Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Korelilerin Hoşgörüsü Üniversiteli Sena'yı "Gönüllü Elçi" Yaptı


clock05-14-2016, 01:40 AM
Yorum: #1
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) İlahiyat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Sena Eroğlu, İstanbul'da rehberlik yaptığı sırada tanıştığı Güney Koreli bir ailenin hoşgörüsünden etkilenerek, 10 öğrenciye kaldığı evde ücretsiz Korece kursu veriyor ve çeşitli programlarda Güney Kore kültürünü tanıtıyor.

İlahiyat Fakültesi öğrencisi 21 yaşındaki Sena Eroğlu, ailesi İstanbul'a gidince bozulan moralini düzeltmek için arkadaşlarının tavsiyesi üzerine eğlenceli olduğu belirtilen Güney Kore dizilerini izlemeye başladı. İzlediği 2-3 dizinin ardından Korece bazı kelimelerin hafızasında kalması üzerine bu dili öğrenmeye heves eden Eroğlu, Kore Kültür Tanıtım Programı kapsamında 5 arkadaşıyla Güney Kore'ye gitti.

İleri derecede Korece öğrenen ve İstanbul'da rehberlik yaptığı dönemde Koreli bir ailenin kendisine "Sena hanım, Müslümanlar günde 5 defa ibadet etmek zorundaymış, istediğiniz zaman camiye gidebiliriz. Bizim açımızdan hiçbir sıkıntı yok." sözlerinden etkilenen Eroğlu, kaldığı evde 10 öğrenciye ücretsiz Korece kursu veriyor ve çeşitli programlarda Kore kültürünün gönüllü tanıtımını yapıyor.

Sena Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversiteye başladığı yıl ailesinin İstanbul'a taşındığını ve bu sebeple zor bir yıl geçirdiğini söyledi.

Arkadaşlarının çok zevkli olduğunu söylemesi üzerine televizyondan Kore dizileri izlemeye başladığını anlatan Eroğlu, şöyle konuştu:

"İki ya da üç bölüm izledikten sonra, birkaç kelimenin aklımda kaldığını fark ettim. Bu da benim ilgimi çekti. Korelilerin Türklerle olan kültür benzerliği ilgi çekiciydi. Mesafe olarak çok uzak bir ülke ama nasıl bu kadar yakın olabiliyoruz diye düşündüm ve bunu merak ettim. O yıl İstanbul'da Kore kültürünü tanıtan bir etkinlik oldu. Kardeşimle birkaç kez oraya gidip geldiğimde, Korece bir merhaba bile desek onların bize olan ilgilerini gördüm. Bu da çok hoşuma gitti. Bunun üzerine kendi kendime 'artık ben bu ülkeyi tanımalıyım' dedim. Dört ya da beş ay sıkı çalıştıktan sonra Korece sınava başvurdum ve sınavı başarıyla geçtim."

Yaz döneminde İstanbul'da Korelilere rehberlik yaptığını ve ilk tanıştığı ailenin kendisine, "Sena Hanım, Müslümanlar günde 5 defa ibadet etmek zorundaymış. İstediğiniz zaman camiye gidebiliriz. Bizim açımızdan hiçbir sıkıntı yok." demesinden çok etkilendiğini vurgulayan Eroğlu, "Bu hareket beni gerçekten çok duygulandırdı. Bu hareketten sonra ' Kore'ye gidip, onlarla tanışacağım ve onlarla daha iyi iletişim kuracağım' dedim. Bunun üzerine Kore Kültür Tanıtım Programını başvurdum." dedi.

Eroğlu, Kore'de gördüklerini ve yaşadıklarını çeşitli geziler, toplantılar ve ziyaretlerle Türkiye'nin çeşitli illerinde anlatmaya çalıştığını, öğrencilere Kore ile ilgili kitaplar hediye ettiğini söyledi.

10 kişiye evinde Korece kursu veriliyor

Programı başarıyla tamamladığını ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden seçilen 5 arkadaşıyla Kore'ye gittiklerini dile getiren Eroğlu, Kore kültürünü tanıyarak çok güzel arkadaşlıklar edindiğini anlattı.

Geldikten sonra Türkiye'de Kore kültürünü tanıtmak için gönüllü elçilik yaptığını anlatan Eroğlu, 10 lise ve üniversite öğrencisine de evinde ücretsiz Korece kursu verdiğini söyledi.

Kore'de Türk halkına karşı büyük bir minnet ve sevgi olduğuna dikkati çeken Eroğlu, "Ben bizzat buna şahit oldum, bunun sebebi de kültürlerimizin bir birine benzemesi ve 1953 yılındaki savaşta Türk askerlerinin kendilerine büyük destek olması. Türk halkını çok seviyorlar. Biz de onları çok seviyoruz." ifadelerini kullandı.

Kursa katılan Cumhuriyet Üniversitesi İşletme Bölümü 3. sınıf öğrencisi Gökçen Asena Kaleli ise derslerden sonra Kore dizilerini izlemeye başladığını ve çevirmenlik yaptığını söyledi.

Kursiyerlerden lise 2. sınıf öğrencisi Hazal İlter de farklı kültürleri tanımayı çok sevdiğini belirterek, üniversiteyi Güney Kore'de okumak istediğini kaydetti.

Kaynak:
Sondakika
clock05-14-2016, 01:58 AM
Yorum: #2
Istemis ve basarmis bunun gururunu yasiyordur simdi Smile

Kararli davranmis basarmis ee ben niye yapamuyorum ki Confused
clock05-14-2016, 04:15 AM
Yorum: #3
Bu konu en son: 05-14-2016 tarihinde, saat: 04:16 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: more amore
Hiç foto yokmu ya!!! Keşke onun yerinde olaydım anaaaam brawo senaya
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)