Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
[Röportaj Çevirisi] Aziatix -Yaptıkları Müziği Sınıflandırmanın Çok Zor Olduğu Grup


clock06-09-2013, 02:09 AM
Yorum: #1
Bu konu en son: 06-09-2013 tarihinde, saat: 02:13 AM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Ice Queen # 34
[Resim: aziatixexclusive.jpg]

[Röportaj Çevirisi] Aziatix -Yaptıkları Müziği Sınıflandırmanın Çok Zor Olduğu Grup

Aziatix
grubu geçtiğimiz günlerde KPop Starz isimli internet sitesine bir röportaj verdi.

Röportaja ait iki video 30 Mayıs 2013 tarihinde KPop Starz'ın resmi youtube kanalında yayınlanmıştı:

1. kısım

2. kısım

5 Haziran 2013 tarihinde de o video röportajlarda konuşulanları içeren bir metin yayınlandı. Metnin başlığı "Koreli-Amerikan R&B Hip Hop Trio Aziatix: K-Pop ya da Evrensel Pop? Aziatix'in K-Pop dünyasında yeri var mı?" Metnin içerisinde Aziatix'in yaptığı müziğin hangi kategoriye ait olabileceğine dair üyelerle konuşuluyor. Ondan röportajın başlığının "Aziatix -Yaptıkları Müziği Sınıflandırmanın Çok Zor Olduğu Grup" olmasının uygun olacağını düşündüm.

LÜTFEN EMEĞE SAYGI GÖSTERİN! KAYNAK BELİRTMEDEN ÇEVİRİLERİN KULLANILMASI YASAKTIR! LÜTFEN…

İşte karşınızda Aziatix 'in KPop Starz 'a verdiği röportajın Türkçe Çevirisi

"Koreli-Amerikan R&B Hip Hop Trio Aziatix: K-Pop ya da Evrensel Pop? Aziatix'in K-Pop dünyasında yeri var mı?" - "Aziatix -Yaptıkları Müziği Sınıflandırmanın Çok Zor Olduğu Grup"

Son dönemlerde Kore medyasında, K-pop severlikte etnik kökenin mi yoksa dilin mi yoksa bu ikisinden daha karmaşık şeylerin mi önemli olduğuna dair yorumlar yapılıyor.

Jay "Flowsik" Pak, Eddie Shin ve Nicky Lee 'den oluşan R&B- hip hop üçlüsü Aziatix oldukça benzersiz bir konumda karşımıza çıkıyor. 3 Koreli-Amerikalı rap yapan ve İngilizce şarkı söyleyerek Asya’da promosyon çalışmaları yürüten Aziatix nasıl oluyor da K-pop eksenli müzik camiasında kendine yer edinebildi?

Aziatix, etnik köken olarak Koreli olsalar da İngilizce şarkı söylediklerinden başarıları nedeniyle Amerika’nın en büyük müzik şirketlerinden Cash Money Records ile anlaşma imzaladı. Onları K-pop grubu olarak nitelendirmek imkansız.

Aziatix yayınladığı albüm ve single’lar ile güney Kore, Japonya ve Tayvan’da büyük başarı elde etti. 2011 de Mnet Asya Müzik Ödüllerinde “En iyi yeni Asyalı şarkıcı/grup” ödülünü aldı. Şarkıları sadece Asya’da değil Amerika’da ve daha birçok ülkede popülerlik kazandı, hayran sayıları arttı.

Aziatix gerçekten müzik dünyasında benzersiz bir yere yerleşti. Biz KPopStarz ekibi olarak onları başta K-pop kategorisinde değerlendirmek istesek de röportaj ilerledikçe durum farklı bir hal aldı.

Aziatix’in rapçisi Flowsik “K-pop gerçekten globalleşmeye başladı. Psy, Wonder Girls ve daha bir çok sanatçı dışında bir dalga oluştuğunu düşünüyorum. Tek bir sanatçı bunu yapmadı. Sanırım pek çok sanatçının çalışmaları birleşti ve büyük bir dalga meydana getirdi” dedi.

