Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Kore - Eğitim Haberleri


clock07-04-2009, 12:02 PM
Yorum: #1
Kore'deki Eğitim ile ilgili haberler bu başlık altından paylaşılacaktır..
clock07-07-2009, 07:42 PM
Yorum: #2
Amerika'da,Güney Kore'de Yeni Eğitim
Egitim kalitesi ile bilinen Guney Kore de artik imtiyazli okullar (charter school) acarak, yeni egitim metotlari ile denemelere basladi. Imtiyazli okullar, mufredatlarin serbest, velilerin cocuklarinin egitiminde daha cok soz sahibi oldugu ve okullarin degisik egitim metotlari ile innovasyon yapabildigi turden okullardir. Alttaki roportajdaki gelecegin egitimi baglaminda ozellikle bahsedildiklerini gorebilirsiniz. Imtiyazli okullar, ABD'de "evde ders" kavrami gibi suratle gelisen bir egitim yontemi olmaya aday.

Amerika'da Philedelphia Egitim Kurulu ve Microsoft'un beraber baslattigi bir lisede, "ogretmen ogretir, cocuk yutar, cocuk sinava girer" formulu tamamen degistirilmistir. Degistirilmis yeni egitimde cocuklar, tek bir bilgi obegine tikilmak yerine, gercek dunyada olabilecek bir problem icin gereken, ve pek cok degisik bilgi obeklerinden gerekebilecek bilgileri kendileri "cekerek" sadece o problemi cozmek icin gereken fbilgiyi toplamaya ve kullanmaya yonlendirilmektedirler. Sonuclar oldukca ic acici ve ilginctir. Sinav sonuclarinda klasik usul ve yeni usul arasinda neredeyse hic fark yoktur. Fakat bir sene sonra cocuklara ayni konular tekrar soruldugunda, klasik egitimden cikanlarin hicbir sey hatirlamadigi gozlenmistir. Yeni egitimdeki cocuklar ise bilgiyi hatirlamakta ve artik detaylandirma asamasindadirlar.
clock07-07-2009, 07:42 PM
Yorum: #3
Güney Kore'de Sınav Çılgınlığı
Güney Kore'de 585 bin öğrenci, kaderlerini belirleyecek üniversite sınavına girerken, ülke neredeyse durma noktasına geldi.

Bu yıl 585 bin öğrencinin girdiği Üniversite Akademik Yetenek Testi, öğrencilerin gireceği üniversiteyi belirlemekle kalmıyor, eğer öğrenci aldığı puanla seçkin bir üniversiteye girerse, işini daha baştan garanti ediyor ve kendisine "iyi yuva kurulacak namzet" gözüyle bakılıyor.

Eğitimle "kafayı bozmuş" Güney Koreli aileler en iyi özel öğretmenler, sınav öncesi hazırlık okulları ve özel okullara büyük paralar harcıyorlar. Aileler sadece okullara ve öğretmenlere değil, çocuklarının zekasını artıracağını düşündükleri özel beslenme biçimlerine de büyük miktarda para yatırıyorlar.

Büyük baskı altında kalan gençler, üniversiteye girebilmek için günlerinin 14 ila 16 saatlerini ders çalışarak geçiriyorlar.

Bugünkü sınav sırasında Güney Kore Hava Kuvvetleri gürültü olmaması için askeri uçuşları iptal ederken, Asya'nın 4. büyük ekonomisi olan Güney Kore'de borsa geç açıldı. Birçok büyük şirkette de, trafiğin sıkışıp sınava girecek çocukların gecikmemesi için mesai 1 saat geç başladı.

Ayrıca polis devriye arabaları, motosikletler ve itfaiye araçları sınav süresince siren çalmadı.

