Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Kore'ye Sığınan Kuzey Koreli İşçiler


clock06-21-2016, 04:01 PM
Yorum: #1
Güney Kore istihbarat servisi, Çin'deki bir Kuzey Kore restoranında çalışan ve nisan ayında ülkeye sığınan Kuzey Koreli 13 işçiyi koruma kararı verdi.

Yonhap'ta yer alan haberde, Ulusal İstihbarat Servisi'nin (NIS), Kuzey Koreli sığınmacıları üç ay boyunca yeni hayatlarına adapte olmayı öğrenecekleri yerleşim merkezine göndermeyerek kendi koruması altında tutacağı belirtildi.

Bir hükümet yetkilisi, "NIS, bu kararın sığınmacıların güvenliği için verildiği konusunda hükümeti bilgilendirdi." dedi.

Bir sivil toplum kuruluşuna bağlı avukatlar, Pyongyang yönetiminin, Kuzey Koreli işçilerin Seul hükümetinin talebiyle kaçırıldığı iddialarının doğruluğunu denetlemek için bugüne kadar söz konusu sığınmacılarla görüşme izni alamamıştı. Güney'e sığınan Kuzey Koreli mülteciler, genellikle Kuzey'de kalan ailelerinin cezalandırılması korkusuyla kimliklerini gizliyor.

Çin'in kuzeydoğusundaki Zhejiang eyaletinin Ningbo kentindeki bir Kuzey Kore restoranında çalışan Kuzey Koreli 13 işçi, nisan ayında Güney Kore'ye sığınmıştı.

Seul hükümeti kayıtlarına göre, 1950-53 Kore Savaşı'nın bitmesinden bu yana, 29 bin Kuzey Koreli, Güney Kore'ye iltica etti.

Kuzey Kore'nin çoğu Asya'da olmak üzere farklı ülkelerde 130 restoran işlettiği ve bu restoranlarda çalışacak kişilerin genellikle Pyongyang yönetimi tarafından seçildiği biliniyor.

Kaynak:
Sondakika
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)