Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Kral Yuri / 유리왕 (Goguryeo Hanedanlığı)


clock07-08-2009, 04:56 PM
Yorum: #1
Bu konu en son: 01-13-2010 tarihinde, saat: 04:07 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Miimoza
Korece Adı: 유리왕 veya 유리명왕
Doğum Tarihi: ? - 18 CE
Tahtta Kaldığı Dönem: M.Ö.19 - M.S. 18 )

Kral Yuri, Kore’nin en batısındaki üç krallıktan biri olan Goguryeo krallığının ikinci kralıdır. Yuri, Gorguryeo’nun kurucusu Jumong’un yani Kral Dongmyeongseong’un en büyük oğludur. Diğer birçok hükümdarda olduğu gibi Yuri’nin hayatı ile ilgili bilgiler Samsuk Sagi’den bilinmektedir.


Yaşamının Arka Planı:

Yuri, Goguryeo kurucusu Jumong’un oğludur. Yuri, babasından uzakta annesi tarafından büyütülmüştür. Yuri'nin annesi Lady Ye ve Yuri M.Ö. 19 ’de Goguryeo’ya gitmiş ve Yuri babasını görmüştür.

Kral Jumong, oğlu Yuri’yi veliaht prens ilan edince, diğer iki oğlu Onjo and Biryu (Soseono’nun oğulları) tehlikeli olmuştur. Soseono iki oğlunu alarak güneye doğru gitmiş ve Jumong’un üçüncü oğlu olan Onjo, burada Baekje Krallığı’nı kurmuştur. Soseono, Michuhol’da ölmüştür. Yuri, babası Jumong’un ölümünün ardından Kral olmuştur.


Hükümdarlığı:

Yuri güçlü ve askeri alanda da son derece başarılı bir kral olarak bilinir. 9 BCE'de Xiongnu kabilesini ele geçirmiştir. M.Ö. 3'de Yuri, başkenti Jolbon kalesinden Gungnae kalesine taşıdı.

Goguryeo'nun komşusu olan ve Xin Hanedanlığının da kurucusu olan Wang Mang, Çin'in Han Hanedanlığı’nı devirdi. Wang Mang, 12 M.S. de Xiongnu zamanında Xiongnu’yu yenebilmek için Goguryeo’yadan yardım için buraya bir haberci yolladı. Bu dönem Yuri’nin tahttaki 31.yılıydı. Yuri bu isteği geri çevirdi, hatta Xin'e saldırdı.


Yuri’nin beş oğlu vardı. İkisi: Hae-Myung ve Muhyul’dur. Hae Myung, Yuri’nin en büyük oğlu Dojul’un ölümünden sonra veliaht prens olmuştur. Ancak Kral Yuri, Hae Myung’u fazla kayıtsız ve söz dinlemez bulmaya başladı. Bunun üzerine Yuri diğer oğlu Muhyul’u veliaht prens olarak ilan etti. Muhyul, Yuri'nin Songyang’dan olma oğluydu. Muhyul, gelecekte Kral Daemusin olarak Goguryeo’yu yönetti.

Yuri'nin en beğendiği cariyesi Chihui için yazdığı söylenen bir şiir vardır. Şiirin adı titled “Hwangjoga (황조가)” ve anlamı da "Sarı Kuşların Şarkısı” demektir.


Başarıları:

Kral Yuri M.Ö. 18 ’de, tahtta 37 yıl geçirdikten sonra ölmüştür. Ölümün ardından yerine oğlu Muhyul, Kral Daemusin ünvanı ile geçmiştir.


Kral Yuri İle İlgili Teoriler

Jumong’un Oğlu Teorisi:


Genel olarak Yuri'nin Jumong ve Lady Ye’nin olduğu söylenir. Ancak soyadları değişiktir. Jumong’un asıl soyadı "Hae"dir ancak Goguryeo'yu kurduğu zaman soyadını "Go"' olarak değiştirmiştir. Jumong’un soyadını değiştirmesi Samsuk Yusa’da bahsedilir.


Tahta El Koyma Teorisi

Yakın tarihlerde yapılan araştırmalara göre bazı tarihçiler Hae Yuri'nin Jumong’un oğlu olmayabileceğini ve Go Jumong’un tahtını gaspettiğini savunur.

Tarihçilerin bu şekilde düşünme sebebi Yuri ve Jumong’un soyadının farklı oluşu, Jumong’un erken ölümü gibi konulardır. Jumong, çok genç bir yaşta (40 yaşında) ölmüştür. O zamanın yöneticilerinden çok azı 40’lı yaşlarda ölmüştür. Yuri ve Jumong’un soyadlarındaki fark hanedanlığa ait değişiklik ile Hae ailesinden Go ailesine geçiş ile olduğu da ifade edilir.

