Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Kore Budizmi Son / Korean Buddhism Son


clock10-05-2010, 05:40 PM
Yorum: #1
Korean Zen (Son) Buddhism:

[Resim: seon3.jpg]

Çincede Ch'an ve Japoncada Zen kelimesi için Korede Son(Seon) kelimesi kullanılır. Korede Budizm çok önemlidir. 26 Budist tarikatı, 9231 tapınak, 11 milyondan fazla inanan bulunur. En büyük Son mezhebi Chogye Mezhebidir ve Koreli Budistlerin %90ına tekabul eder.

[Resim: seon1.jpg]

Chogye kelimesi altıncı pir Hui-neng burada tapınağını kurduktan sonra Çindeki bir dağa verilmiştir. Koreliler kendi geleneklerinin doğrudan Hui-nengden geldiğini söğler. Budizm Koreye MS 4.yyda gelmiştir, hızla yayılmıştır ve 688 yılında birleşmeden sonra üç krallık döneminde resmi din haline gelmiştir. Son 7. yy civarında dördüncü Çinli pir ile çalıştığı söğlenen Pomnang isimli bir Koreli rahip tarafından tanıtılmıştır, rahibin hayatı konusunda pek bilinen yoktur. 9. yyda Çine Chan Budizmini çalışmak için gidip gelen rahipler nedeni ile Son Budizm Korede baskın Budist tarikatı olmuştur.

Son tarihinde en önemli kişilerden biri Chingul isimli adamdır. Daha genç bir adamken Chingul monarşik hiyerarşi için gerekli sınavları geçti fakat bu yaşam tarzını redetti ve dağlarda inzivaya çekildi, Budist yazınlarını orada detaylı inceledi. 1190 yılında 32 yaşındayken Chingul Konsantrasyon ve Wisdon Komutesi isimli bir topluluk olıuşturdu ve 7 sene inzivada birlikte kaldılar. Sonuçta, grubun ciddiyetinden etkilenen diğer rahipler onlara katıldı. Grup büyüdü ve 1200 yılında sonradan Chogye dağı olarak adlandırılacak bölgeye oradağı tapınağı büyüterek göçtü. Bu tapınak Songgwang Sadır günümüzde Son grubu için hala aktiftir.

[Resim: seon2.jpg]

Son Korede 1392 yılına kadar gücünü korudu, Budizmi destekleyen hükümet bir isyanla yıkıldı yerine Konfüçyanist hükümet geldi ve Budizm gözardı edilerek önemini yitirdi. Budistlerin çalışmalarına izin verildi, fakat memuriyetlerden gelen baskılar nedeni ile merkezlerden çekilerek dağlara gittiler. Budizim Korede halkın dini olmaktan çıktı, tapınaksal hale geldi. Bu olay Budizmin yapısını da değiştirdi, Son geleneğinde kitapsal çalışmalar yerini meditasyon ve Budanın ulaştığı aşamaya ulaşma çalışmalarına bıraktı.

[Resim: seon4.jpg]

Kore budizmi Son'un Temelleri,

Mutlak Gerçek :Cennet ve dünya varlığını kaplayamaz, dağlar ve nehirler ışığını saklayamaz. Dışında ve içinde hiçbirşey birikemez. 80000 tekst bile kayıdını tutmaya yetmez. Bilginler onu tasvir edemez, entellektüeller onu bilemez, yazarlar onu anlayamaz. Onun hakkında konuşmak hatadır, onun hakkında düşünmek yanlışlıktır. Son Budistler Budist Doktrininde bahsedilen Mutlak ile meditasyonda deneyimlenen Mutlak arasındaki birliği gördüler. Başka bir değişle, tekstlerin gerçek anlamını kişisel olarak deneyimleyerek buldular.

Son Budizm ani aydınlama üzerine yoğunlaşır, fakat eğer bir insan içsel olarak Budalığa erişmiş olsa bile bu çalışmayı bırakacağı anlamına gelmez.
Ana düşünce düzenli çalışma ile gelen ani aydınlanmadır.

English

The Korean word for Ch'an or Zen is Son.
Buddhism is highly significant in Korea. Figures from 1991 showed 26 Buddhist sects and 9,231 temples with more than 11 million followers in Korea.

The largest Son sect today in Korea is the Chogye Order which includes about 90% of Korean Buddhists.

