Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Japonya ve Güney Kore'nin Anlaşmaya Varması


clock12-30-2015, 11:25 AM
Yorum: #1
Çin, Japonya ve Güney Kore arasında savaş döneminde köle olarak kullanılan kadınlarla ilgili varılan uzlaşmaya ilişkin, Japonya'ya tarihi meseleleri "sorumlu bir şekilde ele alması" çağrısında bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, yaptığı açıklamada, İkinci Dünya Savaşı döneminde Japon askerlerin Koreli kadınları köle olarak kullanması konusunda Japonya ve Güney Kore arasında anlaşma sağlanmasına değindi.

Çin'in, "Japonya'nın bu durumla doğrudan yüzleşmesi ve tarihsel saldırganlığını ayıplaması gerektiği konusunda devamlı bir tavır sergilediğini" belirten Lu, Japonya'ya tarihi meselelerin "sorumlu şekilde ele alınması" çağrısı yaparken, bu olayları insanlığa karşı işlenmiş ciddi bir suç olarak tanımladı.

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida'nın Güney Kore ziyaretinde mevkidaşı Yun Byung-se ile görüşmesi sonucu varılan anlaşmada, Japonya'nın, köle olarak kullanılan kadınlara 8,3 milyon dolarlık yardım fonu ödemesi ve kadınlardan özür dilemesi öngörülüyor. Pekin yönetimi de aynı savaş dönemde "Japonya tarafından Çinli kadınların köle olarak kullanmasının Japonya'nın tarihi bir ayıbı olduğunu, her defasında bu durumla yüzleşmekten kaçınmaması gerektiğini" belirtiyor. Kore, Filipinler, Tayvan, Çin ve diğer Asya ülkelerinden yaklaşık 200 bin kadın, 1910-1945 yıllarında Kore Yarımadası'nı işgal eden Japon askerleriyle cinsel ilişkiye zorlanmıştı.

Kaynak:
Sondakika
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)