Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Kore'de Geleneksel Giyim


clock03-10-2010, 02:21 AM
Yorum: #1
"Kore'de Giyim"Kadınların kıyafeti "hanbok", sarmalı etek ve ceketten oluşur. Bu giysi, Kore dilinde "chima" etek ve "geogori" ceket kelimelerinden olu­şan "chima-jeogori" olarak bilinir. Erkeklerin giysileri kısa ceket ve geniş ve ayak bileğinden bağlı "baji" denilen pantolondan oluşur. Her iki kostümde, "durumagi" denilen benzer kesimli uzun kaban ile giyilebilir.Bugün kullanılan Hanbok, Konfüç yuz eksenli Josen Hanedanlığı (1392-1920) zamanında giyilen elbiselerden model alınarak düzenlenmiştir. Zenginlikten daha çok alimlik ve resmi makama dayanan bir miras sal aristokrat sınıf olan Yangban soğuk havalarda, düz parlak renkli ve modelli ipekten yapılmış giysiler, ve sıcak havalarda sık dokunmuş yüksek kalite hafif ağırlıkta maddeden yapılmış elbiseler giyinirdiler. Sıradan insanlar, tebaa ise yasalar ve mali olarak ağarmış kendir ve pamuk ve beyaz, solmuş pembe, açık yeşil, gri ve kömür rengi giysiler giymek zorundaydılar.

"Kraliyet Ailesine Ait Giyim"Joseon Hanedanının ilk krallan yeni Konficyüzümü hakim ideoloji olarak kabul ettiler. Bu öğretinin şekilselliğe ve davranış kurallarına gösterdiği önem kraliyet ailesi mensuplan, aristokratlar, halktan insanlar için düğün, cenaze gibi tüm çeşitli olaylarda giyim şekli emretmiştir.
Erkekte bütünlük ve kadında iffet en öncü toplumsal değer olmuştur ve insanlann giyim şekillerinde yansı­tılmıştır.


"Hanbok'un Güzelliği"


Hankbokun güzelliği renklerinin uyumu, onun kalın ve sade çizgilerinde yatmaktadır. "Jeogori" giysilerinin çoğu vücuda sanlı durmalan için içerlerinde ağızlı şerit kurdeleleri vardır. Ceketlerin uzun şeritleri "otgoreumu" oluşturmak için bağlanır. Otgoreum, bir hankbokun kalite ve güzelliğini ölçen üç şeyden biri olduğu için çok önemlidir. Diğer iki kriter ise "baerae" denilen kol kıvnmlan, ve yakalan ve jeogorinin önünü kesen kumaş şeridin (git) nasıl kesildiğidir. "Gitin'uclan genellikle karelidir ve dongjeong denilen çıkanlabilir beyaz yakalar "git" üzerine yerleştirilir.
"Chima"nın düzenli plileri üst belden başlayarak aşağı gerilir, geleneksel eteğin alt kısmına indikçe genişler, zarafet havası oluşturur."HANBOK ÇEŞİTLERİ"Hvebok giysileri, onlan giyenlerin sosyal statüsü, sınıfı, cinsiyeti ve yaşına bağlı olarak sınıflandırılır. Günümüzde hanboklar genellikle özel durumlarda giyilir ve işlevlerine göre kategorilere aynlır. Bu özel durumlar düğünler, tatiller, birinci ve 61. doğum günleri ve diğer önemli olaylardır.
Myeongeol Hanbok
Koreliler geleneksel olarak, yeni yılın ilk sabahında ebeveynlerin önünde eğilerek onlara saygısını gösterirler. Adet olarak, hem ebeveynler hem de çocuklar hanbok giyer. Çocukların hanbok giysileri genellikle gökkuşak şeridli jeogori ceket ve kızlar için chima ve erkekler için bajiden oluşur.


"Dol Hanbok"


[Resim: hanbok.jpg]

Bir çocuğun ilk doğum günü, diğer bir deyişle do, geleneksel olarak uzun ömür ve sağlık temennisiyle kutlanır. Çocuklar bu özel günde ya dolhanbok veya dolot giyer.


Erkek çocuklar, uzun mavi ipli goreumlu pempemsi bir jeogori ceket giyerken kızlar özel gün için gökkuşağı şeritli jeogori giyinir. Günümüzde, kızlar için bir çeşit tören kabanı olan "dangui" modası vardır.
Hoegabyeon Hanbok
Hoegabyeon, anne ve babalarına uzun ömür dilemek için onlann 61. doğum gününde çocukların giyindiği kostümdür. 61 yaşını deviren erkek geumgwanjobok giyerken, kadın ise özel günlerde giyilen bir çeşit tören elbisesi giyinir."Saenghwal Hanbok"


Özel hanboklann kullanımı karmaşık kurallar ve titiz dikkat gerektirir. Bu yüzden, günlük kullanım için sadeliği ve kullanışlılığı bir araya getiren basit hanboklar sunulur. Artan sayıda insan, geleneksel güzellik ve modem sadeliği birleştiren şeyler giyerek kendi bireyselliğini ifade etmek istemektedir. Günümüz modelleri farklı sitil ve kumaş türlerinde kendini gösteriyor."Düğün Elbiseleri"


[Resim: dugun.jpg]

Evlilikler, insan hayatının en önemli adımlarından bir olduğundan, düğün törenleri damat ve gelinin parlak, karmaşık elbiseler giyindiği resmi ve savurgan törenlerdir. Elbisenin yanında, damat ve gelin başlanna törensel aksesuarlar takarlar. Damat siyah şapka, gelin ise tören boyunca yüzünü yansına kadar örten tülbent örter. Ayrıca uzun toplu iğne takar.
Erkek tarafı (damat), gelin evine içinde elbise dikilmesi için kızıl ve mavi ipekler bulunan sandık gönderir. Bu sandıkta, diğer aile bireyleri için yatak takımı, para, yiyecek gibi hediyeler vardır. Kız tarafı sandığı getirene, yol masrafı olarak "ham" denilen para ve yiyecek verir. Son yıllarda, bu gelenek yozlaşarak, damat ve arkadaşlan kız tarafından yüklü miktarda para isteyerek bu paranın hepsini içki almak için kullanıyor. Modern düğün elbiseleri, eski elbiselerle karşılaştırılınca daha açık renklere sahiptir. Düğünlerde çiftler bati stili elbiseler giymeye başladı, damat, tuxedo denilen takım elbise, gelin ise batıda bulunan gelinliklere benzer elbiseler giyiniyor.
clock03-10-2010, 02:35 AM
Yorum: #2
güzel bilgiler abla emeğine sağlıkSmile
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)