The name 'Chogye' is significant in that it was named after the mountain in south China where the great Sixth Patriarch, Hui-neng, had his temple. Koreans say that their tradition is derived directly from Hui-neng.

History

Buddhism arrived in Korea in the 4th century CE. It spread widely and became the state religion when the three kingdoms that made up the country were united in 688 CE.

Son was introduced there in approximately the 7th century CE by a Korean monk named Pomnang, said to have studied under the fourth Chinese patriarch, but little is known of him or of these early times.

During the 9th century CE, Son Buddhism became the dominant form of Buddhism in Korea as a result of a steady stream of Korean masters going to China to study Ch'an Buddhism and returning to Korea to teach.

The 13th century monk Chinul

One of the most outstanding figures in the history of Son was a man by the name of Chinul.

As a young monk he passed examinations necessary to bring him into the monastic hierarchy, but rejected such a lifestyle and instead retreated to the mountains. He devoted himself to study and contemplation, deeply penetrating the Buddhist texts.


In 1190, at the age of 32, Chinul formed a community called the Concentration and Wisdom Community which remained together in retreat for 7 years. Gradually, other monks joined him attracted by the seriousness of the group.

The community grew and moved to a place (later renamed Mount Chogye) in about 1200 CE, enlarging a small hermitage into a monastery complex. This temple, Songgwang Sa, exists to this day as an active and thriving Son community.

Buddhism retreats

Son remained significant in Korea until 1392 CE, when a revolt replaced the pro-Buddhist government with one that favoured Confucianism and regarded Buddhism as an un-Korean influence.

Buddhists were still allowed to practise, but official oppression drove them from the centres of power into remote mountain monasteries, changing Buddhism in Korea from a people's religion into a largely monastic practice.

This also changed the nature of Buddhism, and the Son tradition moved away from textual study to focusing on meditation practice with the aim of reaching the same state that the Buddha had reached.

The essence of Son
The following hints at the Buddha's truth to which they aspired:

Heaven and earth cannot cover its body, mountains and rivers cannot hide its light. Nothing of it accumulates on the outside or the inside. Even the 80,000 texts cannot contain or make a record of it. No scholar can describe it, the intellectuals cannot know it, the literati and writers cannot recognise it. Even to talk about it is a mistake, to think about it is an error.
Nevertheless, Son Buddhists see a basic unity between truth as described in Buddhist doctrine and truth as experienced through meditation. In other words, they find the true meaning of the texts through personal experience.

Son Buddhism focuses on the enlightenment of a sudden awakening, but even if a person achieves the realisation that they are innately Buddha, that doesn't mean they cease to practise. On the contrary, the sentiment is "sudden enlightenment followed by gradual practice" - the practice of enlightenment, or of being Awakened.

kaynak:http://www.bbc.co.uk/religion/religions/buddhism/subdivisions/koreanzen.shtml
çaviri: yalnizs tarafından Koreanturk için çevirilmiştir, izinsiz kullanılamaz.
clock10-05-2010, 05:44 PM
Yorum: #2
bilgilendirme için sağol emeğine sağlık sevilhan abla
Angel
clock10-05-2010, 07:49 PM
Yorum: #3
budizmle ilgili dünden beri okuduğum ikinci çeviri oldu galiba Smile bilgilendirme için teşekkürler....emeğine sağlık Wink
clock10-05-2010, 10:46 PM
Yorum: #4
evet huri korede inançlar kategorisini hazırlıyoruz bu bir seri konfüçyusçuluk şamanizm de anlatıldı sırada taoizm var
clock10-05-2010, 11:51 PM
Yorum: #5
ellerine sağlık canım Smile
clock12-20-2010, 07:59 PM
Yorum: #6
rica ederim arkadaşalarSmile uzun konuları okumak zordur size de teşekkürler
clock04-15-2011, 11:36 PM
Yorum: #7
en azından bişeylere inanıyolar bunada şükür. müslüman olmalarını en çok istediğim ülkelerden biri. zaten halkı inançlı insanlara benziyo. eninde sonunda doğru yolu bulurlar inşallah Smile paylaşım için komao
clock01-24-2012, 12:05 PM
Yorum: #8
Emeğiniz için teşekkürler Smile
clock09-04-2012, 05:44 PM
Yorum: #9
korede çok yaygın bir din koreli arkadaslarımın çoğu budist paylasım için saol
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)