Bu durum bizimkinden farklı değil; fakat bizdeki fark üniversite sınavına 1 milyon 585 bin kişinin girmesi ve girenlerin çoğunun emeğinin boşa gitmesiGüney Kore'de eğitim oranı neden %95 ile %100 arası.Allah yardımcıları olsun.
clock07-07-2009, 07:44 PM
Yorum: #4
Kore'de yapılan sınavın soru dağılımları şu şekilde(öss)


Korece Bilgisi 50 Soru
Matematik 30 Soru
İngilizce 50 Soru
Tarih 20 Soru
Politika 20 Soru
Toplumsal ve Kültürel 20 Soru
TOPLAMDA 190 Soru
clock07-07-2009, 07:45 PM
Yorum: #5
G. Kore'de 1800 öğrenci 'cep'ten kopya çekmiş

Güney Kore'de üniversite sınavına giren öğrencilerden yaklaşık bin 800'ünün cep telefonunun mesaj bölümünü kullanarak kopya çektiği belirtildi.


Güney Kore'de üniversiteye giriş sınavlarında bin 800'den fazla öğrencinin toplu halde kopya çektiğinden şüpheleniliyor. Polis, birçok öğrencinin cep telefonlarının mesaj bölümünü kullanarak, sınav sorularının yanıtlarını birbirlerine ilettiklerini açıkladı.

Güney Kore'de iyi bir üniversiteye girmek, iyi bir hayatın başlangıcı olarak yorumlanıyor. Eğitimin takıntı haline geldiği ülkede kitlesel bir kopya çekme işleminin gerçekleştiği iddiası, halk üzerinde şok etkisi yaptı. Gelen bir ihbar üzerine polis, geçen ay üniversite giriş sınavının yapıldığı bir salona baskın düzenlemeye çalışmış, ancak öğretmenler tarafından engellenmişti. Polis, daha sonra sınav salonuna sokulan cep telefonlarına el koymuş ve toplu şekilde kopya çekildiğini ortaya çıkardığını belirtmişti. Polisin verdiği bilgilere göre kopya çekme işlemi şöyle gerçekleşti: "Oyuncular" olarak bilinen en başarılı öğrenciler, çoktan seçmeli soruları kısa süre içinde cevaplandırarak, cevapları cep telefonu mesajıyla sınav salonunun dışında bulunan öğrencilere gönderdiler.

Cevaplar 'cep'te

Bu öğrenciler de, bu sistemden faydalanmak için yaklaşık bin dolar veren diğer öğrencilere yanıtları ilettiler. Polis, sınav süresince yüzbinlerce cep telefonu mesajının gönderildiğini belirtti. Yetkililer, ülke çapında bin 800'den fazla öğrencinin kopya çekme işlemine karıştığını söylüyor. Eğitim Bakanlığı, kopya çeken 200'den fazla öğrencinin sınav sonuçlarını iptal etti. Bir yandan sınavda gözetmenlik yapan kişiler ihmalkarlıkla ve kopya çekme suçunu yeterince ciddiye almamakla suçlanırken, bir yandan da sınav sisteminin öğrencileri dayanılmaz bir baskı altına soktuğu belirtilerek değiştirilmesi talep ediliyor.

(haber yeni şafak gazetesi....)
clock07-07-2009, 07:47 PM
Yorum: #6
G. Kore’de okullar Linux’a geçiyor

Güney Kore, yüksek güvenlik ve düşük maliyet gerekçeleriyle orta dereceli okulları açık kaynak işletim sistemine geçiriyor. Ülkedeki 10 binden fazla lise, ülkede geliştirilen bir açık kaynak sistemini kullanacak.

SEUL - Güney Koreli uzmanlar tarafından geliştirilen açık kaynak işletim sistemi halen başkent Seul’de 190 okulda birden denenmeye başladı. Güney Kore, böylece kendi ulusal Linux sistemini okullarında yaygınlaştırmış oluyor. Güney Kore Bilişim Dairesi (KIPA) Başkanı Jin Ko Hyun, Linux’un Güney Kore versiyonunun başarısına inandıklarını açıkladı.
clock07-07-2009, 07:48 PM
Yorum: #7
KORELİ GENÇLER BİLİM OLİMPİYATINI 4.LÜK İLE BİTİRDİLER

Kore,36 ülkenin arasından Gençler Bilim Olimpiyatını 4.lükle bitirerek 2 altın ve 4 gümüş madalya ald

Öğrenciler birçok seçeneğe doğru yanıt verdiler birde deneylerini gösterdiler..
clock07-07-2009, 08:05 PM
Yorum: #8
Haberler için teşekkürler Smile
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)