Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Güney Koreli Öğrencilerden Türkiye'ye Dostluk Ziyareti


clock07-24-2009, 12:04 AM
Yorum: #1
Bu konu en son: 01-13-2010 tarihinde, saat: 02:05 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: zleeha
Güney Koreli Öğrencilerden Türkiye'ye Dostluk Ziyareti

Anadolu Turuna Çıkan 60 Güney Koreli Öğrenciden 10'u Antalya'nın Manavgat İlçesi Side Beldesine Geldi. İstanbul, Çanakkale ve Aydın'da Bazı Kore Gazileriyle Görüşen Siji Lisesi Öğrencileri Side'nin Tarihi ve Doğal Güzelliklerine Hayran Kaldı.

Anadolu turuna çıkan 60 Güney Koreli öğrenciden 10'u Antalya'nın Manavgat ilçesi Side beldesine geldi. İstanbul, Çanakkale ve Aydın'da bazı Kore gazileriyle görüşen Siji Lisesi öğrencileri Side'nin tarihi ve doğal güzelliklerine hayran kaldı.
Cam filmi ile meraklı gözlerden kurtulun

SSR Tour Turizm Seyahat Acentesi Korece Turist Rehberi Son Myung Hee, Komünist Kuzey Kore'nin 1950 yılında ülke topraklarına saldırdığında Türk askerini yanlarında gördükleri için her zaman Türkiye'ye karşı vefa borçları olduğunu söyledi. Her Koreli öğrencinin 3 ayda bir Birleşmiş Milletler(BM)'in 18 Ocak 1951 yılında yaptırdığı Pusan Şehitliği Abidesi'ni ziyaret ettiğini belirten Son Myung Hee, Osmanlı Devleti döneminde başlayan ve 1950 yılında zirveye çıkan Türk-Kore dostluğunun ilelebet süreceğini ifade etti. Hee, "Güney Kore halkı Türk milletine vefa borçlu. Okullarımızda ders kitaplarımız Türkiye ve Türk insanıyla ilgili hep sevgi ve saygıyla bahsediyor. Pusan'da 462 Türk askeri bizim için savaştı ve şehit oldu. Savaşa katılan 5 bin 455 askerin yarıdan fazlası yaralanarak Türkiye'ye gazi olarak geri döndü. Büyükbaba ve babalarımızın Türk insanıyla ilgili güzel hatıralarını nesilden nesile aktaracağız. Bizim için canlarını veren Türk insanına vefa borcumuz var." diye konuştu.

Siji Lisesi 11'nci sınıfta okuyan Jeong Jieun, Türkiye'ye gelmeden önce 60 öğrenci ile birlikte Pusan Türk Şehitliği'ni ziyaret ederek, 462 karanfil bıraktıklarını ifade etti. Büyükbabalarının Türklerle ilgili anlattığı hatıraları yerinde görmek için 12 günlüğüne Anadolu turuna çıktıklarını belirten Jeong Jieun, İstanbul, Konya, İzmir, Nevşehir, Antalya ve Side'de tanıştıkları herkesle hatıra fotoğrafçı çektirdiklerini belirtti. Jieun, şunları söyledi: "Türkiye'yi ve Türk insanını çok sevdik. Türkiye çok büyük ve güzel bir ülke. İnsanları da sıcak kanlı, misafirperver. Gezimiz sırasında tanıştığımız bazı aileler evlerinde ağırlıyor. Hayatta olan Kore gazileriyle ilgili geniş çaplı araştırma yapıyoruz. Gelecek yıl yeniden geleceğiz."

Komünist Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye saldırısında BM adaya gönderdiği barış gücünde savaş sonrası 883 İngiliz, 36 Amerika, 117 Hollanda, 281 Avustralya, 378 Kanada, 34 Yeni Zelanda, 36 Güney Kore, 11 Güney Afrika, uyruğu belli olmayan 11 asker ile 462 Türk askeri şehit olmuştu.


Adres:http://www.haberler.com/guney-koreli-ogrencilerden-turkiye-ye-dostluk-haberi/
clock10-02-2010, 01:15 AM
Yorum: #2
en çok Türk askerinin kanı dökülmüş o kan şimdi sıkı bir dostluk ve minnet bağı halinde aramızdaki bağları güçlendiriyor teşekkürler canım
clock10-02-2010, 07:41 AM
Yorum: #3
sana katılıyorum sevilhan abla asker lerimiz heryerde müslüman bir türk olduklarını gösteriyorSmile
clock01-22-2012, 12:44 PM
Yorum: #4
Ay bir an duygulandımConfused
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)