Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Kore'ye Sığınan Kuzey Koreli İşçiler


clock04-15-2016, 12:42 PM
Yorum: #1
Kuzey Kore, Güney Kore'den, Seul'e sığınan 13 vatandaşını geri göndermesini istedi.

Çin resmi haber ajansı Şinhua'da yer alan haberde, Kuzey Kore Kızılhaç Derneği'nden bir yetkilinin, Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi'ni, Çin'de çalışan Kuzey Koreli 13 kişiyi kandırıp kaçırmakla suçladığı belirtildi.

Durumu, Pyongyang'ın onuruna ve toplumsal sistemine karşı işlenen "iğrenç bir suç" olarak değerlendiren yetkilinin, Güney Kore'den, kaçırdığı işçiler için özür dilemesini istediği ifade edildi.

Habere göre, işçilerin derhal Kuzey Kore'ye iade edilmesini isteyen yetkili, geri gönderilmemeleri halinde ortaya çıkacak sonuçlardan Güney Kore'nin sorumlu tutulacağı tehdidinde bulundu.

Güney Kore basınında yer alan haberlerde, Çin'in kuzeydoğusundaki Zhejiang eyaletinin Ningbo kentindeki bir Kuzey Kore restoranında çalışan Kuzey Koreli 13 işçinin ülkeye iltica ettiği bildirilmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Lu Kang, yaptığı açıklamada, Kuzey Koreli işçilerin, pek çok sığınmacının aksine ülkeye yasal yollardan girdiğini ve 6 Nisan'da Çin sınırından geçerli pasaportlarla çıkış yaptığını ifade etmişti.

Seul hükümeti kayıtlarına göre, 1950-53 Kore Savaşı'nın bitmesinden bu yana, ülkedeki açlık ve Pyongyang yönetiminin izlediği acımasız siyasetten kaçan 29 bin Kuzey Koreli, Güney Kore'ye iltica etti.

Kuzey Kore'nin, çoğu Asya'da olmak üzere farklı ülkelerde 130 restoran işlettiği ve bu restoranlarda çalışacak kişilerin genellikle Pyongyang yönetimi tarafından seçildiği biliniyor.

Kaynak:
Sondakika
clock04-20-2016, 02:33 AM
Yorum: #2
Restoranları mı varmış?Hani bunlar dışarıya tamamen kapalıydı?
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)