Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Kuzey Kore'den Deprem Sonrası Açıklama: Hidrojen Bombası Patlattık


clock01-06-2016, 07:37 PM
Yorum: #1
Kuzey Kore'deki nükleer tesislerin yakınlarında meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yayınlayan merkezi televizyon kanalı, sabah saatlerinde hidrojen bombası testi gerçekleştirildiğini duyurdu.

TEST BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ

Devlete ait televizyon kanalının, depremden yaklaşık 2 saat sonra yayınlanan haberinde, hidrojen bombası testinin başarıyla gerçekleştirildiği iddia edildi. Denemeyle ilgili daha fazla detay verilmedi.

5,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ETKİSİ YARATTI

Avrupa - Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ve Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), yerel saatle sabah 10.30'da, 41.3 kuzey enlemi ve 129.1 güney boylamının kesiştiği noktada, yerin 10 kilometre derinliğinde 5,1 büyüklüğünde bir deprem tespit etmişti.

NÜKLEER TEST ŞÜPHESİ DOĞRU ÇIKTI

USGS, depremin merkez üssünün, 2006'da yer altı nükleer testinin yapıldığı Punggye-ri tesislerine 49 kilometre uzakta olduğunu duyurmuştu. Depremin, bir nükleer test sonucu olabileceğine dair şüphelerin doğru olduğu ortaya çıktı.

'YIKICI NÜKLEER SİLAH' OLARAK TANIMLANIYOR

Nükleer bombadan daha güçlü bir silah olan hidrojen bombası, "kontrolsüz termonükleer enerji sağlayabilen yıkıcı nükleer silah" olarak tanımlanıyor.

Kuzey Kore, doğrulanan son nükleer denemesini 2013'ün Şubat ayında gerçekleştirmişti.

'AMERİKA'YA ULAŞABİLECEK' SALDIRI HAZIRLIĞI

Kuzey Koreli yetkililer, denemeyi " Amerika kıtasına ulaşabilecek nitelikte bir nükleer başlık geliştirme hedefine yönelik büyük bir adım" olarak nitelendirmişti.

KUZEY KORE LİDERİ, NÜKLEER TEST EMRİNİ 3 OCAK'TA VERMİŞ

Kuzey Kore lider Kim Jong Un'un, bugünkü nükleer deneme emrini imzalamasıyla ilgili fotoğraflar devlet televizyonu tarafından yayınlandı.

Haberde hidrojen bombasının test edilmesiyle ilgili 'tarihi' olarak nitelendirilen emrin Kim tarafından orduya verildiği vurgulandı. Buna göre hazırlıkların yapılması için ilk emir 15 Aralık 2015'te, nihai emrin ise 3 Ocak'ta verildiği kaydedildi. Bu eylemin, Komünist Parti'nin stratejik kararıyla geçekleştirildiği de kaydedildi.

DÜNYADAN TEPKİ YAĞIYOR

Kuzey Kore hidrojen bombası denemesi yaptığını açıkladı, dünya ayağa kalktı! Bu gelişme üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acil toplantı yapacağı öne sürülürken, ülkelerden tepki üzerine tepki geliyor.

SEUL

Güney Kore'den ise "aralarında Birleşmiş Milletler yaptırımlarının da aralarında bulunduğu tüm muhtemel önlemleri alacağız" açıklaması geldi.

TOKYO

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de Kuzey Kore'nin hamlesini "ülkesinin güvenliğine tehdit" olarak değerlendirirdi. Abe, "Kesinlikle buna izin veremeyiz ve şiddetle kınıyoruz. Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanmaya meydan okumasına karşı sert yanıt vereceğiz." dedi.

WASHINGTON

ABD'den gelen açıklamada ise " Kuzey Kore tarafından yapılan provokasyona gereken yanıtın verileceği" belirtildi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kuzey Kore'nin bu iddialarını henüz teyit edemememize karşın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarının ihlâlini kınıyoruz ve bir kez daha Kuzey Kore'ye uluslararası zorunluluklara ve taahhütlere riayet etmesi çağrısında bulunuyoruz."

Price, ABD'nin bölgedeki müttefiklerini korumaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

AVUSTRALYA

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, hidrojen bombasını test eden Kuzey Kore'yi "haydut devlet" diye niteledi.

Bishop bugün yaptığı açıklamada, böyle bir denemenin, Kuzey Kore'nin "haydut bir devlet konumunda" olduğunu doğruladığını belirtti. Dışişleri Bakanı Bishop, Kuzey Kore'nin uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmeye devam ettiğini kaydetti.

ÇİN

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denediği iddiasına Çin, sert tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Pyongyang yönetiminin açıklamasından önce konuya ilişkin ellerinde bilgi olmadığı belirtilerek, Pekin yönetiminin Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesine "şiddetle karşı çıktığı" vurgulandı.

Açıklamada, hidrojen bombası denemesinin uluslararası topluma meydan okuma olduğu ve Pyongyang yönetiminin Kore Yarımadası'nda tansiyonu yükseltici eylemlerde bulunmaktan kaçınması gerektiği ifade edildi.

RUSYA

Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantin Kosaçev, Kuzey Kore'nin hidrojen bombasını test etmesinin ülke güvenliğini etkilediğini söyledi.

Gelişme ile ilgili açıklama yapan Kosaçev, Rusya ile Kuzey Kore'nin sınır bölgesi olduğunu hatırlattı. Kosaçev, "Pyongyang, Vladivostok'a 700 kilometre uzaklıkta. Bu alanda Kuzey Kore'nin her adımı ülkemizin güvenliğini doğrudan etkiliyor."

Kaynak:
Sondakika
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)