Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Kemik Sınıf Sistemi / 골품제도 (Bone Rank System)


clock03-11-2010, 02:26 AM
Yorum: #1
Bu konu en son: 04-11-2010 tarihinde, saat: 10:04 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Chin Ho
"Kemik Sınıf Sistemi"


[Resim: wugj1i.jpg]

Kemik sınıf sistemi, aristokrat bir düzende olan Silla antik Kore krallığı'nda kullanılan sistem oldu. Özellikle tahta yakınlık kalıtsal kemik bağı ile ölçülendirilmiştir.

Diğer toplumlarda gözlemlenen "Aynı kandakilerin tahta geçmesi" şeklinde süre gelen taht kültürünün Silla'nın kutsal kemik sınıfı sistemine benzerliği bilinmektedir hatta diğer toplumların taht'a yakın olan kan sınıf sisteminin Silla kutsal kemik sınıf sisteminden uyarlandığı tahmin edilmektedir.

Kemik rütbe sistemi asiller ve halk üzerinde büyük bir kast sistemi inşaa ediyordu. Âlim, Lee Ki-BAIK (1984, s. 43) tarafından muhtemelen Çin idare hukukunda tanımlanan bir tanımlama üzerinden bu sistem öne sürülmüş ve Kral Beopheung tarafından 520 yılında yürürlüğe girdiği düşünülmekte.


"Hiyerarşik Özellikleri "

"Silla'da Kemik Sistemi ve Medeniyet"


Bir kişinin kemik soyu gurubu, giysisi özellikleri ve rütbeleri Silla'da bir çok sosyal ve yönetim hakkını doğrudan etkilerken evlilikler dahi bu sınıflandırmaya göre yapılmaktaydı.


Bu kriterler detaylı olarak 12. yüzyılda Samguk Sagi tarafından (ji 志) (sınıf ve yöneticiler) kitabında açıklanmıştır Bu yazıtlar ve Silla kemik sistemi bir çok dönemde oldukça eleştirildi. Diğer kaynakların kıtlığı sebebi ile bu bilgilerin kemik sınıf sistemine dahil olmak isteyecek taht emeli olanlar tarafından değiştirilmiş olabileceği de ne yazık ki düşünülmekte.

Kemik sınıf düzeyi en yüksek kişilerin "kutsal kemik" olarak tanımlandığı (seonggol ,성골, 圣 骨), Kutsal kemik sınıfına sahip olan Kraliyet Ailesi'nin ise "Kim Kraliyet Ailesi" olduğu kaynaklarca tespit edilmekte.

Kral Muyeol'un 654 yılında bir darbe ile tahttan indirilmesi ile sadece kutsal kemik sınıfından gelenlerin taht varisi olmalarına izin verilmiştir. Ardından kutsal kemik değerde hiçbir erkek varisin olmaması sebebi ile 632 yılında kadın hükümdar olan "Kraliçe Seondeok" ve ardından 647 yılında yine bir kadın hükümdar olan "Kraliçe Jindeok"dan sonra sınıf sisteminin kaldırılmış olabileceği de kaynaklar arasında yer almakta.

Kutsal kemik ismi olarak lanse edilen tabir yerine gerçek kemik, kraliyet kemiği (진골, 眞 骨) şeklinde isimlerde verilmiştir .Kraliyet ailesinin tarihte bir çok evlilik ile değişik klan mensupları ile birleştiği görülmekte.Özellikle Silla tarafından ele geçirilen Gaya Krallığına mensup bir çok asilin Silla krallığında yüksek rütbelere getirildiği ayrıca tarihin tozlu raflarına girmiş bir gerçek.

"Gerçek kemik" bir çok sınıfa ayrılmaktaydı.Bazı sınıfların kökeni belirsiz olmasından ötürü kesin bir bilgi edinilememekte ve tarihçiler tarafından tartışılmaktadır.Çünkü cariyeler ile birlikte olan hükümdarların çocuklarının gerçek kemik sınıfından olup olmaması gerektiği tarihi göstergelere göre kesin olmamakla birlikte cariye çocuklarının tahta geçtiği de herhangi bir kaynakta bulunmamakta.Kemik sistemi tarihi kaynaklara göre bir çok sınıfa ayrıldığını söylemiştik.Ne var ki bu sınıflandırmalar 1'den 17. seviyeye kadar çıkmakta.Yani kemik sistemi tam 17 aşamalık bir düzenden oluşuyordu."Kemik Sisteminin Hakkında Değerlendirmeler"


Özellikle 6.Sınıf olan sınıf seviyesinin Silla yönetimine ve hükmünde en yetkili sınıf olduğu tarihi kaynaklarda belirtilmekte.Bir çok kişi yükselen Silla krallığında kemik rütbe sistemi ile yönetimde söz sahibi oldu.Ayrıca bir çok Silla'lı bilgin Tang Çin Hanedanlığı ile yakın bağı olan Silla krallığı sebebi ile uzun yıllar Tang Çin Hanedanlığında kalmış ve kemik sistemi ayrıca budizm hakkında bir çok etnik bilgi ve tarzı Silla'ya taşımışlardır.Silla'da yapılan reformların ve aristokrasinin yükselişinin bu sebepten kaynaklandığı düşünülmekte.

Bunun yanında kemik sisteminin aşırı sert olması Birleşik Silla döneminin sonuna doğru Silla'yı dahada zayıflamasına sebep oldu.Sillanın yıkılmasından daha sonra bu topraklarda hüküm sürecek Joseon (Çosun) Hanedanlığı tarafından kemik rütbe sistemi kaldırıldı ve daha değişik bir kast sistemi ile 19. yüzyıla kadar hüküm sürüldü

Çeviri:
Carpathia
clock03-11-2010, 10:44 PM
Yorum: #2
Benim için çok aydınlatıcı bir makale oldu . Çok teşekkürler Burak abi Smile .

Yanlız Kan yakınlığı sisteminin buradan diğer toplumlara geçtiğini düşünenler saçmalamış bence . Bunun en eski örneği Türklerdeki KUT sistemi ve inancıdır Smile .
clock03-11-2010, 11:38 PM
Yorum: #3
çevirmesi zevkli öğretici bir makaleydi.
clock03-13-2010, 04:08 PM
Yorum: #4
Bu konu en son: 08-04-2010 tarihinde, saat: 09:00 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Eun
Gerçekten müthiş bir makaleymiş,bilgilenmek açısından gerçekten çok yararlı.
Çevirene de kaynağı bulana da sonsuz teşekkürlerimi sunarım Cool
clock08-04-2010, 07:37 PM
Yorum: #5
konu super ellerine saglik Big Grin
clock08-13-2010, 09:18 PM
Yorum: #6
çok güzel merak ettiğm bir çok bilgi ile aydınlandık. Çevirenin hazırlyanın eline sağlık
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)