Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Kore de Saygı ve Uygun Hitaplar


clock11-19-2009, 05:47 PM
Yorum: #1
Bu konu en son: 02-28-2010 tarihinde, saat: 02:40 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Chin Ho
Kore’de yaşlılara her zaman saygılı davranılmalıdır. Gençler, kendilerinden büyüklere asla adlarıyla hitap edemezler. Örneğin bir kız ağabeyine ancak “oppa”, ablasına “onni” diyebilir ama kendisinden küçük kardeşlerini isimleriyle çağırabilir. Bir erkek ağabeyine "hyong", ablasına ise "nuna" şeklinde hitap etmelidir. Kendinden büyüklere isimleriyle seslenen küçükler, azar işitebilirler.

Altyazılı bir Kore filmi yahut dizisi izlerken küçük kardeşlerin ablalarına ve ağabeylerine nasıl hitap ettiklerine dikkat edin. Altyazılarda daha büyük olan kişinin ismi yazabilir ama duyulan söz “oppa”, “onni”, “hyong” veya “nuna”dır. Bu hitaplar, arkadaşlar arasında da kullanılmaktadır.

Bir kişinin aile içindeki konumu, karşı tarafa o ailedeki baskın erkeğe yakınlığı referans alınarak aktarılır. Örneğin bir ailedeki baskın erkeğin adı Kyong-bin olsun. Kyong-bin’in annesinin kardeşi, Kyong-bin’in teyzesi olarak tanıtılır; Kyong-bin’in kız kardeşi kendi ismiyle değil, Kyong-bin’in kız kardeşi olarak takdim edilir.

Gençlerin televizyon ekranında yaşlılara saygısızca davranması Kore toplumunda hiç hoş karşılanmaz. Ağustos 2005’te KBS kanalı, yayınladığı bir dizide bir gelinin kaynanasını tokatlaması sebebiyle Kore Yayın Komisyonu tarafından cezalandırdı.

Konuşurken insanların gözlerinin içine direkt olarak bakmak kabalık ve saygısızlık olarak görülür. Örneğin bir erkek çocuk babasıyla konuşurken, bir tartışma içinde bile olsa babasının gözlerinin içine bakamaz.

Yaş, kişilerarası ilişkilerde belirleyici bir faktör olduğundan, aynı yaşta görünen kişilerin birbirlerine yaşlarını sormasına çok sık rastlanır.

Topluluk içersinde öpüşmek Kore’de hiç yaygın değildir. Eski Kore dizi ve filmlerinde bir çiftin öpüşmesi genellikle çok ciddi bir ilişki yaşadıkları ve evlenecekleri anlamına gelir.

Bir kişiye herhangi bir nesne uzatırken, bunu tek el yerine iki elle yapmak nezaket gereğidir. Örneğin çay ikram edilirken, ikramı yapan kişi fincanı iki eliyle tutar. Aynı şekilde ikramı kabul eden kişi de fincanı iki eliyle alır. Eğer bir genç kendisinden yaşlı bir kişi ile aynı masada içki içiyorsa, gencin içki içerken yaşlı kişiyle yüz yüze gelmemek için yana dönmesi nezaket icabıdır.

Eğer bir genç içkiyi sağ eliyle içiyorsa, sol elini sağ kolunun altına koyar. Bu, eski Kore kıyafetlerinin çok uzun kollara sahip olması yüzünden kollar uzatıldığında kumaşın fazla dökülmesinden kaynaklanan eski bir gelenektir. Sağ elle içki içerken kumaşın dolaşmaması için, sol kol vücudun sağ tarafına sarılarak sağ kolun kumaşını tutmalıdır...
clock11-19-2009, 05:51 PM
Yorum: #2
kore dizilerinin izlememin en büyük sebeplerinden biri bu kadar saygılı olmaları ve hitap şekline dikkat etmeleri.. bir bizim dizilere bakın birde bu dizilere:)kore dizilerinde bana göre herşey dört dörtlük...
clock11-19-2009, 09:59 PM
Yorum: #3
gerçekten önemli br konu bu onların bu anlayışı ilebizim anlayışımız çok benzemekte bizdede büyüklere hitap şekli bu bu bir alçaklık değil aksine büyüklüktür teşekürlerSmile
clock01-04-2010, 02:13 AM
Yorum: #4
paylaşım için teşekkürler...
clock06-29-2010, 05:37 PM
Yorum: #5
çağ değişse bile delenek ve göreneklerini korumayı başarmışlar tebrik etmekdn başka bi şi gelmez elimden aferin onlara
clock07-09-2010, 07:55 PM
Yorum: #6
aslında bizim büyüklere hitaplarımız çok benziyor çünkü bizde genellikle büyüklerimize abla ve abi deriz...
ama bi şeyleri bizim için ters çünkü biz birisiyle konuşurken gözümüzün içine bakmassak bu saygısızlık olarak algılanır... Big Grin
clock09-27-2010, 02:07 AM
Yorum: #7
teşekkür ederim
clock09-29-2010, 12:41 AM
Yorum: #8
paylaşım için teşekkürler Smile
clock11-18-2010, 07:01 PM
Yorum: #9
evet paylaştıklarının hepsini dizilerinde de görmek mümkün:)teşekkürler paylaşım için
clock11-18-2010, 07:11 PM
Yorum: #10
rica ederim Smile
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)