Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Protestocular Çed Toplantısını İptal Ettirdi


clock04-25-2011, 10:51 PM
Yorum: #1
Protestocular Çed Toplantısını İptal Ettirdi

Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'ndeki Alikahya Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulması planlanan Güney Koreli Posco Paslanmaz Çelik Haddeleme Tesisleri'ne sivil toplum örgütlerinin tepki gösterdi.

Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'ndeki Alikahya Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulması planlanan Güney Koreli Posco Paslanmaz Çelik Haddeleme Tesisleri'ne sivil toplum örgütlerinin tepki gösterdi. Kibar Holding ve Posco yetkililerince halkı bilgilendirmek için yapılması planlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı semt sakinlerinin tepkisi üzerine iptal edildi.

Güney Koreli Posco firmasının Kibar Holding ve yine Güney Koreli Daewoo firması ortaklığı ile İzmit'in Alikahya bölgesinde 350 milyon dolarlık yatırımla kuracağı Posco Paslanmaz Çelik Haddeleme Tesislerinin çevreye zarar vereceği gerekçesiyle bir çok kez sivil toplum örgütleri ve halkın katılımıyla protesto gösterileri yapıldı.

Bugün Alikahya Düğün Salonu'nda Kibar Holding, Posco ve Asım Kibar Organize Bölge Sanayi yetkilelerinin katılımıyla semt sakinlerini bilgilendirmek için bir ÇED toplantısı yapılmak istendi. Düğün salonu önünde toplan sivil toplum örgütleri ile semt sakinleri ÇED toplantısının yapılmasını istemeyince polis ile mahalleliler arasında gerginlik oldu.

Toplanan sivil toplum örgütü yetkilileri, üyeleri toplantı salonunda protesto niteliğinde fabrikanın kurulmasına karşı çıkan sloganlar atmaya başladı. Burada halkı bilgilendirmek için bekleyen İl Çevre ve Orman Müdürlüğünü temsilen ÇED ve Planlama Şube Müdürü Nursoy Yılmaz, ÇED Genel Müdürlüğü'nden Pervin Dilek, Çevre Platformu Temsilcisi Mehmet Toker, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Abdülkadir Kesim, Çevre ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile Çevre Mühendisi Dilek Uzunkaya toplantı ile ilgili zabıt tutup toplantıyı iptal etti.Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)