Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Koreli Bakan: ABD Askerlerinin Eğitim Problemi Var


clock10-22-2011, 11:58 AM
Yorum: #1
Güney Koreli Bakan: ABD Askerlerinin Eğitim Problemi Var

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim Sung-hwan, son zamanlarda ülkedeki ABD askerlerinin suça karışmasını, "ABD askerlerinin eğitim problemi var" şeklinde yorumladı.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı'nda yerli ve yabancı gazeteciler ile bir araya gelen Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim, son zamanda yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın

geçen haftaki ABD ziyaretine değinen Kim, ABD Güney Kore ilişkilerinin zirve yaptığını iddia etti. Kim, "Başkan Obama'nın Başkanımız Lee'yi ağırlamasından da anlaşıldığı ABD Güney Kore ilişkilerinin zirve yapmıştır. ABD-Güney Kore ittifakı son zamanların en stratejik ittifakıdır. " diye açıklamada bulundu.

Gazetecilerin son zamanlarda ülkedeki ABD'li askerlerin suça karışması hakkında sorulara cevap veren GüneyKoreli Bakan, ABD'li askerlerin eğitim problemine dikkat çekti. ABD askeri üssündeki komutanlarla konuya ilişkin görüştüklerini belirten Dışişleri Bakanı Kim, "Komutanlara söyledik. Askerinizin eğitim problemi var. Onlar da bunu kabul ediyorlar. Zaten biliyorsunuz, gece dışarı çıkış yasağı koydular." dedi.

"ASKERİ ANLAŞMANIN YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ LAZIM"

ABD askerlerinin sebep olduğu problemden sadece Güney Kore'nin mağdur olmadığını ifade eden Kim, ABD'li komutanların da bu konudan şikayetçi olduğunu sözlerine ekledi. ABD ile aralarındaki Askeri Birlik Statü Anlaşması (SOFA)'da bazı düzenlemelerin gerektiğini ifade eden Kim, "Askeri anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesi lazım. Anlaşmadaki bazı maddeler askerin suça karışmasını engelleyemediği görülüyor. Anlaşmada değişikliğe gidilmesi de ihtimal dahilindedir." diye konuştu.

Güney Kore, 2001 yılında ABD ile yenilediği anlaşmaya göre, ülkedeki ABD askerlerinin askeri görev dışında işlediği suçları kendi mahkemelerinde yargılayabiliyor. İlk olarak 2007 yılında Güney Kore mahkemelerinde yargılanan bir asker, tecavüz suçundan 4 yıl hapis cezası almıştı. Emniyetin verdiği bilgiye göre, şimdiye kadar ABD askerinin 30 kadar tecavüz suçuna karıştığı belirtildi.
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)