Düşündürücü bir noktada Jumong’un sürgüne gönderildiği veya idam edildiğidir. Örneğin Hyeob-bo, Jumong’un ilk üç adamından biridir. Bir örnek, Jumong'un ilk üç taraftarının arasında olan Hyeob-bo’dur. Üç Krallık tarihi kaynaklarındann Samguk Sagi’nin bir cildinde Hyeob-bo’nun Yuri ile pek anlaşamadığı ve sonunda bu sebeple saraydan ayrıldığı, Kral’ı saray meselelerinde daha dikkatliolması için uyardığı geçmektedir.

Hyub-Bo’ya rağmen Yuri, yükselmiş ve Hyub-Bo görevini bırakmaya zorlanmıştır. Bu gibi konuların hepsi Jumong ile ilgili bazı konuların açığa çıkmadığını göstermektedir. General Bu bun-no ve Oi, Yuri’nin emri altında Goguryeo’ya hizmet ettiler ve tarihte önemli rol oynadılar. Yuri'nin döneminde Goguryeo Hanedanlığı Jumong'un dönemindeki katı yayılımcı politikası uygulamadı.

Son bir yorum da kırık bir kılıç efsanesidir. Bazı tarihçiler Jumong'un rejiminin çöküşü ve ardından tahta Yuri'nin yükselişini Jumong'un kırık kılıcının bir parçasını bulan ve onu kullanan Yuri’den bahsetmektedir.

Genel görüş Jumong'un öldüğü yönündedir. Ancak bazı tarihçiler Yuri'nin saraya gelişinden sadece beş ay sonra Jumong’un ölmesini çok şüpheli bulurlar. Yine de bu söylenenler sadece bir teoridir ve gerçekliği kanıtlanmamıştır.


Kaynak: Wikipedia

Yuri, 2006 yapımı olan Jumong (Efsane Prens) dizisinde ve 2008 yapımı The Kingdom of Winds dizisinde tasvir edilmiştir.

English:

King Yuri (? - 18 CE, r. 19 BCE - 18 CE) was the second ruler of Goguryeo, the northernmost of the Three Kingdoms of Korea. He was the eldest son of the kingdom's founder King Dongmyeongseong. As with many other early Korean rulers, the events of his life are known largely from the Samguk Sagi.Background

Yuri was the son of Jumong, the founder of Goguryeo. Yuri was raised where his father grew up by his mother. Yuri's mother, Lady Ye, and Yuri went to Goguryeo in 19 BCE, to go see his father.

King Jumong proclaimed Yuri to be the Crown Prince of Goguryeo. Onjo and Biryu (the sons of Soseono) became insecure. Soseono took her sons and traveled south to found the kingdom of Baekje, and the latter died at Michuhol. Yuri became King upon Jumong's death later.Reign

Yuri is described as a powerful and militarily successful king. He conquered a Xiongnu tribe in 9 BCE. In 3 BCE, Yuri moved the capital from Jolbon Fortress to Gungnae Fortress.

Goguryeo's neighbor, the Han dynasty of China, was overthrown by Wang Mang, who established the Xin Dynasty. Wang Mang sent a messenger to Goguryeo to ask for troops to assist in a conquest of the Xiongnu during 12 CE, the 31st year of his reign. Yuri rejected the request and instead attacked Xin.

He had five sons and among them were Hae-Myung, and Muhyul. Hae-Myung was proclaimed the crown prince of Goguryeo after the death of Dojul, who was King Yuri's eldest son, but Yuri found him to be too reckless and disobedient. Yuri replaced him with the younger son Muhyul in 14 CE, his son with the daughter of Songyang. Muhyul ruled later as King Daemusin of Goguryeo.

A poem Yuri is said to have written for his favored concubine Chihui has survived to this day. It is titled Hwangjoga (황조가/黃鳥歌), meaning "Song of the Yellow Bird."


Succession

King Yuri died in 18 CE, after ruling for 37 years. He was succeeded by his oldest remaining son, Muhyul, who became King Daemusin.Theories regarding King Yuri

Son of Jumong Theory


The traditional view of Yuri places him as the son of Jumong and Lady Ye. A traditional explanation to the different surnames of father and son is, Jumong's original surname was "Hae", but he changed it to "Go" when he established Goguryeo. Jumong's changing of his surname is mentioned in Samguk Sagi and Samguk Yusa.


