Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
KORE' ye Seyehat


clock07-07-2009, 07:20 PM
Yorum: #1
KORE' ye Yolculuk

Hava yoluyla:


Kore dünyanın önemli merkezlerinin hemen hepsine hava yoluyla bağlıdır. Haftada 50 hava yolu şirketinin 1500'ü aşkın sefer yaptığı Kore'de 6 uluslar arası havalimanı vardır.

- Seul'de İncheon ve Gimpo Uluslararası Havalimanları,
- Pusan'da Kimhe Uluslararası Havalimanı,
- Jeju adasında Jeju Uluslararası Havalimanı,
- Çongcu'da Çongcu Uluslararası Havalimanı,
- Daegu'da Daegu Uluslararası Havalimanı,
- Yangyang'da Yangyang Uluslararası Havalimanı

İnchon ve Jeju havalimanlarından dünyanın her yerine uçuşlar vardır ama diğer havalimanlarından sadece Asya'ya uçuşlar vardır. Kimhe ve Jeju Uluslararası Havalimanının Japonya'da ki büyük şehirler Tokyo, Fukuoka, Nagoya ve Osaka ile karşılıklı uçuşları vardır.

Kore'deki en büyük havayolu şirketi Kore Havayolları (KAL) Seul ile Avrupa, Amerika ve Ortadoğu arasında uçuşlar yapmaktadır.

Seul'ün güneyinde bulunan Kore Kent Hava terminalini (KCAT) bilet, pasaport ve havaalanı çıkış biletlerinin verildiği yerdir. Burası ile İnchon Havalimanı arasında kesintisiz limuzin otobüs seferleri vardır.

Seul'ün içinde değişik noktalardan İnchon havalimanına sabah saat 5:00'ten akşam 22:30'a kadar her 15 dakikada bir sefer vardır.

Deniz yoluyla:

Kore'ye deniz yoluyla gitmenin de bir çok yolu vardır. Amerika'nın batı yakasından Waterman Steamship, American Pioneer, Pasific Far East, Pasific Orient Express, States Marine ve Birleşik Devletler Denizyolları Kore'nin çeşitli liman şehirlerine seferler yapmaktadır. Kore'nin pusan ve Jeju-do limanlarından da Japonya'nın Şimonoseki, Kobe ve Hokada limanlarına seferler düzenlenmektedir. Ayrıca Çin'in Tiancin ile Weihai limanlarınyla Kore'nin İnchon limanı arasında feribot seferleri vardır.

Vize

G. Kore, TC vatandaşlarından, 30 güne kadar olan ziyaretlerde ve transit geçişlerde vize şartı aramamaktadır. Karşılıklı anlaşma gereği pasaport gösterimi ülkeye girişte yeterli olmaktadır. 30-90 gün arası ziyaretlerde ülkeye vizesiz giriş yapılabilmekle birlikte 90 günden fazla ikamet edilecek durumlarda ise ülkeye girişten önce vize alınması şarttır.

Ülkeye Giriş-Çıkış ve Gümrükler

Ülkeye giriş çıkışlarda genelde uluslararası standartlara uygun bir sistem uygulanmaktadır. Birçok ülkede olduğu gibi kişilerin yanlarında götürebileceği hediyelik eşya ve değerli eşyaların değerinin 400 ABD$'ını geçmemesi gerekir. 400 ABD$'ını geçen kısım için vergiler uygulanır. 400 ABD$ içine dahil olan mallar

· 1 litreden fazla olmamak üzere Likör (alım fiyatı 400 doları aşmamak üzere)
· 200 Sigara ya da 250 gr. Tütün
· Az miktarda parfüm (2 Ounce'dan fazla olmamak üzere)

Ülkeden geri çıkarılacak ürünler deklarasyonda belirtildiği takdirde vergiden muaf tutulurlar ve pasaporta ilgi belirtilerek çıkışta kontrol edilirler. Daha önceden G. Kore'den alınmış ve tekrar G. Kore'ye girişte yanınızda bulunan değerli mallar belirtildiği ve ispatlanabildiği takdirde yukardaki 400 ABD$ sınırına dahil değildirler.

Tanıtım amaçlı örnekler veya broşür türü yayınlar gümrükte belirtilip izni alındıktan sonra herhangi bir vergiye tabi değildirler

Ülkeye girişte herkes yanlarında getirdikleri mallar hakkında gümrük deklarasyonu doldurmak zorundadırlar. Aile halinde gelenler bir form doldurabilirler.

-Girişi Kontrole Tabi veya Yasak Mallar

· Ticari Mallar (satılmak üzere)
· Silahlar, bıçaklar, zehirler… (av amaçlı malzemeler özel izinle geçirilebilir)
· G. Kore milli bütünlüğüne zarar verebilecek içerikli, kitap, cd, video vb. yayımlar.
· Narkotik ürünler, ilaçlar
· Sahte ya da bozulmuş, geçerliliğini yitirmiş paralar.
· Hayvanlar, tarımsal ürünler, deniz ürünleri (Bunlar özel kontrole tabidir, ilgili birimden belge alınması istenebilir)
· Koruma altına alınmış hayvan, bitki ya da ürünleri
· 10.000 ABD$ üzeri nakit para; kredi kartları, ABD$ seyahat çekleri, Akreditfler bu miktara dahil değildir fakat WON olarak yazılmış seyahat çekleri ABD$ çevrilerek hesaplanır.
clock07-07-2009, 07:32 PM
Yorum: #2
Deniz yolu ile gitmeyi tercih ederim
clock10-20-2009, 01:40 AM
Yorum: #3
artık denizle seneye gidersin Big GrinYararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)