Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Japonya'nın Türkiye Hassasiyeti


clock10-26-2011, 03:42 PM
Yorum: #1
JAPONLAR YİNE GÖSTERDİ KENDİNİ..
İçerisinde Türkçe olarak "Türkiye kurtarma için" gibi Türkçe ifadelerin de bulunduğu birçoğu isimsiz zarflardaki paralar Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliğinde toplanmaya başladı.

BAŞAR TÜRKİYE
Mektuplar arasında 5 yaşındaki bir çocuğun "Ganbatte Türkiye" Başar Türkiye!" notu da posta kutusuna atılan zarflar arasında en çok dikkati çekenlerden. Para zarflarının içerisinden bazıları isimsiz ya da sadece yaş ve cinsiyetin belirtildiği notlarda ise şu ifadeler yer alıyor:

"Depremden mağdur kalan insanlara, geçmiş olsun demek istiyorum. Mart'ta Japonya'da olan deprem sırasındaki yardımlarınıza bir Japon vatandaşı olarak teşekkür etmek isterim"YARDIMCI OLMAK İSTEDİM
"Van'da meydana gelen depremin çok büyük hasara yol açtığını öğrendim. Bir Japon vatandaşı olarak, oradaki kurtarma operasyonlari ve durumun normal hale gelmesi için yardımcı olmak istedim"

"Miktar az ama deprem mağdurları için kullanılırsa savinirim. Hasarın daha büyük olmamasını diliyorum"

BU SEFER BEN SİZE YARDIMCI OLMAK İSTEDİM
"Van depreminde hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına en derin taziyelerimi iletir, depremden etkilenen herkese geçmiş olsun demek isterim. 11 Mart'ta yaşanan Japonya büyük felaketinde ülkenizden bir sürü yardım malzemesi ve bağış katkılarınızı almıştık. Teşekkür ederiz. Bu sefer ise ben size yardımcı olmak istedim. (erkek, Fukuşima'da yaşıyor)"

BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM
"Öncelikle başsağılığı diliyorum. Aynı yılda aynı kıtanın iki farklı ucunda büyük felaketin olmasına çok üzgünüm. Mesleğim öğretmenlik (lisede dünya tarihi) olduğundan ülkenizin tarihi, Türk insanların cesaretini, Atatürk'ün büyüklüğünü de iyi biliyorum. En kısa zamanda mağdurların hayatının normal hale gelmesini diliyorum ve iki ülke arasındaki dostluğunun daha da gelişmesini diliyorum"

"Depremden mağdur olan insanlara geçmiş olsun demek istiyorum. Mart'ta Japonya'da olan deprem zamanındaki yardımlarınızdan ötürü bir Japon vatandaşı olarak size teşekkür etmek isterim"

GEÇMİŞ OLSUN
"Meiji döneminden itibaren sürdürülen iki ülke arasındaki dostluğu ve İran-Irak savaşı sırasında Tahran'daki Japonları kurtardığınız için, Vakayama eyaletinden biri olarak teşekkür etmek istiyorum. 2008 yılında ise Sayın Cumhurbaşkanınızın ziyaret etmesi de bizi çok sevindirmiştir. Geçmiş olsun"

Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği Basın Müşaviri Sinan Kürün şu ana kadar posta kutusuna atılan zarf içerisindeki para miktarının binlerce doları bulduğunu ve halen bu durumun devam ettiğini söyledi. Bu durumun Türkiye ile Japonya'nın halkları ve devletleri arasında felaket durumlarında yardımlaşma ve dayanışma duygusunun çok güzel bir örneği olduğunu vurgulayan Kürün, bu durumun gerçekten örnek gösterilecek bir şey olduğunu kaydetti.

5 MİLYON YENLİK ÇEK
Kürün, posta kutusu yardımları dışında Japonya'nın en büyük süpermarket zincirinin başkanının da gelerek 5 milyon yenlik bir çeki Maslahatgüzar Tunç Angılı'ya teslim ettiğini belirterek, Türkiye'deki bazı il ve ilçelerle kardeş olan Japon kentlerinin kendi yaptığı organizasyonlarla sokaklarda sandıklar ve bağış kutuları açmak suretiyle yardım topladığını aktardı.

Tokyo'daki Türk Büyükelçiliğinin posta kutusuna atılan zarfların bazılarının nükleer felaketten etkilenen Fukişima ve depremin en yoğun hissedildiği kuzeydoğu bölgelerden geldiğini söyleyen Kürün, 9.0 büyüklüğündeki depremden sonra daha kendi yaralarını saramayan bölge halkının Türkiye'nin yardımlarından etkilenip yardım göndermesinden ötürü elçilik personelinin çok duygulandığını ifade etti.

ZARF ATIP KAÇIYORLAR
Kürün, büyükelçiliğin posta kutusunun caddede olduğunu ve Japonların zarfı atıp kaçarken özellikle görünmek istemediklerini belirterek, bu tutumlarının da kendilerini etkilediğini belirtti. Japon çocuklarının da Türk ve Japon bayrağı çizilmiş kağıtlar içerisinde posta kutusuna para attığını söyleyen Kürün, yardımların her geçen dakika arttığını sözlerine ekledi.

GELEN YARDIMLAR 100 BİN DOLARI GEÇTİ
Elçilikteki yetkililer şu ana kadar Japonlardan gelen yardımların 100 bin doların üzerinde olduğunu ve Japonlardan sürekli telefon, elektronik posta ve mektup aldıklarını kaydediyor. Japonya, devlet olarak da Türkiye'ye Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı aracılığıyla 30 milyon Japon yeni (yaklaşık 400 bin ABD doları) ile çadır ve acil yardım malzemesi sağlamaya karar vermişti.

KAYNAK:EN SON HABER
clock10-26-2011, 03:45 PM
Yorum: #2
çok duygulandım Confused
clock10-26-2011, 03:47 PM
Yorum: #3
saolsunlar cok iyi bir milet onlarin basinda geldi hemde daha kötüsü yardimlar icin tsk ediyoruz
paylasim icin tsk
clock10-26-2011, 03:47 PM
Yorum: #4
çok zarifler...bide atıp kaçıyolar ya..
clock10-26-2011, 03:49 PM
Yorum: #5
(10-26-2011 03:47 PM)asli han Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  saolsunlar cok iyi bir milet onlarin basinda geldi hemde daha kötüsü yardimlar icin tsk ediyoruz
paylasim icin tsk

rica ederim..
clock10-26-2011, 06:34 PM
Yorum: #6
damdan düşenin halini yine damdan düşen anlarmışWink japonlar bizim ne hissettiğimizi gerçekten iyi anlıyorlarWink tşk japonya
clock10-26-2011, 06:45 PM
Yorum: #7
ben ve ailem japonları çok severiz . mart ayındaki depremde ben bir japon arkadaşımı kaybettim Confused .hassasiyetleri için hepsine çok teşekkürlerWink
clock10-27-2011, 11:12 AM
Yorum: #8
yasemin'e katılıyorum japonlarda yakın geçmişte çok büyük bir deprem akabinde tsunami ve nükleer felaket yaşadılar onlar için çok üzülmüştük ve acılarını paylaşmıştık deprem sebebiyle büyük acılar yaşadığımız şu günlerde bizi en iyi onlar anlar hepsine gönülden teşekkür ediyorum Angel Angel Angel
haber için teşekkürler koreantürk21 Smile
clock10-27-2011, 11:17 AM
Yorum: #9
evet biliyorum paylaşım için teşekkürler
clock10-27-2011, 09:20 PM
Yorum: #10
hepinize ben teşekkür ederim...Smile
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)