Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Joseon Hanedanlığı /Çosun Krallığı


clock10-04-2009, 09:31 PM
Yorum: #1
1392 - 1868 yılları arasında kore'de hüküm süren hanedan. coson/çosen krallığı olarak da geçer.

1392 yılında kurulan bu krallık yönetim konusunda oldukça dengeli bir siyaset sistemi kullandılar. Devletin çeşitli kademelerinde görevlendirecekleri kişileri belirli bir sınav sistemi ile almaya başladılar, toplumsal gelişim ve düşünsel açıdan konfüçyüs'e dayanan bir toplum yaratmaya çalıştılar. Fakat bu oluşun sırasında aynı dikkat ve özen ticarete ve üretime yansımadı.
17. yüzyılda Joseon hanedanlığı büyük sosyal ve ekonomik değişikliklere tanık oldu. Bu, krallığın maddi nedenlerden dolayı birçok reform yapmasına neden oldu. Tarım ve sanayide yenilikler yönetimde de birçok reforma gidildi.
Kral Yeongjo (1724-1776) ve kral Jeongjo'nun (1776-1800) benimsedikleri yansızlık politikası ve siyasi istikrar bu dönemde güçsüz olan yönetim otoritesinin kuvvetlenmesine ve ülkenin istikrarlı bir şekilde gelişmesini sağlamıştır. Yine bu dönemde bilginler için okullar kurulmuş ve bilimde önemli mesafeler kat edilmiştir. Bu bilim adamları tarım ve sanayi de önemli reformlar yapmayı uygun bulmuşlar fakat yönetim bunların bir çoğuna gereken önemi vermemiştir.
18. yüzyılda ise yarımada sıkıntılı zamanlar yaşadı. Sel baskınları, kuraklık nedeniyle iyi hasat alınamadı ve bu açlığı, hastalıkları, kıtlığı beraberinde getirdi. Aşırı vergi alınması ülkede işçi sınıfının oluşmasına neden oldu. Bu zıt doğa ve sosyal terslikler ayaklanmalara ve ülkede karışıklıklara neden oldu, ancak ordunun devreye girmesiyle bu ayaklanmalar bastırılabildi.

[Resim: 8437842.jpg]

Kore'de Joseon Hanedanı Kraliyet Mezarları

Güney Kore’de bulunan Joseon Hanedanı’na ait kraliyet mezarları, 18 bölgede toplam 40 mezardan oluşuyor. Bunlar 1408 ile 1966 yılları arasında, 5 yüzyıla yayılan bir zamanda inşa edilmişler. UNESCO, bu mezarları listeye alma nedenlerini şöyle anlatıyor: “Atalarının anısını koruyan, onların sağladığı ilerlemelere saygı gösteren, kraliyet otoritesini vurgulayan, onları kötü ruhlardan ve vandalizmden korumayı amaçlayan anıtlar olarak inşa edilmişler.”
Mezarlar için seçilen noktalar muhteşem doğal güzelliklere sahip. Genellikle sırtları bir tepeye dayanmış, güneye dönük yönde su kenarında ve ideal olarak sıradağlara belli bir mesafede konumlanmışlar. Gömüt alanının yanında bir tören alanı ve bir giriş kapısı da yapılmış. Gömüt tümseğine ek olarak yer alan yan binalar ve T şeklindeki ahşap tapınaklar, kraliyet mutfağı ve muhafızların evi de mezarların ayrılmaz birer parçası. Dış zeminlerde taştan insan ve hayvan figürlü heykeller yer alıyor. Mezarlar ayrıca yeşil bahçeler ve çam ağaçları ile bir sahne gibi dekore edilmiş.
clock10-04-2009, 11:06 PM
Yorum: #2
Eline sağlık bilgiler için teşekkürler hye hoon gook
clock10-05-2009, 06:04 PM
Yorum: #3
saol mecit abi bende teşekkür ederimYararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)