Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Kore 'de Kılıç Sanatı


clock12-11-2009, 02:34 PM
Yorum: #1
KILIÇ SANATIM.Ö 3000 – 1000 Yılları arasında uzakdoğudaİnsanoğlu´nun çeliği keşfetmesiyle birlikte, çeliğin ana kullanımları aletler ve silahlar üzerine oldu. Mızrak, ok ucu, zırh, kalkan dışında çeliğin aslî gücü en çok kılıca aktarıldı. Kılıç madden vücut ve kas gücünü aktaracak, kesme, vurma gibi görevleri yerine getirecek bir araçtı. Rakibe karşı mutlak gücün, temasa gerek kalmadan kullanılmasını sağlıyordu.Kılıç kullanıcılarının meziyetleri zamanla saygı ve hayranlık uyandırmaya başladı. Kılıcın hareketlerine hükmetmek demek sadece saldırı değil, savunmada kılıcı kullanabilmek, hedefi doğru tutturmak, gerektiği kadar gerektiği amaçla gücü uygulamak ve hız kılıç ustasını diğerlerinden ayırırdı.Kılıç bu üstün savaşçılık meziyetlerini ortaya çıkardıkça bir yandan kendini de yüceltmeye başladı. Kılıç ustaları zamanla kılıçlarına bağlılıklarını arttırmaya başladı. Belki de totemci bir inançla, kılıçlar savaşçı ruhunu temsil eden yüceltilmiş nesneler oldu.Kılıç, sadece gücü de temsil etmiyordu. Kılıcın, sahibinin içindeki savaşçı ruhunu ve gücü içinde sakladığı düşünülürdü. Öldükten sonra kılıç ustaları kılıçlarıyla gömülürlerdi ya da kılıçları herkesin göreceği ve saygısını temsil edeceği yerlere konulurdu.Yüzyıllar geçip, ateşli silahlar ve modern dünya ortaya çıktıkça Batı medeniyetleri bu ruhu kaybetti. 20. yüzyılın ikinci yarısında uzakdoğu savaş sanatlarına karşı oluşan yoğun ilgi sonucu kılıç tekrar gündeme geldi.
KORE’DE KILIÇ SANATININ TARİHİKore’de geleneksel kılıç sanatı( Kumdo)nun tarihi M.Ö 1000 yıllarında başlar.Çeşitli arkeolojik bulgular kılıcın bu toplum içinde çok büyük saygınlığının olduğunu gösterir. Bu dönemler kılıcın pekala savunma için kullanıldığı açıktır.ÜÇ KRALLIK; Koryo,Shilla,ve Paekche, döneminde Shilla hanedanlığının savaşçılarından olan Hwarang adlı bir kahraman tarafından Bongookgumbup kılıç sanatı geliştirilmiştir Bu sanatı öğrenen askerler sarayın özel savunma birliklerindendi,toplum içinde büyük saygınlıkları olan bu savaşçılar ahlak ilkeleriyle de nam salmışlardı. Bu askerler aynı zamanda bıçak kullanma,ok atma,hipnoz,akapunktur ve doğa tıbbı konusunda uzmandılarBu üç krallığın savaşcıları arasındaki bağ onların hayatlarını halkları uğruna feda etmeleri ve aralarındaki müthiş dayanışma ve adalet düşüncesiydi.Zaman içerisinde hanedanlıklar geliştikçe ve yeni politik yapılar şekillenmeye başladığında kılıç sanatı hanedanlık ordularının içinde öğretilmeye başlandı.Burada genellikle bir usta eğitici tarafından öğretilen Kumdo kılıç sanatı zaman içerisinde farklı boyutlar kazanmaya başladı1896 yılında; ki bu yıllar Kore devletinde modern dönemlerin başlangıdır, kılıç sanatı artık Ghichuk Gum olarak anılıyordu. Bu dönemlerde Ghichuk Gum sanatı sadece polis birliklerine öğretilmeye başlandı. Zaman ilerledikçe halk içinde kimileri için bir spor dalı ,kimileri içinde geleneksel bir değer olarak varlığını sürdürmektedir.Günümüz geleneksel Kumdo kılıç sanatı tıpkı üstat Hwarang’ın oluşturduğu ahlak prensipleriyle donanmış ve dünyanın birçok ülkesinde öğretilmektedir
clock12-12-2009, 05:40 AM
Yorum: #2
[Resim: 1150wilis_aikisword.jpg]
Kılıç sanatı harika bir sanat bilgiler için teşekkürler Derya Smile
clock12-12-2009, 06:03 PM
Yorum: #3
benimde ilgimi çok çekio bu kılıçlar ve kılıçla yapılan savaşlar
clock12-14-2009, 01:34 AM
Yorum: #4
Kılıçlara ve kılıç dövüşüne ben de çok meraklıyım . Şu dizilerdeki gibi mükemmel dövüşülebiliyor mu acaba onu çok merak ediyorum Smile .
clock12-15-2009, 10:09 PM
Yorum: #5
(12-14-2009 01:34 AM)Gukseon Munno Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Kılıçlara ve kılıç dövüşüne ben de çok meraklıyım . Şu dizilerdeki gibi mükemmel dövüşülebiliyor mu acaba onu çok merak ediyorum Smile .

walla bnde çok merak adeiyorum ama o kadar güzel dövüşülmüodur bnce ama bi şansım olsa kılıç sanatını ögrenmek isterim...Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)