi planına yönelik eleştirilerle başa çıkmaya çalışıyor.

Yonhap'ta yer alan haberde, Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin ülke topraklarına THAAD füzeleri konuşlandırılması konusunda ikna çalışmalarını sürdürüyor.

Park, kabine toplantısında yaptığı konuşmada, "Açıkça ispatlanmış bilimsel kanıtlar yerine tuhaf ve asılsız söylentiler yayanlardan endişe duyuyorum. Zira bu hikayeler güvenliğin temelini sarsıyor. THAAD füzelerinin mevzilenmesi gibi basit savunma adımları atamazsak, ülkemizin ve halkımızın güvenliğini nasıl sağlayabiliriz?" ifadelerini kullandı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, 13 Temmuz'da başkent Seul'un 300 kilometre güneydoğusundaki Seongju kasabasını füzelerin konuşlandırılacağı ideal yer olarak tespit ettiğini duyurmuştu.

THAAD radar sistemlerinden yayılacak elektromanyetik dalgaların sebep olacağı muhtemel sağlık sorunlarından endişe duyan ve protestolar düzenleyen Seongju halkı, 15 Temmuz'da kasabayı ziyaret eden Başbakan Hwang Kyo-ahn'a yumurta ve pet şişe fırlatmıştı.

Hükümeti tercihinde şeffaf olmamakla itham ederek projeye karşı çıkan yaklaşık iki bin kişi 21 Temmuz'da başkent Seul'e gelmişti.

Park ise son dönemde füze savunma sistemi konusunda direniş ve eleştiriyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Ancak devlet başkanı bu konuda tereddütlü davranırsa ülke istikrarsızlaşır." demişti.

Seul ve Washington yönetimleri, THAAD'nin gelecek yıl sonuna kadar Seongju kasabasına konuşlandırılacağını açıklamıştı.

ABD'nin THAAD teknolojisini Güney Kore'ye yerleştirme planına, Kuzey Kore'ye en yakın ülkelerden biri olan Çin uzun süredir karşı çıkıyor. Pekin yönetimi, füze savunma sisteminin bölgedeki güvenlik endişelerini artıracağını ve casusluk faaliyetleri için de kullanılabileceğini savunuyor.

Kaynak:
sondakika
clock08-02-2016, 05:23 PM
Yorum: #2
Pekin haklı, dağılın Cool
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)