Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Makgeolli-Takju Geleneksel Kore Pirinç Şarabı / Makgeolli Traditional Korean Drink


clock11-24-2010, 03:06 PM
Yorum: #1


[Resim: takju1.jpg]

Makgeolli, makkoli, makuly ya da takju İngilizce olarak anlamı pirinç şarabıdır, Korenin geleneksel alkollü içkilerindendir. Sütsü, beyaz, tatlı özellikte olan bu şarap pirinç ve buğdayın karışımından üretilir. Pirinç ve buğdayın suda kaynatıldıktan sonra fermente edilmesi ile üretilir, alkol oranı % 6-7dir. Günümüzde takju pirinçten daha çok buğday içermektedir, birkaç marka hiç pirinç içermez. Geçmişte çiftçiler arasında çok popüler olduğu için nongju ( çiftçi şarabı) ismi ile anılmıştır. Halbuki günümüzde şehirli genç kuşaklar arasında tüketilmeye başlanmıştır.

[Resim: takju2.jpg]

Makgeolli Korede atadan kalma törenlerde de kullanılır.

Makgeoli tüketim için plastik şişelerde ve ya aseptik kutularda bulundurulur, geleneksel olarak sunulurken büyük metal veya ahşap bir kaseden kişisel kaselere kaşık ile doldurulur. Filtre edilmemiş bir içki olduğu için beyaz tortu dipte, sarı sıvı üstte birikir, kullanılmadan önce çalkalanmalı ve karıştırılmalıdır.

[Resim: takju4.jpg]

English

Makgeolli, also known as Makkoli or Makuly(takju) (and referred to in English as "Korean rice wine"), is an alcoholic beverage native to Korea. It is made from a mixture of wheat and rice which gives it a milky, off-white color, and sweetness. It is made by fermenting a mixture of boiled rice, wheat and water, and is about 6.5–7% alcohol by volume. Most makgeolli contains more wheat than rice these days; a few brands contain no rice at all. It was originally quite popular among farmers, earning it the name nongju (농주 / 農酒), which means "farmer liquor". However, it has recently started to become more popular in cities, especially with the younger generations.

Additionally, makgeolli is used during ancestral rites in Korea.

Commercially, makgeolli is most commonly available in plastic bottles or aseptic box containers. Traditionally, it is served in a large metal or wooden bowl from which individual cups and bowls are filled using a ladle. As it is an unfiltered beverage, makgeolli is generally shaken or stirred before being consumed, as the cloudy white portion tends to settle to the bottom, leaving a pale yellow-clear liquid on top.

kaynak: http://www.wikipedia.org
çeviri: yalnizs tarafından Koreanturk için çevirilmiştir, izinsiz kullanılamaz.
clock11-24-2010, 03:08 PM
Yorum: #2
[Resim: takju3.jpg]

[Resim: takju5.jpg]

[Resim: takju7.jpg]
clock11-24-2010, 03:25 PM
Yorum: #3
[Resim: takju6.jpg]

[Resim: takju8.jpg]

[Resim: takju9.jpg]
clock11-24-2010, 03:26 PM
Yorum: #4
[Resim: takju10.jpg]

[Resim: takju11.jpg]

[Resim: takju12.jpg]

[Resim: takju13.jpg]
clock11-24-2010, 03:27 PM
Yorum: #5
[Resim: takju15.jpg]

[Resim: takju16.jpg]

[Resim: takju17.jpg]
clock11-25-2010, 12:51 PM
Yorum: #6
süper bir paylaşım olmuş abla emeğine sağlık teşekkürler Smile
clock11-25-2010, 02:18 PM
Yorum: #7
rica ederim canımSmile
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)