Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Koreli Hanımlar Suçlu Peşinde...


clock11-15-2011, 12:16 AM
Yorum: #1
Bu konu en son: 11-15-2011 tarihinde, saat: 12:28 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: koreantürk21


Güney Koreli Hanımlar Suçlu Peşinde

Güney Kore’de ev hanımları ellerinde kamera, kanuna aykırı hareket edenleri çekiyor ve yetkililere bildirerek karşılığında prim alıyorDünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Kore’de ev hanımları eşlerini işe, çocuklarını da okula gönderdikten sonra çantalarında gizledikleri video kameralarını alıp suçlu avına çıkıyor. Başkent Seul’de gizlice çektikleri suçluları polise bildirerek prim alıyorlar. Binlerce Güney Koreli ev hanımı bu şekilde ev bütçelerine büyük katkı sağlıyor.

Ev hanımları polise bildirdikleri her suç duyurusu için yaklaşık 3150 TL prim alıyor. Özellikle orta yaşlı bayanlar gizli ajan gibi çalışıyor ve gittikleri yerlerde kanuna aykırı her türlü durumu para çantalarına gizledikleri küçük video kameraları ile kaydediyorlar.

Güney Kore hükümeti özel dedektiflere de aynı şekilde suç duyurusu karşılığı prim ödüyor. Bu yüzden özel dedektif yetiştiren okulların sayısında artış görüldü. Bu tür okullardan birinin kurucusu Moon Seung, bazı kişilerin özel ajanlığı bir meslek olarak icra ettiklerini söyledi. Ekonomik krizin yaşandığı şu günlerde okula müracaat edenlerin giderek arttığını belirtti.

Moon kendisi de gizli kamerasıyla, hız sınırını aşanlardan, uyuşturucu kaçakçılarına kadar objektifine takılan tüm suçluları kaydederek yetkililere bildirip, primini alıyor. Bazılarının bu şekilde özel hafiyelik yapanları ‘vicdansız fareler’ olarak suçladıklarını ifade eden Moon, yaptığı işten dolayı vicdanının çok rahat olduğunu, zira peşlerine düştükleri kişilerin kanunları hiçe sayan suçlular olduğunu kaydetti.

Güney Kore Eğitim Bakanlığı, ispiyonlama programını başladığı 2009 Temmuz ayından bu yana 5 milyon TL prim ödedi. Vatandaşlardan biri tek başına tam 920 suç duyurusu yaparak 477 bin 500 TL kazandı.

KAYNAKBig Grinünya bülteni
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)