Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Koreli Go Ustası, Google'ın Yapay Zekasına Karşı İlk Zaferini Kazandı


clock03-15-2016, 03:14 PM
Yorum: #1
Güney Koreli dünyaca ünlü Go oyuncusu Lee Se-dol, Google’ın yapay zekası AlphaGo karşısında ilk zaferini elde etti.

Güney Koreliler, bir hafta boyunca dünyaca ünlü Koreli Go oyuncusu Lee Se-dol ile Google’a ait DeepMind’ın geliştirdiği AlphaGo’nun arasında gerçekleştirilen müsabakaya kilitlendi. Tüm zeka oyunlarının en karmaşığı olarak bilinen Go’ya göre geliştirilen yapay zeka AlphaGo ile Lee’nin müsabakasında ilk 3 maçı yapay zeka kazanmıştı. Özellikle dün yapılan 3'üncü maçtan sonra basına açıklamada bulunan Lee, “Bu insan ile yapay zeka arasındaki bir maç değil. Bu Lee Se-dol ile AlphaGo arasındaki bir maç.” diye açıklama yapsa da, yapay zekanın insana karşı üstün olup olmadığı tartışılıyordu. Bugün yapılan 4'üncü maçta ise Lee’nin oyunu kazanması, başta Güney Kore olmak üzere tüm dünyada heyecanla karşılandı.

78'İNCİ HAMLEDEN SONRA İŞLER DEĞİŞTİ

AlphaGo, bu oyunda 180'inci hamlede geri çekilmesi ile Lee maçı almış oldu. Oyunun ilk zamanlarında Lee iki köşede hakimiyet kurarken, AlphaGo orta alanda güçlenmişti. Oyunun ilerleyen zamanlarında AlphaGo’nun oyunu kazanma ihtimali yüzde 70’lere kadar çıkarken, 78'inci hamleden sonra işler değişmeye başladı. Lee’nin 78'inci hamlede AlphaGo’nun orta alandaki hakimiyetini kıracak bir girişimde bulunması ile oyun Lee’nin lehine dönmeye başladı. Her ne kadar AlphaGo ilerleyen zamanlarda gerek orta alanda yaptığı savunma ile gerek Lee’nin hakim olduğu alanlarda yaptığı saldırılarla oyunu lehine çevirmeye çalışsa da başarısız oldu.

YAPAY ZEKA SİYAH RENGE KARŞI ZAYIF MI?

AlphaGo ile 4 maçta iki kez siyah iki kez beyaz taşla oynayan Lee, “Anladığım kadarı ile AlphaGo’nun siyah olunca yargılama yeteneğinde gerileme oluyor. Onu bir kez de beyazken yenmek isterim.” diye konuştu.

Kaynak:
Sondakika
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)