Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Park Chung-Hee


clock08-03-2010, 09:07 PM
Yorum: #1
[Resim: aabb1.jpg]


Görev Süresi:17 Aralık 1963 – 26 Ekim 1979
Yerine geldiği Cumhurbaskani:Yun Boseon
Park Chung-Hee nin Yerine Gelen Cumhurbaskani:Choi Kyuha
Doğum Tarihi:30 Eylül 1917
Dogum Yeri:Gyeongsangbuk-do, Kore
Ölüm Tarihi: 26 Ekim 1979 (62 yaşında) Seul, Güney Kore


Gençliği

Yoksul bir köylü ailesinden geliyordu. 1937'de Tegu Öğretmen Okulu'nu bitirdikten sonra ilkokul öğretmenliği yaptı. Daha sonra Japon işgali altındaki kuzeybatı Çin'de kurulmuş olan kukla devlet Mançukuo'da Japon imparatorluk askeri akademisinde öğrenim gördü. II. Dünya Savaşı'nda Mançu-kuo ordusunda asteğmen olarak görev yaptı. Savaştan sonra Kore ordusunda subay oldu. Kore'nin Müttefikler tarafından parçalanmasına karşı çıkan küçük rütbeli subayların başlattığı ayaklanmaya katıldığı için 1948'de ölüm cezasına mahkum edildi. İddia makamı adına tanıklık yapmayı kabul edip öteki subayları komünistlikle suçlayınca affedildi ve rütbesi geri verildi.

İktidara Yükselişi ve Devlet Başkanlığı

Kore Savaşı (1950-53) sırasında tuğgeneral (1953), 1961'de de tümgeneral oldu. 16 Mayıs 1961'de kansız bir darbeyle yönetime el koyan Yeniden Yaptırma Yüksek Konseyi adlı askeri cuntaya önderlik etti. İki yıl boyunca cuntanın lideri olarak kaldı. 1963'te, mart-aralık ayları arasında cumhurbaşkanı vekilliği yaptıktan sonra cumhurbaşkanlığına seçildi.
Yurtiçinde baskıcı bir politika izlerken, dış ilişkilerde, kendisinden önceki başkanların başlattığı ABD ile yakınlaşma siyasetini sürdürdü ve Vietnam'a ABD askerlerinin yanında savaşmak Kore birlikleri gönderdi.

3 Mayıs 1967'de ikinci kez cumhurbaşkanlığına seçilen Park, öte yandan uygulamaya koyduğu programlarla, sonradan “Kore Mucizesi” olarak adlandırılan bir iktisadi büyüme sağlayarak, ülkeyi yoksul bir tarım toplumu olmaktan çıkarıp bir sanayi toplumuna dönüştürdü. Ekonomide sağlanan bu gelişmelere karşın, yönetimi sırasında kişisel özgürlükler kısıtlandı, basın ve muhalefet partileri üzerinde baskı kuruldu, mahkemeler ve üniversiteler denetim altında tutuldu. Aldığı bütün bu önlemlerin komünizmle mücadelede gerekli olduğunu ileri süren Park, kendisine üçüncü bir dönem için seçilme olanağı sağlayan bir anayasa değişikliği ile 1971'de rakibi Kim De Cung'u az farkla geçerek yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Ama kendisine karşı sürdürülen muhalefetin gitgide güçlenmesi üzerine 17 Ekim 1972'de sıkıyönetim ilan etti. Bir ay sonra, kendisine Ulusal Meclis üyelerinin üçte birini atama yetkisi gibi olağanüstü yetkiler veren yeni bir anayasa kabul edildi. Bu anayasa değişikliğiyle iktidarı tümüyle ele geçirdi. 6 Temmuz 1978'de dördüncü kez cumhurbaşkanı seçildi. Siyasi muhaliflerine karşı gitgide daha sert bir politika izleyen Park'ın 1979'da halkın sevdiği bir muhalefet liderini Ulusal Meclis'ten uzaklaştırması ülkede yaygın gösterilere ve karışıklıklara yol açtı.
Biri karısının ölümüyle sonuçlanan (1974) iki suikast girişiminden yara almadan kurtulan Park gittikçe artan zorbalığı yüzünden en yakınları arasında bile düşmanlar edindi. Sonunda, arkadaşı olan Kore Merkezi Haberalma Örgütü (KCIA) başkanı Kim Jaegyu tarafından öldürüldü.
Park'ın on sekiz yıllık yönetimi sırasında, insan hakları ve siyasi özgürlükler pahasına ekonomide büyük gelişme sağlanmıştır. Park, Kore iktisadi tarihindeki dönüm noktalarından birisidir. Çünkü 1965’de Japonya ile savaş tazminatı karşılığı iktisadi yardım almak üzere bir antlaşma yaptı ve Kore’ye Japon sermayesi aktı. Güney Kore’deki gözalıcı iktisadi kalkınma Park'ın diktatörlük yetkileriyle donatıldığı 1972'deki anayasa değişikliği ile mümkün olabilmiştir. İhracat Park döneminde patlamış, Kore ürünleri uluslararası pazara kendi markalarıyla yerleşmeyi başarmışlardır.
clock09-28-2010, 11:40 PM
Yorum: #2
ellerine sağlık mukoş Smile
clock10-28-2010, 06:21 PM
Yorum: #3
ellerine sağlıkk Smile
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)