Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Seul Tarihi vede Bazi Anitlari


clock03-31-2010, 07:50 PM
Yorum: #1
Bu konu en son: 03-31-2010 tarihinde, saat: 07:51 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: mukaddes
[Resim: gormeden001.jpg]
Ch'angdokkung Sarayı
[Resim: gormeden002.jpg]
Haengju
[Resim: gormeden003.jpg]
Namsan Parkı

Tarihi Seul:
Şehrin turistik açıdan en ilgi çekici yeri kuşkusuz orta ve kuzey yöreleridir. Bu bölgenin tarihi ve sofistike yapısı çevredeki modern şehir ile oldukça ilginç bir tezat oluşturur. Seul'un kuzey kesiminde eskiden soylu sınıfı ve en zenginler yaşıyordu. Bu yüzden de bütün kraliyet sarayları, gösterişli malikaneler ve tarihi yapılar kuzey kesimde bulunur. Etrafta yürürken birbirinden güzel ahşap oymalı kapılı, pirinç tokmaklı tarihi evlere rastlayacak ve bu özgün mimari karşısında büyüleneceksiniz. Mutlaka görmeniz gereken ihtişamlı Kyongbokkung Sarayı'na hayran kalacaksınız.

Kyongbokkung Sarayı'ndan sonra National Folk Museum'a uğrayabilir, Samch'ongdonggil'de gezebilirsiniz. Samch'ongdonggil'de geleneksel çay dükkanları ve sanat galerilerini bulabilir, çağdaş artistlerin eserlerini görebilirsiniz.

Yi Hanedanı Sarayları:
Çok yüksek duvarlar tarafından çevrili olan bu saraylar, 500 yıl boyunca varlığını sürdüren Yi Hanedanı zamanında 14. yüzyıl sonlarında imparatorlar tarafından yaptırılmıştır. Bazıları zaman içinde yıkılmış ve yok olmuş olsa da çok büyük bir araziye yayılmış bulunan bu sarayların hepsini gezmek birkaç gününüzü alacaktır.

Bugünkü saray hanedanının yaşadığı ve Seul'un en eski sarayı olan Ch'angdokkung Sarayı'nı yalnızca rehberli bir tur eşliğinde görebilirsiniz. Çok sıkı güvenlik önlemleri altında korunan bu sarayın içinde 32 hektarlık muhteşem bir Gizli Bahçe bulunuyor. Koreliler'in inancına gore Gizli Bahçe'de bulunan Pullomun kapısının altından geçenler sonsuza kadar genç kalıyor.

Youido Adası:
Seul'un Manhattan'ı diyebileceğimiz Youido'da, çok sayıda iş merkezi ve yönetim binası bulunuyor. Inanılmaz boyutlardaki Youido Plaza'nın çevresi, özellikle Pazar günleri oldukça kalabalık oluyor. Full Gospel Kilisesi'ndeki Pazar ayinleri 50,000 kişinin katılımı ile dünyanın en büyük cemaatini oluşturuyorlar. Kore'nin en yüksek binası olan DLI 63, en üst katından nerdeyse Seul Kulesi kadar güzel bir manzarayı gözler önüne seriyor.


It'aewon
Seul'un eğlence ve alışveriş merkezi olan It'aewon'da çok uygun fiyatlara herşeyi satın alabilmeniz mümkün! Ayrıca Koreliler için her alışverişte pazarlık etmek adeta bir gelenek haline geldiğinden pazarlık etmekten hiç çekinmeyin. Özellikle deri giysileri ve hediyelik eşyaları pazarlık ederek oldukça ucuza alabilirsiniz.

Namsan Parkı
Namsan Dağı eski Seul krallığı'nın güney sınırlarını oluşturduğundan Namsan Parkı'nda hala şehir surlarının izlerine rastlamak mümkün. Parkın batısında yer alan Namsan Botanik Bahçeleri'ni de gezebilir, tropikal bitkiler ve çiçekler arasında bol bol oksijen alabilirsiniz.

Han-Gang River Cruise
Seul'un tam ortasından geçen Han-Gang nehrinde gemi ile dolaşmak Seul'de yapılabilecek en ilginç ve romantik turistik aktivitelerden biri. Gemiler başlıca dört limana uğruyor: Yeouido, Jamsil, Ttukseom, Yan.


Seul Kulesi
483 metrelik bu kule, dünyanın üçüncü en büyük kulesi. Kuleye çıkarak çok hoş Seul fotoğrafları çekebilir, dilerseniz hediyelik alışveriş yapabilir ve kulenin çevresi tamamen camlarla kaplı restauranında şahane bir manzara karşısında yemek yiyebilirsiniz.

Şehit Anıtları
Seul'de mutlaka görmeniz gereken 13,000 parçanın sergilendiği çok iyi oluşturulmuş bir müze. Bu müzede Kore savaşının bütün izlerini bulabiliyorsunuz, ayrıca Wietnam savaşı'na Kore'nın nasıl katıldığını gösteren bölüm de oldukça ilginç.
clock03-31-2010, 07:58 PM
Yorum: #2
ne zamana kadar çalıntı konular koyacaksın.ne alıntı var ne kaynağı.

kilit + çöp.Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)