Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Kim Refah Vaat Etti


clock01-02-2016, 12:20 AM
Yorum: #1
Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un yeni yıl konuşmasında ekonomik kalkınmaya öncelik vereceklerini, dış kışkırtamalara ise kutsal savaşla karşılık vereceklerini söyledi. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un televizyondan yayınlanan yeni yıl mesajında uluslararası yalnızlığa düşen fakir ülkesindeki hayat standardını yükseltmeyi vaat etti. Kim, " Kore İşçi Partisi hayat standardının yükseltilmesine mutlak öncelik vermektedir, ekonomik gelişmeye yeniden yön vermeliyiz", dedi. Kışkırtma karşısında 'kutsal savaştan' kaçmayacakları tehdidini yineleyen Kuzey Kore lideri ülkesinin tartışmalı nükleer silah programına ise konuşmasında değinmedi. "Saldırganlar ve kışkırtıcılar bize hafifçe dokunsalar dahi adalet ve milli birleşme uğruna acımasız kutsal savaşı başlatmakta tereddüt etmeyiz", diyen Kuzey Kore lideri öncelikle ABD ile Güney Kore'nin ortak askeri tatbikat yapmalarını eleştirdi.

iki Kore devleti arasındaki sınırda gerginliği azaltıcı anlaşmaya ters düşen faaliyetlerde bulunmaması hususunda Seul yönetimini uyardı, ancak diyaloga açık olduğu mesajını da verdi. Koreler arası görüşmelerde Pyöng Yang'ı temsil eden ve trafik kazasında öldüğü açıklanan Kim Yang Gon Kuzey Kore devlet başkanının yeni yıl konuşmasından bir gün önce devlet töreniyle toprağa verilmişti. Kim Yang Gon'un ölümünün, düşman kardeş devletler arasındaki gerginliğin azaltılması açısından büyük bir kayıp olduğu belirtiliyor.

Babası Kim Jong İl'in ölümünden sonra 2011 yılında devlet başkanlığına yükselen Kim Jong Un otoriter yönetimiyle ağırlığı ekonomik kalkınmaya vermişti. Onun direktifiyle üretici ve devlet işletmeleri üzerindeki kontroller gevşetilmiş ve çok sayıda özel ticari bölge kurulmuştu. Kuzey Kore İşçi Partisi'nin 35 yıllık aradan sonra ilk kez yapılacak olan mayıs ayındaki genel kongresinde Kim'in bundan böyle izleyeceği siyasi rota hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Kaynak:
Sondakika
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)