Usurpation theory

In recent studies, some historians have made a series of observations regarding Goguryeo's establishment that led them to think of the possibility that Hae Yuri may not have been the son of Go Jumong, but an usurper.

The observations that led to this conclusion were Jumong's early death, the difference in surnames, Yuri's harsh behavior toward some of Jumong's most prized subjects, and the differences in the styles of rule. Jumong died at the age of 40, which is quite early compared to that of some of his successors and predecessors. Very few of the rulers of that time period died before the age of 40. The difference in surnames may signify dynastic change from the Go family to the Hae family.

Another startling point to consider is the fact that most of Jumong's most trusted subjects were exiled or resigned. An example is Hyeob-bo, who was among Jumong's first three followers. According to the first Goguryeo volume of the Chronicles of the Three Kingdoms (Samguk Sagi), Hyeob-bu continually disagreed with the way King Yuri continually left the palace to go on hunting trips and strongly urged the King to be more attentive to matters of the kingdom.

However, Yuri grew annoyed and forced Hyub-Bo to resign from his office. However, this claim may be proven counteracted with the fact that not all of Jumong's subjects were removed. General Bu Bun-no and Oi served Goguryeo through most of King Yuri's reign and played active roles in the kingdom. Goguryeo under Yuri did not display the strict expansionist policy that existed under Jumong. A final observation is the mentioning of a broken sword in the legend.

Some historians have inferred that Yuri finding a piece of Jumong's broken sword and using it as a claim signifies the collapse of Jumong's regime, and Yuri's rise to the throne. Overall, the fact that Jumong died five months after the arrival of Yuri caused the suspicion of these select historians. However, this is merely a theory and no assumptions can be made.Jumong Dizisinde Prens Yuri:

[Resim: kralyuri1.jpg]

The Kingdom of Winds Dizisinde Kral Yuri:


[Resim: kralyuri2.jpg]
clock07-08-2009, 05:02 PM
Yorum: #2
güzel çeviri çevirenlerin eline sağlık.


çok hoş böyle hikayeleri dinlemek...izlediğimiz diziden sonra neler olmuş nelere yuri neler yapmış öyle Big Grin
clock07-08-2009, 05:04 PM
Yorum: #3
Bu konu en son: 01-13-2010 tarihinde, saat: 04:11 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Miimoza
Tarihçilerin şüpheleri gerçekten düşündürücü ... Smile
clock01-13-2010, 04:13 AM
Yorum: #4
Bu konu en son: 01-13-2010 tarihinde, saat: 04:28 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Miimoza
(07-08-2009 05:04 PM)Gukseon Munno Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Tarihçilerin şüpheleri gerçekten düşündürücü ... Smile

Lanetli olarak doğduğu söylenen ve doğduğunda halk tarafından öldürüldüğü sanılan oğlu Mo Hyul kral oldu,Kral Yuri hep iyi bir baba olamadığından yakınırdı dizide ve iki oğlu Prens Yeo Jin ve Prens Hae Myeong,u kötü bir şekilde kaybetmişti.Sad ikiside çok iyiydi çok üzülmüştüm Sad

Ellerine sağlık Ertuğrul çok güzel bir konu olmuş Smile
clock01-13-2010, 09:42 PM
Yorum: #5
dizi biterken Yuri prensti.Sonradan kral olmuş Çin i devirmiş neler yapmış neler Smile
çok güzel bir konu teşekkürler Smile
clock01-13-2010, 10:03 PM
Yorum: #6
bilgiler ve paylaşım içinteşekkürler...
clock02-03-2010, 05:35 PM
Yorum: #7
Bu konu en son: 02-03-2010 tarihinde, saat: 05:42 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Leyal
Umarım, biz de günün birinde kendi tarihimizi bu kadar net aydınlatıcı yapımlar ortaya koyarız.
Araştırmalarımın gösterdiğine göre Kore Tarihi dizileri, tarihi belgelerden uzaklaşmadan hikayeyi yansıtıyorlar. Diğer yandan ülkenin kendi tarihini bu derece gururla kabul edişi de takdire şayan. Her ne olmuş olursa olsun tarihi kabul etmek şahsiyeti güçlendirir.
Hoş gerçi, reddetmekle o tarih sizden ayrılmış olmuyor ya...
Neyse : ) Bu konu Kore Tarihi altında açılabilecek bir mevzu değil.

Emeği geçenlere teşekkür ederim. Güzel çalışmalar...[/align]
clock12-21-2010, 03:06 PM
Yorum: #8
çok enteresan eline sağlık
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)