Flowsik Aziatix’in uluslar arası K-pop hareketinin bir parçası olarak tanımlanmasının yarattığı durumu; “Ben birlik olmanın çok önemli bir şey olduğunu düşünüyorum ve umarım bu yolda hakkını vererek yol alabiliriz” dedi.

Flowsik’in söyledikleri üzerine grubun R&B vokalisti Eddie Shin; “Psy’ın başarısı ve çok sayıda insanın onu desteklemesi bazı şeylerin değişmesine neden oldu. Şöyle ki, çok sayıda insan Asyalıların Amerika ve diğer ülkelerde yayınlarda yer alacak konumda olduğunu gördü. Bu bizim için de ilgi çekici bir şey. Bizler gerçekten böyle bir şeye (uluslar arası düzeyde kabul edilebilme şansına) sahip olduğumuz için şanslıyız” dedi.

Aziatix, Cash Money Records ile birlikte yeni albümlerinin hazırlıklarını sürdürüyor ve YMCMB ailesinde yer alan diğer sanatçılarla ortak çalışmalarda bulunuyor. Ama bu onların köklerini unuttukları demek değil. Aksine onlar yayınlayacakları single ve albüm ile Asya’dan promosyon çalışmalarına başlayacak.

Flowsik: “Biz Asya’da Japonya-Tayvan-Kore ve daha bir çok yerde albüm yayınlama partileri vereceğiz. Turnelere çıkmayı ve herkesin şarkılarımızı tanımasını sağlamayı planlıyoruz” dedi.

Nicky Lee; “Dünyanın dört bir yanında hayranlarımızın olduğu her yere gidebilmeyi umuyoruz” dedi.

Onların yaptığı şarkılar Doğu ile Batının bir karışımı olmaktan ziyade tarzlarını da etkiliyor.

Flowsik; “Biz Amerika’da yayınlanan şarkıları dinleyerek büyüdük. Aynı şekilde Asya’dakileri de. Bu sayede kulaklarımızın farklı türlere aşina olduğunu, müzik zevkimizin geliştiğini düşünüyorum. Ve sanırım bu bizi… “EŞSİZ” yapıyor?” dedi.

Gerçekten Aziatix’i K-pop kategorisinde değerlendirmek oldukça güç. Onları farklı bir müzik kategorisine de almak çok zor. Onların yaptığı müzik farklı tarzların karışımından, üyelerin çeşitli esin kaynaklarından, Koreli-Amerikalı yaşamlarından ve kökenlerinden besleniyor. Tüm bunların sonucunda Aziatix’in “EŞSİZ” müziği ortaya çıkıyor.

Belki de önemli olan dil, fiziki görünüş ya da mekan değildir. Cash Money Records’un onların farkına varıp daha önce görülmemiş bir şey yaparak doğulu bir grupla anlaşma imzalamasıyla K-pop hayranları ve medya Aziatix’in taşıdığı o değişik hava ile tanışacak.

Aziatix’i bir istisna ya da “yeni” bir unsur olarak niteleyemesek bile onlar kendilerine “K” (Kore), “A” (Amerika) ya da bir başka platformda eminiz ki kendilerine kolayca yer bulabilecektir.

Türkçe Çeviri: Ice Queen # 34

LÜTFEN EMEĞE SAYGI GÖSTERİN! KAYNAK BELİRTMEDEN ÇEVİRİLERİN KULLANILMASI YASAKTIR! LÜTFEN…


kaynak: KPop Starz
clock06-09-2013, 02:44 AM
Yorum: #2
ellerine sağlık Elif ^^ çok güzel bir röportaj olmuş...
grup çok sağlam maşallah^^
kendinden çok eminler ^^ ama keşke orta Asya yani Türkiye'de planları arasında olsa...
uzun saçlı üye de yakışıklıymış yani Smile
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)