Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
J.Y.J Avex ve SM 'ye Karşı :Kim Hatalı?


clock10-05-2010, 02:26 AM
Yorum: #1

[Resim: image00002jyj.jpg]

"Yola devam edemedik çünkü Avex üçümüzü sadece kar edebilecekleri bir araç gibi gördüler." ---J.Y.J

Bu tek cümle ile onların dünya çapındaki milyonlarca hayranı için Avex JYJ'nin çalışmasını engelleyen,kötü ve açgözlü bir çılgınlık haline geldi.

Bu tanıdık senaryo bir yıl önce SM Entertainment ile aralarında gerçekleşen ürkütücü olaya çok benziyor.

Her ikisinde de JYJ'nin altında çalıştıkları şirketler ile sorun yaşadılar,hayranları hızlı bir şekilde onları kurtarmaya geldiler ve onlata yapılan ezici olayları savundular,uluslararası K-pop toplulukları arasında bu üçlünün iyi bir yere sahip olduklarını savundular.

Bu tartışmalarda SM ve Avex'i oybirliği ile görünüşte küçümsememe rağmen,başa dönüp tüm duygusal reaksiyonlarımı geride bırakıp aslında bu iki şirket için söylenen korkunç tasvirlerde haklı olunup ya da olunmadağını yansıtmalıyım.

Herşeyden önce hayranlar için müzik iş dünyasındaki zalimlerin bir şehitleri olarak idollerini resmetmek kolaydır.Ama onların akılcı düşünce sürecini kaybetmeleri çok kolaydır.

Şirketlerine karşı en büyük iddia,özellikle SM, onları "haksız" 13 yıllık sözleşmeler ile TVXQ sıkıştırmış olmalarıdır.Onlar yeterli tazminatları olmaksızın TVXQ ile durmaksızın çalıştılar ve şirketler sözleme koşullarını dinlemediler.Onları acemi olarak varsayıyorum,bu şeyler saçma sapan seslerdir,ama genel olarak bir noktadan bağlı olduklarını da düşünüyorum.


Benim düşünceme göre,bu şirketlerin yaptığı yüzbinlerce yatırım olduğunu hatırlamak önemlidir.Sadece milyonlarca dolar değil yanı sıra değerli zamanlarını idollerini geliştirmek ve eğitmek için harcarlar.Sonuç olarak,bir dönüş sağlama amacıyla da potansiyel kar marjı elde edebilecekleri bir sözleme ile gelirler.

Bu nedenle de,uzun bir sözleşme ve grubun kar oranından büyük bir pay alan bir sözleşme ile kendileri ve hissedarları için geleceklerini garanti altına almaları yapılması gereken bir şeydir.

Herkes onların ezik hikayelerine odaklanıyor,ama hatırlayın ki şirketler hala onların yeme ,eğitim ve teşvik gibi bütün masraflarını karşılamak zorundadır.Hatta grup bombalanırsa ;onların riski her zaman daha yüksektir.Bu nedenle,grup darbe aldığında neden şirketler daha fazla risk altındadır?Ve sadece stajerlik dönemlerinde para ödemezler:hatta başarılı gruplarda bile şirketler herşey için para ödemek zorundadırlar.Uçak ücretleri, yemekler, oteller, araç kiralama, promosyonlar, kayıtlar, yazarlar, yapımcılar, sürücüler - grup ihtiyaçları ne olursa olsun, bunun için ödeme yapmak zorundadırlar.

[Resim: image00003jyj.jpg]

Avex üçlü ile çalışmalarını iptal ettikten sonra JYJ'nin ürünlerini satmaya devam edeceğini duyurduğu zaman Avex'in para için aç olduğu imajı veya karlarını çalma düşüncesi sadece JYJ'nin hayranlarının kafasındaki bu düşünceleri daha da güçlendirdi.

Yinede, bu sadece JYJ'nin müziği ile ilgili değildi.Sonuçta,onlar aslında SM ile JYJ'nin davalarının sonuçlanmasından sonra yeniden anlaşmalarını müzakere etmek istediler.Böylece özünde sadece onların iyi bir anlaşma aramaları vardı,dünyadaki diğer şirketler gibi...

Takdire şayan üçlüye karşı ayağa kalkan büyük,kötü,şeytan bir şirket iyi bir hikaye iken,bunun kapsamlı bir eşitsizlik olduğunu kavranmasını hak ettiğine emin değilim.Hayranlarının bu şirketler olmadan sevdikleri bu şarkıcıların nasıl başarılı olabileceklerine inanmları da bana saçma geliyor.Sonuçta,Şirketler olmasa onların eğitimini ve işe alınmalarını kim sağlayacak?Kore müzik piyasası son derece doymuştur.Ve Amerika gibi geniş müzik kültüründe bile bağımsız şarkıcıları aynı finansal başarıda bulmuyorum.SM ve daha az ölçüde Avex olmadan TVXQ vE JYJ olur muydu?Böyle hiç kimse var mı? Muhtemelen yok,ve idollerin büyük bir çoğunluğuna bunu söylemeye gerek yok.

