Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Kore Tarihi Eserleri


clock09-07-2009, 10:38 PM
Yorum: #1
Tripitaka Koreana Tahta Kalıpları

Janggyeongpanjeon, Heinsa Tapınağında Tahta kalıpların saklandığı depodur. Heinsa tapınağındaki birçok savaş ve yangından etkilenmemiş bu eski depo 1488 yılında Çosan hanedanlığının (1392-1910) ilk dönemlerinde inşa edilmiştir.

Tripitaka Koreana yüzyıllardır burada hiçbir özelliği bozulmayacak şekilde korunmuştur. Mimarisindeki güzelliğin yanı sıra yapımı sırasında tasarlanan havalandırma sistemi, sıcaklık ve nem kontrol sistemleri bu yapıyı diğer mimarilerden ayırmaktadır.

[Resim: maintapinakar9.jpg][/url]


Buradaki yazılar Budist kutsal kitabının günümüzdeki en ayrıntılı, en geniş derlemesini oluşturmaktadır. Bu yapıt Koryo Hanedanlığı (918-1392) döneminde 1236 - 1251 yılları arasında 81380 tahta kalıp oyularak hazırlanmıştır. Bu yapı 52 milyondan fazla karakteri olan, Çin Ou Yang-hsiu elyazısı sanatıyla yapılmıştır. Tahta kalıplardaki karakterlerin her biri tektir ve o zamanın sanatına ve oyma tekniğine göre harika bir yapıya sahiptir. Her bir tahta kalıp 69.5 cm eninde ve 23.9 cm boyundadır. Genelde 23 satırdan oluşan yapıtların her bir satırında 14 karakter vardır.

Bu kaynak Budizm için oldukça önemlidir. Buradaki yazılar İngiltere'de, Amerika'da, Fransa'da, Almanya'da ve daha birçok merkezde Budizm hakkında kaynak olarak kullanılmaktadır.

Bu tarihi zenginlik UNESCO tarafından da dikkate alınmıştır. UNESCO, Dünya Mirası Listesinde Kore'nin tarihi hazinelerinde yer vermiştir. Bu tahta kalıpların ve yine bu tahta kalıpların korunduğu yer olan Heinsa tapınağındaki Janggyeongpanjeon'unda yer aldığı bu listede sekizinci yüzyıl Bulguksa Tapınağı ile Seokguram Mağarası; Seul'deki
Çongmiyo Türbesi ile Çangdokkung Sarayı ve Suvon'daki Hvasong Kalesi bulunur.

Tarihi Seul

Şehrin turistik açıdan en ilgi çekici yeri kuşkusuz orta ve kuzey yöreleridir. Bu bölgenin tarihi ve sofistike yapısı çevredeki modern şehir ile oldukça ilginç bir tezat oluşturur. Seul'un kuzey kesiminde eskiden soylu sınıfı ve en zenginler yaşıyordu. Bu yüzden de bütün kraliyet sarayları, gösterişli malikaneler ve tarihi yapılar kuzey kesimde bulunur. Etrafta yürürken birbirinden güzel ahşap oymalı kapılı, pirinç tokmaklı tarihi evlere rastlayacak ve bu özgün mimari karşısında büyüleneceksiniz. Mutlaka görmeniz gereken ihtişamlı Kyongbokkung Sarayı'na hayran kalacaksınız.

Kyongbokkung Sarayı'ndan sonra National Folk Museum'a uğrayabilir, Samch'ongdonggil'de gezebilirsiniz. Samch'ongdonggil'de geleneksel çay dükkanları ve sanat galerilerini bulabilir, çağdaş artistlerin eserlerini görebilirsiniz.

Yi Hanedanı Sarayları

Çok yüksek duvarlar tarafından çevrili olan bu saraylar, 500 yıl boyunca varlığını sürdüren Yi Hanedanı zamanında 14. yüzyıl sonlarında imparatorlar tarafından yaptırılmıştır. Bazıları zaman içinde yıkılmış ve yok olmuş olsa da çok büyük bir araziye yayılmış bulunan bu sarayların hepsini gezmek birkaç gününüzü alacaktır.

Bugünkü saray hanedanının yaşadığı ve Seul'un en eski sarayı olan Ch'angdokkung Sarayı'nı yalnızca rehberli bir tur eşliğinde görebilirsiniz. Çok sıkı güvenlik önlemleri altında korunan bu sarayın içinde 32 hektarlık muhteşem bir Gizli Bahçe bulunuyor. Koreliler'in inancına gore Gizli Bahçe'de bulunan Pullomun kapısının altından geçenler sonsuza kadar genç kalıyor.


[Resim: gormeden001my2.jpg][/url]

Ch'angdokkung Sarayı
clock09-11-2009, 01:33 AM
Yorum: #2
Baya eskiye dayanan geçmişleri var teşekkürler bilgiler için Smile
clock06-27-2011, 10:28 PM
Yorum: #3
tşk canım SmileYararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)