[Resim: image00001jyj.jpg]

Yasal işlemler sonucu promosyonlarının düşmesine rağmen tutarlı bir tepki ile taraftarlarının sempatisinin artması JYJ komisyonun çabasıdır. Onlar için her zaman önemli olan şey zavallı, masum yetenekleri aç gözlü şirketler için dertli bir hikaye içine konu yapılmasını istememeleri ve onlar bu durumu dönüştürmek istiyorlar. Hayatta onların tek hedefi taraftarlarını memnun etmek ve sanat için müzik yapmak olduğuna herkesin inanmasını istiyorlar. Örneğin, onlar JYJ’ nin 10 milyon değerinde olduğunu söylemelerine rağmen, davada 2.5 milyon dolar talep ettiler. Neden bu kadar az? Yine onların haklarına düşenin % 25’ ini talep etmelerine rağmen bu onların aç gözlü olarak algılanmasına neden oldu.

Peki onlar neden bu dönüşümden yararlanmadılar? Çünkü çalışıyor.

Her iki tarfta bu karmaşadan dolayı kısmende olsa üzülmüş durumda, SM Eğlence ve Avex için bu durum çok ezici olmuştur.

Soğuk ve sert gerçekliği olsa da, insanlar finansal karlılık elde etmeye çalışmışlardır. Firmalar cehennemin kalpsiz makineleri gibi genç idolerin hayallerini yok etmek için işletilen bir yer değildir, onlar, kendi çıkarları ve ortakları için kendileri tarafından yürütülen çalışmalarla onları motive ettiler.

Ayrıca fanlar idollerin “ mükemmel melekler “ olmadıklarına inanabilirler. Kalp ve kendi paraları ile kendi başarısı için küçük bir ölçekte olsa çıkarları var. J.Y.J, görüntülerinin olmasına rağmen onlar kadar oyun girişimi yoktur, ayrıca yaptıkları işin insanların arzulayacağı parasal getirisi vardır. Ama yine de bunda yanlış bir şey var her iki tarafta aslında benzer hedefleri gerçekleştirmek için çalışıyoruz, neden çok farklı tepkiler veriyoruz?

Ben çoğu K-pop hayranlarının duymak istediğim şeye karşı tavır takındım, bu makaleye cevabın olumsuz olmasını bekliyoruz. Sonuçta, bu JYJ’ye özel bir duruş değil, tüm sanatçılar (özellikle idol gruplar) ve durumların gerçeklik hakkında kesinliktir.


Ben insanların önyargılarını ve diğer sık yapılan bahaneler hakkında öfke içinde haykırdıklarını biliyorum, ama bu makalenin tamamı, insanların bile her iki tarafı dikkate almalarını ve her iki tarafında hata yapabileceğini göstermektedir.Çünkü halen onlar bir savaşın insan olmayan varlıklardır sanki Hayranları şirketler ve idollere iyi ve kötü davranıyorlar -ama gerçekte insanlar kendileri için bir koleksiyondur ve insanlar bir çıkış noktası arıyorlar.

İdoller kelimesi tanrı kelimesi değildir. Onlar kusursuz değildir niyetleride her zaman saf değildir. Aynı mantıkla, tüm şirketler cehennemin kötü makineleri değildir zengin ve başarılı olmak için sevdiğiniz sanatçıların önlenmesi peşinde değildir. Ben SM yan fanlara sormuyorum ve giderek anti fan başlatmak istemiyorum, ben sadece akılcı düşünce için soruyorum. Ben, JYJ ve diğer idollerin de insan olduğunu bir sürü hayranlarının göz ardı ettiğiniz şeyi hatırlamak için soruyorum.

Düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarınızı yapın


Kaynak:allkpop

NOT: Bu çeviriyi tek başıma yapmadım o nedenle de son uzun paragrafı çevirmede yardımcı olan co adminimiz ÇİĞDEM arkadaşıma da büyük bir teşekkürü bir borç bilirim .İyiki varsın canım arkadaşım ve dostum ÇİĞDEM'im seni çok seviyorumSmile
clock10-05-2010, 02:29 AM
Yorum: #2
canım benim bende seni çok seviyorum Smile
canım dostum her zaman yanındayım bir tanem Smile

ellerimize sağlık lol
clock10-05-2010, 02:32 AM
Yorum: #3
evet canım emeğimize sağlık yarın tekrardan yayınlarız link olarakSmile
clock10-05-2010, 02:34 AM
Yorum: #4
ayıpsın düper reklam yaparım ben bu habere Smile)
clock10-05-2010, 11:35 PM
Yorum: #5
şimdi dbsk tamamen dağıldı mı? Sad
üzüldüm yaaSad
paylaşım için teşekkürler ellerinize sağlık Smile
clock10-05-2010, 11:42 PM
Yorum: #6
yazık ama gruplar her zaman dağılıyor solistler yola tek başlarına devam ederSmile
elinize sağlık çok güzel bir çeviri olmuş
clock10-25-2010, 06:42 PM
Yorum: #7
sağolun AngelYararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)